Kam kráčí Star Wars? Poslední díl ságy už sice vydělal přes miliardu dolarů, ale jde spíše o Pyrrhovo vítězství

star-wars-poster-skywalker-min

Foto: Falcon

Plakát k filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera

0Zobrazit komentáře

Zpráva, že se i poslední díl nejnovější trilogie Star Wars ze světa předalekých galaxií dostal mezi filmy, kterým se podařilo vydělat jednu miliardu dolarů, není až tak překvapující. Zajímavé ovšem je, že tak stalo až téměř měsíc po jeho premiéře, což není pro Disney tou nejlepší vizitkou.

Síla se probouzí z roku 2015, Poslední z Jediů z roku 2017 a Vzestup Skywalkera z roku 2019, to není pouhý výčet tří filmů, které se staly pokračováním ságy Star Wars poté, co jeho otěže převzalo Disney. Jedná se též o filmy, kterým se podařilo dosáhnout tržeb jedné miliardy dolarů, což ve světě filmů pro každého znamená obrovský úspěch.

Platí to i pro studio Disney, avšak poslední díl trilogie přeci jen naznačil, že zlatá slepice stvořená Georgem Lucasem začíná být unavená. Disney, které v oblasti nejvýdělečnějších blockbusterů zcela opanovalo loňský rok, na ni totiž možná až moc tlačilo a její vejce již nejsou tak velká a lesklá jako dříve.

star-wars-rise-of-skywalker-poster

Foto: Falcon

Plakát k filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera

Celkem 481 milionů dolarů doma a dalších 519 milionů dolarů ze zbytku světa, to je bilance tržeb filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera, která byla zaznamenána toto úterý, kdy se mu podařilo překonat magickou hranici jedné miliardy dolarů, tedy přibližně 23 miliard korun. Jenže právě ono úterý je důvodem, proč oslavy u Disney nebyly tak bujaré, jak by se dalo očekávat.

Až příliš pomalu

Podíváme-li se na dva předchozí díly trilogie, zjistíme, že prvnímu dílu Star Wars: Síla se probouzí stačilo pro dosažení této mety pouhých 12 dní. Druhý díl Star Wars: Poslední z Jediů ji překonal za 19 dní. Ovšem Star Wars: Vzestup Skywalkera se na miliardový vrchol sápal s daleko větší námahou a dosáhl jej až po 28 dnech, jak informoval magazín Variety. A právě toto číslo je důkazem, že něco není v pořádku.

Síla se probouzí dosáhla obrovského úspěchu, když se její domácí tržby vyšplhaly na 936 milionů dolarů a ve světě na 1,1 miliardy dolarů, celkem tedy na závratné více než 2 miliardy dolarů, což ze snímku dělá čtvrtý nejvýdělečnější film všech dob. Úspěch v pokladnách kin byl způsoben i tím, že všichni fanoušci světelných mečů, Jediů a Temné strany byli zvědaví, jak s pokračováním kultovní ságy právě Disney naloží.

Pokračování Poslední z Jediů si sice nevedlo tak dobře, nicméně 620 milionů dolarů z domácího trhu a 712 milionů dolarů ze zbytku světa, celkem tedy přes 1,3 miliardy dolarů, byl stále poměrně velký úspěch. Navíc nesmíme opomenout snímek Rogue One, tedy první ze samostatných filmů ze světa Star Wars, který vyplnil mezeru mezi prvním a druhým dílem nové trilogie. S výdělkem 1,05 miliardy dolarů se stal příjemným překvapením, které bylo navíc velmi dobře přijato i z hlediska kvality snímku.

george-lucas-1

Foto: Pixabay

Stormtrooper-ikonická postava celé ságy Star Wars

To ovšem neplatí pro druhý ze samostatných Star Wars filmů, věnovaný postavě Hana Sola a jeho začátkům. Celosvětové tržby snímku Solo překonaly pouhých 200 milionů dolarů, a to ještě s odřenýma ušima, a snímek se tak stal prvním prodělečným filmem franšízy vůbec. Snímek neměl ani dobré hodnocení, co se kvality týče, a v tomto ohledu si prozatím nevede příliš dobře ani poslední Star Wars: Vzestup Skywalkera.

Kam dál?

Disney sice dříve oznámilo, že by nové snímky měly přicházet každé dva roky, ale hlavní příběhovou linku točící se dosud okolo rodiny Skywalkerů čeká o něco delší pauza. Fanoušci ale smutnit nemusí, protože Disney nabídne hned několik možností, jak se do předalekých galaxií navrátit.

Tou první bude druhá série úspěšného seriálu Mandalorian. Nájemný lovec Mando a jeho všetečný svěřenec by se měli vrátit do vysílání kanálu Disney+ v listopadu tohoto roku. Druhá série by se měla točit především kolem postavy malého zeleného stvoření, které je stejné rasy jako legendární mistr Yoda a kterému celý svět momentálně neřekne jinak než baby Yoda.

the-mandalorian2

Foto: Disney

Seriál The Mandalorian na Disney+

Na stejném kanálu bude k vidění i zcela nový seriál, jehož hlavní postavou bude Obi-Wan Kenobi. Seriál bude sledovat jeho osud poté, co svěřil mladého Luka Skywalkera tetě a strýci na planetě Tatooine. Obi-Wan měl na této planetě zůstat a zpovzdálí na mladého Skywalkera dohlížet. Co všechno se během této služby dělo, by nám měl seriál, jehož natáčení začne v tomto roce, přiblížit. Pozitivní zprávou je informace, že role Obi-Wana by se měl stejně jako ve snímcích z let 1991 až 2008 ujmout herec Ewan McGregor.

Přečtěte si takéIKEA chce změnit, jak lidé nakupují. Nová prodejna ve Vídni bude bez fasády i parkovacích místIKEA chce změnit, jak lidé nakupují. Nová prodejna ve Vídni bude bez fasády i parkovacích míst

A do třetice tu je ještě jeden seriál. Ten by nás měl přenést do událostí, které se odehrály před filmem Rogue One, tedy do doby mezi třetím a čtvrtým dílem klasických Hvězdných válek. Hlavním hrdinou seriálu bude Cassian Andor, velitel a pilot jednotek Rebelů, kterým se podařilo získat plány Hvězdy smrti. Tato postava se objevila již ve snímku Rogue One, a jelikož na konci filmu zahyne, je logické, že se seriál bude věnovat událostem, kterými si Cassian prošel před dějem filmu. Stejně jako v Rogue One by se Cassiana Andora měl ujmout herec Diego Luna.

A ještě si neodpustíme zmínit poslední zajímavost. Jak informoval magazín The Verge, kolem celého projektu Star Wars se v poslední době začíná nápadně motat novozélandský režisér Taika Waititi. Ten u diváků zabodoval snímkem Thor: Ragnarok a úspěchu se dočkal i jeho hořkosladký Jojo Rabbit, za kterého letos získal hned šest nominací na Oscara.

disneyplus1

Foto: Disney

Streamovací služba Disney+ funguje na televizích, tabletech, mobilech i počítačích

O Waititim se nyní mluví jako o možném režisérovi dalšího snímku ze světa Star Wars, do kterého by mohl vnést novou energii a svůj zcela osobitý styl, který diváky baví. Vzpomeňme na Thora, který se stal jednou z nejoblíbenějších a dost nečekaně i nejvtipnějších postav celého universa Marvelu, na čemž má Waititi lví podíl. Na druhou stranu již potvrzenou další trilogii má Rian Johnson (režisér Star Wars: Poslední z Jediů) a spekuluje se také o zapojení Kevina Feigeho, šéfa Marvelu, do jiné trilogie.

Naopak z kola venku jsou nakonec tvůrci seriálu Hra o trůny, kteří měli jednu z trilogií taktéž připravovat, a je tak možné, že by je mohl v plánech Disney nahradit zmíněný Waititi. Právě v podobě tří souvisejících snímků, jako tomu bylo dosud, chce Disney na plátnech kin Star Wars dál rozvíjet. Jen to nebude hned.

Šéf Disney Bob Iger přiznal, že vypouštění filmů bylo příliš rychlé, a tak se do kin na cokoliv společného s Hvězdnými válkami půjde až v roce 2022. Mezitím nás však bude Disney zásobovat příběhy z předalekých galaxií na své streamovací službě.