Jak bude vypadat nová čtvrť v pražských Letňanech? Nízké domky, omezená doprava a vše nutné po ruce

Nová čtvrť by měla podle plánů vznikat už začátkem příštího desetiletí. Do budoucna by mohla být vzorem udržitelného plánování.

Eliška NováEliška Nová

Letňany nova-ctvrt-v-letnanech-4

Foto: IPR

Nová čtvrť v Letňanech

0Zobrazit komentáře

Velký podíl městských a státních pozemků v okolí dělá z pražských Letňan a Kbel středobod plánovačů. V metropoli dlouhodobě chybí byty a právě tady by jich mohly tisíce vzniknout. Město tu navíc může novou čtvrť naplánovat od nuly. Pracovní návrh územní studie nyní ukazuje, jak by to za několik let mohlo vypadat v místě, kde je dnes především obrovská pláň se stanicí metra.

Nová zástavba se v budoucnu bude točit kolem chystaného Hlavního náměstí. To bude sloužit mimo jiné jako dopravní uzel, kde bude snadné přestoupit na autobusovém nádraží, na konečnou stanici metra, nově přivedenou tramvaj i trolejbus. Ostatně výhodou Letňan je, že jsou dobře dopravně napojené na zbytek města.

Od náměstí by se měla odvíjet čtvrť, pro kterou je typická bloková zástavba. Domy by tu měly být vysoké čtyři až pět pater, což je dáno především přítomností dvou aerodromů Letiště Letňany a Letiště Kbely. Praha nicméně počítá s tím, že pokud by tyto limity do budoucna padly, zejména kolem metra by mohly vyrůst budovy vyšší, což by zajistilo větší kapacitu pro městské bydlení.

Letňany nova-ctvrt-v-letnanech-3

Foto: IPR

Nová čtvrť by mohla začít vznikat už na začátku příštího desetiletí

„Návrh studie přichází i díky limitům danými blízkými letišti s typologií vysoké hustoty a nízké výšky, která není v Praze úplně častá, běžná je ale například v Nizozemsku. Díky tomu by měla vzniknout čtvrť dostupného bydlení, pro kterou platí pravidla města krátkých vzdáleností,“ říká k tomu pražský náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček. V nové čtvrti by tak měly vzniknout bezpečné chodníky i cyklotrasy, důraz bude kladen také na veřejnou dopravu, zatímco ta osobní bude omezena.

Kromě nových bytů by tu mělo vzniknout asi osm tisíc pracovních míst, střední škola, poliklinika a další služby. Počítá se také s bohatou rekreací, část zajistí dva nové parky. To ostatně souvisí s celým laděním Letňan, které by se do budoucna měly stát vzorem pro udržitelné městské plánování. Zástavba by tedy měla být ekologická. „Navrhnout od základu novou městskou čtvrť je nejen jedinečná příležitost, ale také zodpovědnost, se kterou musíme odpovědět na výzvy tohoto století,“ dodává Hlaváček.

Letňany by tak měly být připravené na klimatickou změnu. To znamená, že budou mít rozpracovanou modrozelenou infrastrukturu vnitrobloky a střechy obytných domů budou osázené, hospodařit se bude v místě s dešťovou vodou. Více než třetina území zůstane nezastavěná, čímž také vznikne prostor pro zmíněné parky. Praha si od toho mimo jiné slibuje navýšení biodiverzity.

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) navíc vyzval v okolí připravované čtvrti, která by mohla začít vznikat už začátkem příštího desetiletí, k účasti obyvatel. „Hledání odpovědí na bezprostřední potřeby místních a jejich samotné zapojení je pro nás při navrhování nové čtvrti stejně důležité jako hledání udržitelných řešení,“ říká ředitel institutu Ondřej Boháč.

Obyvatelé se k nové zástavbě vyjadřovali letos na jaře. Vyslovili se například pro málo dopravy a spíše vesnický charakter. Nyní lidé budou moci připomínkovat také nově vzniklý pracovní návrh. Obyvatelé Letňan, Kbel a okolí se mohou s projektem seznámit na několika akcích včetně komentovaných prohlídek, které bude IPR pořádat až do listopadu.

Letňany nova-ctvrt-v-letnanech-5

Foto: IPR

Čtvrť by měla být také udržitelná