Evropa bude energeticky stále více zelenat. Mezinárodní akce Nano Energies ukáže, jak překonat výzvy

Řečníci na konferenci Share Your Energy proberou, jak je Evropa připravená na zimu. Představí energetické inovace evropských startupů.

Jiří BlatnýJiří Blatný

stanislav-chvalaEvent

Foto: Nano Energies

Stanislav Chvála, CEO Nano Energies

0Zobrazit komentáře

Svět prochází turbulentním obdobím a energetický sektor není výjimkou. Válka na Ukrajině, stále stoupající ceny energií nebo důraz na digitalizaci vytvářejí znatelný tlak na firmy i domácnosti. Jak se připravit na budoucnost a jak z krize vyjít silnější? To jsou některé z otázek, kterými se budou zabývat řečníci na mezinárodní konferenci Share Your Energy. Pořádá ji tuzemská společnost Nano Energies a CzechCrunch je jejím mediálním partnerem.

„Evropa začala proměňovat svou energetickou síť a je jasné, že v dalších letech masivně přibude zelených zdrojů. Chvíle, kdy nefouká vítr či nesvítí slunce, kompenzují plynové a uhelné elektrárny. Jenže primárně na ty plynové se už nechceme či nemůžeme spoléhat. Je potřeba hledat flexibilitu jinde,“ vysvětluje Stanislav Chvála, šéf technologicko-energetické firmy Nano Energies, která na trhu působí od roku 2008 a zaměřuje se na služby spojené s udržitelnou a obnovitelnou energetikou.

Konferenci Share Your Energy, která se koná 13. září a vysílat se bude zdarma online, otevře hlavní host Michael Villa, který v čele asociace SmartEn řeší, jak v Evropě rychle a levně přejít na čistou energii. A jak s tím mohou pomoct flexibilní spotřebitelé. Následovat bude panelová diskuze, která se zaměří na nejpalčivější otázky dnešní energetiky.

V ní Andrii Nemyrovskyi, člen představenstva ukrajinského provozovatele přenosové soustavy Ukrenergo, jeho český protějšek Svatopluk Vnouček ze společnosti ČEPS nebo David Kučera z pražské energetické burzy PXE proberou geopolitické aspekty energetiky, vývoj cen i možnosti integrace obnovitelných zdrojů.

nanoenergies1280

Foto: Nano Energies

Na konferenci vystoupí řečníci z více než deseti evropských zemí

V rámci dalšího panelu budou zástupci operátorů z několika zemí včetně Chorvatska, Maďarska nebo Belgie diskutovat o tom, jak je Evropa z hlediska energií připravena na blížící se zimu. Českým zástupcem bude člen představenstva ČEPS Radek Hartman, za Slovensko dorazí Peter Dovhun ze SEPS.

Třetí část konference Share Your Energy se bude zabývat technologickými inovacemi, které už fungují na západ od Česka a energetiku v našem regionu pravděpodobně zásadně promění během několika příštích let. Vystoupí například Charlie Blair ze skotského startupu Gravitricity, který na Ostravsku pracuje na projektu využití gravitace pro uložení energie. Lurian Klein z portugalských Cleanwatts zase ukáže, jak mohou k přechodu na obnovitelné zdroje pomoci domácnosti.

Závěrečný panel se pak mimo jiné zaměří na komunitní energetiku a její blízkou budoucnost v České republice. Téma společně proberou zástupci domácích distributorů, automobilky Škoda i technologičtí inovátoři z Nano Energies. Jak totiž nedávno popisoval v našem podcastu zakladatel pořádající firmy Petr Rokůsek, energetické firmy se budou muset stát i z automobilek, které k autu prodají třeba také fotovoltaiku.

„Na Share Your Energy uvidíte řešení, která mohou usnadnit energetickou transformaci. Zaměříme se především na agregaci flexibility, která se týká firem z mnoha oborů a sehraje klíčovou roli,“ doplňuje Stanislav Chvála. Ten se s kolegy v Nano Energies soustředí v rámci jedné z divizí i právě na zmíněnou agregaci flexibility, o níž Rokůsek hovořil v našem podcastu. Zájemci o tato témata se mohou registrovat na webu konference – v úterý 13. září ji budou pořadatelé živě přenášet ze sídla Nano Energies v budově DRN na pražské Národní třídě.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym