Jsme zdrceni, ale nechceme jednat v rozporu se zákonem. Oblíbená Kasárna Karlín vysvětlují, proč zavřela

Jsme přesvědčeni, že ve své pozici jsme těžko mohli dělat víc nebo situaci řešit jinak, ozývá se z Kasáren Karlín. Zavřeno by mohlo být ještě dlouho.

Eliška NováEliška Nová

kasarna-karlin-4

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín

0Zobrazit komentáře

Od úterý je oblíbená destinace Pražanů zavřená. Kasárna Karlín tak pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstanou. Jak přesně dlouho to bude, jasné není. Pražské centrum, které v kasárnech provozuje kavárnu nebo třeba letní kino, nyní vysvětluje, co přesně se stalo.

„Kvůli rozhodnutí stavebního úřadu bylo nařízeno okamžité uzavření budov a byl vydán zákaz provozu kulturního a společenského centra. Je nám to velmi líto, ale s největší pravděpodobností budeme mít zavřeno až několik měsíců, dokud se nepodaří situaci vyřešit,“ píší v prohlášení provozovatelé zdejšího podniku.

Kasárna Karlín uzavřel Úřad městské části Praha 8, konkrétně stavební úřad, který, stejně jako další stavební úřady, spadá pod stát. Ten ve svém prohlášení uvedl, že provoz je tu v zásadě načerno. Kasárna jsou totiž podle územního plánu stále ještě vedená jako prostor pro armádu a bezpečnost. „Dlouhodobě usilovně pracujeme na tom, aby z naší strany byly splněny všechny formální povinnosti našeho fungování, a rozhodně tuto stránku od samého počátku nepodceňujeme. V procesu rekolaudace jsme bohužel vždy byli hodně závislí na spolupráci s vlastníkem kasáren, bez kterého nelze ani podat potřebná žádost,“ uvádí Pražské centrum.

kasarna-karlin-3

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín z ptačí perspektivy

Stát, který byl až do letošního ledna majitelem, podle neziskové organizace na změně územního plánu nechtěl v posledních dvou letech spolupracovat. Důvodem prý bylo to, že se schylovalo k převodu objektu na hlavní město. Když k němu na začátku roku došlo, odehrála se obrovská výměna mezi státem a hlavním městem. Šlo o směnu několika nemovitostí, mezi nimiž byl i karlínský objekt.

„Navzdory chybějící rekolaudaci jsme se rozhodli pokračovat v provozu s vědomím, že z hlediska bezpečnosti, hygieny a provozu jsou všechny předpisy fakticky splněny. Vnímali jsme jako důležité zachovat a dál rozvíjet tak unikátní společenské místo, jakým Kasárna Karlín bezpochyby jsou, aby mohlo dál sloužit veřejnosti, když jsme věděli, že naše fungování visí „pouze“ na jednom razítku navíc. Když v letošním roce objekt přešel pod hlavní město, obnovili jsme úsilí o vyřešení problematiky rekolaudace,“ popisuje Pražské centrum.

Praha byla součinná. Rozjelo se jednání o změně územního plánu, což je věc, která je obvykle na dlouhé lokte. Je to složitý proces, navíc drahý, Prahu vyjde jedna změna na zhruba jeden milion korun. A v průměru se odehrává v Praze jedna změna denně. Podle radního pro majetek Adama Zábranského se změna územního plánu v případě kasáren řeší už tři roky. Hotovo by mohlo být na přelomu roku.

„Jsme přesvědčeni, že ve své pozici jsme těžko mohli dělat víc nebo situaci řešit jinak. Všechny nutné podklady a přípravu k rekolaudaci jsme měli v době komunikace (s úřady, pozn. red.) připravené. Proces rekolaudace je ale komplikovaný. Hlavní překážkou, na které proces nyní stojí, je změna územního plánu. Na celé věci spolupracujeme mj. s lidmi z řad zastupitelů MHMP, zástupců Městské části Praha 8 a dalších klíčových institucí,“ uvádí provozovatel.

Pražské centrum dodává, že situace byla dlouhou dobu poklidná, a tak provozovatelé věřili, že se formality s rekolaudací podaří vyřešit při běžném provozu. „Stavební úřad Prahy 8 ale mezitím začal situaci řešit autoritativně a nyní vydal zákaz užívání objektu. Jsme z toho zdrceni,“ dodávají s tím, že zároveň celou situaci centrum respektuje.

Podle Zábranského je nyní možnost podat žádost o dodatečné povolení, kterou prý provozovatelé měli už připravenou. Není ale jasné, jak o tom úřad rozhodne. I Praha každopádně doufá, že se provoz podaří brzy obnovit. S Pražským centrem počítá ve svých plánech s kasárny dál.

„Všechny můžeme ubezpečit, že z hlediska bezpečnosti, hygieny a podobně prostory kulturního a společenského centra Kasárna Karlín všechny předpisy splňují. Důvodem uzavření centra je pouze absence formální rekolaudace, respektive z ní vycházející rozhodnutí o zákazu užívání objektu. Uzavření tedy má důvod formální, reálně je centrum připraveno bezpečně sloužit veřejnosti okamžitě,“ dodávají provozovatelé.