Kina jsou na vzestupu. Mezinárodní řetězec, kam spadá i české Cinema City, loni zdvojnásobil příjmy

Rok 2021 pro filmový průmysl znamenal období postupného zotavování a mezinárodní řetězec kin přivítal skoro sto milionů diváků.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

SPIDER-MAN: ™ FAR FROM HOME

Foto: Falcon

Záběr ze superhrdinského snímku Spider-Man: Bez domova

0Zobrazit komentáře

Rok 2020 byl pro provozovatele kin dost možná nejhorší v historii. Z různých sociálních, ekonomických i politických důvodů se historicky musela potýkat s mnoha překážkami způsobenými odlivem diváků či změnami ve způsobu distribuce filmů. Předloni ale kina musela být ve většině světa na dlouhé měsíce zkrátka úplně zavřená. Rok 2021 pro filmový průmysl naštěstí znamenal období postupného zotavování a mezinárodní řetězec kin Cineworld, kam spadá i české Cinema City, přivítal skoro sto milionů diváků.

Prvních dvanáct měsíců od začátku pandemie filmová distribuce prošla několika zásadními změnami. Největší hollywoodská studia odsouvala prakticky všechny své premiéry, v bezprecedentních krocích se rozhodla některé z titulů vydat pouze na internetu, jiné zase paralelně v kinech a online. Pro kinaře, ve většině případů nezávislé na studiích, to znamenalo prakticky historický odliv příjmů. Dokonce se spekulovalo, zda kina tak, jak je známe, situaci vůbec dokážou přežít.

Rok 2021 pak znamenal jen relativně pomalý návrat do dřívější doby. První výraznější finanční úspěchy přišly u filmů Godzilla vs. Kong a Rychle a zběsile 9, kde se mluvilo o opětovném přílivu diváků dychtivých po zážitcích z velkého plátna. Příjmy kin ovšem stále omezovalo několik faktorů, například paralelní distribuce na plátnech a online. Warner Bros. takovým způsobem vydalo všechny svoje tituly zahrnující Sebevražedný oddíl, Dunu nebo Matrix Resurrections, Disney zase očekávanou Black Widow.

Projekční sály byly pak i loni mnoha lidem v průběhu roku uzavřeny. Ti, kteří do kina mohli, se navíc často obávali možné nákazy novými mutacemi koronaviru nebo se jim nechtělo z jiného důvodu. Snížený zájem dospělého publika ostatně býval spojovaný s finančními neúspěchy filmů jako Poslední souboj nebo muzikálu West Side Story.

daniel-craig-james-bond-2

Foto: Forum Film

Bondovka Není čas zemřít

Britský Cineworld Group, druhý největší řetězec kin na světě operující přes 9,5 tisíce pláten v deseti zemích, oproti předchozímu roku přesto zaznamenal zásadní zlepšení tržeb. Za rok 2021 ohlásil celkové příjmy ve výši 1,8 miliardy dolarů se ztrátou 708 milionů. V prvním roce pandemie měl přitom obrat 850 milionů dolarů, zato ztráta před odečtením daní dosáhla tří miliard. Před pandemií však obrat společnosti dosahoval až 4,4 miliardy dolarů. Výrazně pochopitelně meziročně narostla také návštěvnost, a to z 54,4 milionů diváků na 95,3 milionu.

Ačkoliv tuzemské Cinema City, spadající pod Cineworld Group, vlastní finanční výsledky nezveřejňuje, britská firma ve své zprávě poskytuje také informace z jednotlivých zemí. Z Česka jí loni přišlo 28 milionů dolarů (asi 630 milionů korun), zatímco o rok dříve to bylo 17 milionů dolarů. Hlavní část příjmů podle vedení společnosti ve všech teritoriích přišla v závěru roku, kdy do kin dorazila Duna a Spider-Man: Bez domova.

Uzavření superhrdinské trilogie herce Toma Hollanda se pro distribuci stalo zdaleka největší jednotlivou finanční injekcí od počátku pandemie. Snímek Sony a Marvelu za jediný víkend překonal celkové příjmy většiny hollywoodských filmů za poslední dva roky. S dalšími týdny navíc dosáhl až na pozici šestého nejvýdělečnějšího filmu všech dob (bez započtení inflace) a dosud se celosvětově prodaly vstupenky za necelé 1,9 miliardy dolarů.

Zájem diváků prakticky jako z doby před pandemií prozatím pokračuje také letos, a to hlavně díky filmu The Batman. Temná komiksová adaptace, kterou jsme několikrát chválilina CzechCrunchi, v kinech za tři týdny vydělala bezmála 600 milionů dolarů. Už za další dva týdny se přitom chystá na streamovací službu HBO Max a bude zajímavé sledovat, kolik diváků se vydá zhlédnout tříhodinovou temnou detektivku na velkém plátně i poté.

Velký zájem diváků kinaři očekávají také v následujících měsících. Exkluzivně do kin se letos chystají očekávané tituly jako Jurský svět: Nadvláda, Top Gun: Maverick, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství a na závěr roku má po třinácti letech konečně přijít první ze čtyř pokračování Avataru. 

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym