Jak skloubit rodičovství s kariérou? Inspirujte se Danuší Nerudovou, Alexandrou Kala i Anetou Martinek

Musí se i v dnešní pokrokové době rodič rozhodovat mezi kariérou a dítětem? Na tuto otázku na naší srpnové akci odpoví trojice úspěšných žen.

Offlajn-deti-nebo-kariera

Zdroj: CzechCrunch

Na akci promluví Alexandra Kala, Danuše Nerudová i Aneta Martinek

0Zobrazit komentáře

V okamžiku, kdy se na těhotenském testu vybarví dva proužky, spouští se řetězová reakce událostí, které přinášejí spoustu radosti, ale především také uvědomění, že je potřeba začít důkladně plánovat. A dříve či později se vynoří otázka – co práce? Tři úspěšné ženy, s nimiž se setkáme na srpnovém vydání naší tradiční akce CzechCrunch Offlajn, před touto otázkou rovněž stály. Danuše Nerudová, Alexandra Kala a Aneta Martinek se podělí o svou zkušenost s tím, jak se jim podařilo zdravě sladit kariéru a rodičovství.

Bavit se budeme o tom, na co se prakticky připravit před narozením dítěte a v jakých otázkách si udělat společně se svým partnerem jasno – třeba i v tom, kdo vlastně na rodičovskou dovolenou půjde. Tradice toho, že se této role zhostí žena, je v Česku velmi silná, podle průzkumu Česko v datech by se jí nicméně nebránilo 70 procent dotazovaných mužů. Zejména kvůli nedostatečné finanční podpoře ze strany státu je však realita jiná. Podle dat Úřadu práce byla v roce 2021 mezi rodiči čerpajícími rodičovský příspěvek jen necelá dvě procenta mužů.

I přes nízký počet mužů na rodičovské dovolené může na akci zvané Dítě, nebo kariéra aneb Můžu mít obojí?, která se koná v pondělí 22. 8. od 18.00 v karlínské Spojce, o své zkušenosti pohovořit Aneta Martinek, spoluzakladatelka a v současnosti provozní ředitelka komunity Holky z marketingu. Po roce na rodičovské se totiž se svým partnerem dohodla na prohození. Martinek nám poví, jak to probíhalo a jak se k tomu stavělo okolí.

„Šli jsme do toho s tím, že se vystřídáme a celkově se o malou budeme starat rovnocenně. Tohle sladění pro mě bylo dost stěžejní pro založení rodiny. Rodičovskou jsem si nastavila na rok a už to bylo pro mnohé překvapení. Okolí do poslední chvíle nevěřilo, že to tak budeme mít,“ říká Martinek.

Kariéru ale není potřeba pověsit na hřebík ani v případě, kdy partner na rodičovskou dovolenou nastoupit nemůže. Spojení péče o dítě a práce pak může přinést spoustu výhod. Své o tom ví Alexandra Kala, zakladatelka firmy Profimed. „Pokud má schopná matka-manažerka miminko, není to konec kariéry. Když se bude udržovat v kontaktu s děním díky částečnému pracovnímu úvazku, po rodičovské dovolené může naskočit plynule do tempa. A navíc bude mít velkou výhodu – určitě se zlepší v plánování času a priorit,“ vysvětluje Kala.

O své zkušenosti se podělí také Danuše Nerudová, která byla v letech 2018 až 2022 historicky první rektorkou Mendelovy univerzity v Brně a po vypršení mandátu se rozhodla kandidovat na prezidentku České republiky. „Zda jste dobrá matka se nepozná podle toho, jestli jste s dítětem celé dny doma, nebo zda při mateřství i den či dva pracujete. Mně více vyhovovalo k tomu na částečný úvazek i pracovat. Umožnilo mi to realizovat se ve více rolích a byla jsem i celkově šťastnější a spokojenější,“ popisuje Nerudová.

Na Offlajnu se dozvíte také to, s jakými překážkami se rodič může potýkat a jakými cestami si s nimi poradit. Jedině společnou debatou a informovaností o tématu se dá totiž docílit toho, že se kariéru a péči o dítě bude dařit v budoucnu skloubit většímu počtu rodičů. Na naší akci se tak budete i vy moci ptát na cokoliv, co vás v této souvislosti zajímá.

Přijďte si Danuši Nerudovou, Alexandru Kalu a Anetu Martinek poslechnout v pondělí 22. srpna od 18.00 do karlínské Spojky. Veškeré podrobnosti o akci najdete na webu GoOut, kde můžete kupovat i vstupenky. Těšíme se na vás!

Diskuze (0)

Novinka

Anonym