Ještě roztomilejší než pětistovka. Fiat oživil legendu Topolino určenou i nejmladším řidičům

Původnímu Fiatu Topolino z první poloviny minulého století se prodejně dařilo. Na jeho roztomilost navazuje i novinka, kterou půjde řídit od 16 let.

fiat-topolino1

Foto: Stellantis

Nová podoba Fiatu Topolino

Automobilku Fiat mají mnozí spojenou s malým roztomilým modelem Fiat 500. Ještě před ním tu ovšem byl Fiat Topolino, vyráběný mezi lety 1936 až 1955. Jednalo se o jeden z prvních vozů, který si vzal za cíl poskytnout dostupnou mobilitu co možná největší mase zájemců. A s podobnými ambicemi přichází na trh i jeho znovuoživená verze pro 21. století.

Model Topolino ve své době vsadil na roztomilost a dostupnost. Jméno si vypůjčil od italského pojmenování kultovního Myšáka Mickeyho a díky relativní dostupnosti byl během svého života schopen oslovit více než půl milionu zákazníků. Na tento úspěch chce navázat i elektrická reinkarnace kompaktního modelu Topolino, kterou nyní Fiat ukázal světu.

Novinka by se měla stát nejmenším zástupcem z modelové palety automobilky a v hierarchii se tím pádem zařadit ještě pod současný model 500. I tentokrát se Italové rozhodli vsadit na roztomilost a nabídnout zákazníkům vůz, který se stane městskou alternativou k jednostopým vozidlům či prostředkům hromadné dopravy.

Novinka je v podstatě technika modelu Ami od Citroënu umístěná do jednoduchého, avšak hravého balení. Dvoubarevnou karoserii doplňuje plátěná střecha, nechybí klasická kulatá světla, ovšem tím nejvýraznějším prvkem je absence dveří.

Původní podoba Fiatu Topolino

Fiat prozatím ukázal jen jeden snímek novinky a byl skoupý i na podrobnější technické parametry. Dá se ovšem předpokládat, že novinka bude nabízet velmi podobné parametry, jaké nabízí i již zmíněný model Ami či Adam Rocks-e od Opelu.

Novinka je tedy čistě elektrickým vehiklem, který bude vybaven elektromotorem o výkonu kolem osmi koňských sil a jeho maximální rychlost bude činit 45 km/h. Díky těmto parametrům by mělo být možné auto řídit již od 16 let.

Italové se nechali slyšet, že ho navrhli ve stylu dolce vita, aby bylo co nejvíce veselé a plné života. To je věc, kterou Fiat vždy uměl. Zda se to povede i tentokrát, bude již brzy možné zjistit na dealerstvích značky.