Hledám, kde si vyhrnu rukávy, říká Bernátek. Po prodeji Ovečkárny otevírá startupový fond

Vybudoval stamilionový e-shop a prodal jej. Teď rozbíhá fond, s nímž chce překlenout mezery v přístupu ke kapitálu i know-how mezi Prahou a regiony.

Peter BrejčákPeter Brejčák

martin-bernatek-boxed-24

Foto: Martin Bernátek

Martin Bernátek po prodeji Ovečkárny pomáhá podnikatelům

0Zobrazit komentáře

Jak vypadá život úspěšného podnikatele poté, co prodá stamilionový byznys? Zakladatel e-shopu se zaměřením na produkty z ovčí vlny Ovečkárna Martin Bernátek má například více času věnovat se své rodině i kolu, na němž chce letos projezdit alespoň devět tisíc kilometrů. Zároveň ale vydělané peníze a své byznysové know-how předává dále mladým či začínajícím podnikatelům – jako mentor i v CzechCrunch Startup Academy a nově také jako investor.

Původně byl Martin Bernátek vystudovaný automechanik. „Byl jsem typický borec z učiliště, který dělal bordel a neřešil, co bude za dva roky,“ popsal v rozhovoru pro CzechCrunch. Jeho otec se věnoval prodeji vlněných produktů, a tak s ním začal pracovat a postupně i sám se stánkem objížděl různé trhy. Když se později seznámil s teď již manželkou Lucií, sáhl si trochu víc do svědomí a začal svou budoucnost řešit hlouběji.

Společně se ženou rozběhl vlastní byznys, z nějž se nakonec vyklubal e-shop Ovečkárna.cz, který ze Zlína budoval od roku 2011 až do loňska. Postupně totiž Bernátek firmu prodával – od roku 2021 v ní držela šedesát procent společnost Enterstore spadající do fondu Hartenberg Andreje Babiše, dalších deset procent pak investiční skupina eRockets. Loni Enterstore odkoupil i zbývající podíl. Samotný Bernátek se z aktivního řízení začal stahovat dřív.

Kolik vydělal na prodeji e-shopu, jehož tržby loni vyrostly o pětinu na 326 milionů, veřejně nikdy nekomunikoval. Podle odhadu CzechCrunche se ale částka mohla dohromady pohybovat ve stovkách milionů korun. Kromě zmiňované rodiny či kola si po transakci Bernátek definoval své osobní pilíře, které jej v životě motivují a pohánějí dále.

martin-lucie-bernatek-nor

Foto: Martin Bernátek

Martin Bernátek s manželkou Lucií

Mezi nimi se nachází i hesla Budovat a Pomáhat. „S manželkou jsme jednoduše hledali a hledáme to, kde můžeme být na místě a vyhrnout si rukávy,“ vypráví. V souladu s tím se proto rozhodl pomáhat začínajícím projektům a podnikatelům, mimo jiné i jako mentor Startup Academy od CzechCrunche, jež má nyní otevřené přihlášky do běhu Rise určeného pro early-stage startupy.

Z klasického mentorování se dnes dvaatřicetiletý byznysmen zároveň přesunul také do světa privátních investic a rozběhl vlastní fond Entita WTF?. „Společně s manželkou budeme svůj čas alokovat do projektů, kde budeme angažováni, a využívat svých zkušeností i sítě kontaktů, abychom je dokázali posouvat dále,“ přibližuje. První dealy již přitom byly uzavřeny a zatím čekají na oficiální komunikaci.

„Chceme být hybateli pozitivní změny a stát u projektů, které jsou obecně prospěšné pro společnost. Nejde mi o závratné zisky. Chci, aby projekty, do kterých investuji, dělaly lidi šťastnými,“ popisuje Bernátek s tím, že se v rámci podpory dalších podnikatelů zaměřuje na oblasti jako například recommerce, tedy cirkulární ekonomiku, či gastro.

Dalším segmentem je pak e-commerce, v němž Bernátek dlouhodobě působil, zároveň pak hledá i digitální projekty či startupy se zajímavým přesahem. Právě mezi těmito dvěma světy vidí velké mezery. „Trh e-commerce je oproti startupovému naprosto rozdílný, podpora zakladatelů e-shopů není zdaleka na takové úrovni. Od budování startupů se přitom mohou v mnohém inspirovat,“ věří.

Jako hrdý Zlíňák zároveň Bernátek vnímá propastné rozdíly v přístupu ke kapitálu a know-how mezi Prahou a regiony. Zatímco v hlavním městě jsou koncentrováni investoři i zakladatelé byznysů, kteří jsou ochotní dělit se o své zkušenosti, zejména v okrajových částech republiky se podnikatelé často nemají na koho obrátit nebo nevědí, kde pomoc hledat. „V rámci edukace a podpory projektů mohu fungovat jako most, který bude tyto světy propojovat,“ dodává.

Zkuste si i vy rozšířit svou síť kontaktů a posílit byznys. Nebo prostě začít. Přihlášky do akademie Startup Academy Rise sbíráme do 23. února, ale neváhejte – za zvýhodněnou cenu jsou jen do konce ledna.Více

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym