Když italská elegance potká německý sport. Na novou kolekci Prady s Adidasem padly i oceánské plasty

Filip HouskaFilip Houska

adidas-prada

Foto: Adidas/Prada

Předělaná silueta modelu Forum od Adidasu

0Zobrazit komentáře

„Proč bych měl mít na svých teniskách malou peněženku,“ mohou se mnozí ptát při pohledu na novou verzi ikonických bot Originals Forum z dílen Adidasu, na kterých německý obr pracoval s legendou italské módy, Pradou. Jen o nich to ale není – dva giganti svých módních oborů nyní představili společnou kolekci, která vedle uhlazeného vzhledu vyniká i ekologickou složkou. Cena? Přes 600 tisíc korun.

Adidas a Prada se už v minulosti setkaly. V roce 2019 spolu značky vypustily první spolupráci, která se stala instantním hitem a její módní kousky se prakticky hned vyprodaly. I proto, že vycházely ve velmi limitovaných počtech. Teď si německý sportovní gigant a italská ikona luxusu podaly ruce (lépe řečeno šicí stroje) znovu – a představily kolekci Adidas for Prada Re-Nylon, sen pro fanoušky prémiového athleisure.

Slovo athleisure označuje svým způsobem městskou módu založenou na pohodlí a kapce elegantnějšího stylu. Přesně do této škatulky míří jednadvacet nových kousků, na kterých Adidas s Pradou pracoval. Patří mezi ně přepracované tenisky Forum (v nízké i vysoké variantě), které jsou obepnuté jednoduše vyvedenou peněženkou, sportovní bundy se třemi proužky, bílé a černé mikiny, decentní klobouky a pár tašek a batohů.

adidas-prada2

Foto: Adidas/Prada

Nová kolekce Adidasu a Prady

Všechny kousky, pohybující se cenově od zhruba deseti tisíc až po pětatřicet tisíc korun, mají jednotný design založený na ikonických prvcích Adidasu a drobného loga Prady. Vlastně ani nějak nevyčnívají z množství jiné městské módy. V něčem se ovšem oproti většině dostupného sortimentu odlišují – jde o zpracování, v rámci kterého obě firmy použily udržitelné materiály.

Prim hraje v nové kolekci tkanina, kterou Prada marketingově nazývá Re-Nylon. Ve výsledku se jedná o textilii, která je tvořená recyklací plastového odpadu sesbíraného z oceánů a odpadu z textilních vláken. Má ji tak být možné čistit a recyklovat donekonečna, aniž by ztratila cokoliv na své kvalitě. Do konce roku 2021 chce Prada svou výrobu založit čistě na tomto „panenském nylonu“.

Na udržitelnost se sám soustředí i Adidas, což dost možná nejlépe ilustruje několikaletá spolupráce s organizací Parley for the Oceans, která bojuje proti znečišťování oceánů. Společně v minulosti nejprve představily tenisky, na které padly právě oceánské plasty, a postupem času odhalily celou sportovní kolekci – od triček až po větrovky.

Loni v květnu se Adidas spojil také s americkou značkou Allbirds, která vyrábí natolik pohodlné tenisky z ovčí vlny, že si je zamilovalo celé Silicon Valley. Obě značky spolu pracovaly na modelech, jejichž vrchní „látkovou“ část tvoří ze 70 procent recyklovaný polyester od Adidasu a zbytek přírodní celulóza od Allbirds. Podrážka je pak složeninou polyuretanové pěny a materiálu z cukrové třtiny.

Aktuální kolekce od Adidasu a Prady vstoupila do prodeje včera, přičemž celý sortiment je nabízen v mobilní aplikaci Confirmed, kterou Adidas vyvíjí i kvůli svému úmyslu vstoupit do virtuálního vesmíru, což nedávno potvrdil i masivním prodejem digitálních sběratelských předmětů. Při sečtení všech nabízených kousků se pak dostáváme na cenovku přes 600 tisíc korun.