Krok k běžným uživatelům. Nová 3D tiskárna od Prusa Research tiskne rychleji a je snazší na obsluhu

Další generace české 3D tiskárny nabízí rychlejší a přesnější tisk. Má zajistit i kvalitní první vrstvu tisku, která je klíčová.

Jiří BlatnýJiří Blatný

prusa_tiskarna_mk4

Foto: Prusa Research

MK4, nový model 3D tiskárny od Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Minulý rok se musel český výrobce 3D tiskáren Prusa Research z pražských Holešovic vypořádávat s problémy s dodávkami zboží od subdodavatelů. I kvůli tomu oznámení nové generace tiskáren odkládal. Čekání je však nyní u konce. Spolumajitel Josef Průša ukázal nový model, který má být přesnější, rychlejší a snazší na obsluhu.

3D tiskárna MK4 je nástupkyní úspěšné MK3, které se za posledních pět let z pražské centrály po světě prodalo přes 350 tisíc kusů a několikrát získala ocenění roku v soutěži 3D Printing Industry Awards. Právě z předchozí verze ta nová přímo vychází. „Otevřená konstrukce tiskárny přináší celou řadu benefitů: všechno je snadno dostupné, díky čemuž si můžete tiskárnu jednoduše upravovat, připravovat pro ni nejrůznější modifikace,“ vysvětluje Průša.

Inspirace je tedy jasná, většina součástek nové generace MK4 ale nicméně podle Průši prošla větší nebo menší úpravou. Součástí mají být i bezpečnostní funkce. Mezi hlavní novinky MK4 patří 32bitová architektura, barevný LCD displej a možnost ovládání tiskárny přes internet. Nová tisková hlava umožňuje snadnou výměnu trysek.

MK4 má také speciální senzor, který má zajišťovat perfektní první vrstvu výtisku. „Ta je v 3D tisku zásadní, protože určuje, jak výtisk přilne na tiskové podložce,“ vysvětluje Martin Bach z Prusa Research a dodává, že oproti dosavadním modelům 3D tiskáren není u MK4 potřeba na tisk první vrstvy dohlížet.

mk4_prusa2

Foto: Prusa Research

Nový model 3D tiskárny od Prusa Research má být rychlejší a přesnější

„Je to další krok směrem k tomu, aby byl 3D tisk přístupnější i pro běžné uživatele, které tolik nebaví hrát si se samotnou tiskárnou, ale chtějí prostě tisknout,“ říká Josef Průša. MK4 je také podle jejích autorů rychlejší. Tisk, který by na modelu MK3 zabral 80 minut, na MK4 trvá necelých 20. Změnou totiž prošel firmware tiskárny, kde jsou nově zapojené technologie Input Shaper a Pressure Advance, které se o zrychlení starají.

Společně s MK4 oznámila firma Prusa Research i novou, v pořadí třetí, revizi své jednotky MMU, kterou je možné připojit k tiskárně a získat tak možnost tisku až z pěti materiálů najednou. A jak už jsou fanoušci 3D tiskáren Prusa zvyklí, oznámení se dočkaly i upgrady stávajících typů tiskáren.

Majitelé předchozího modelu MK3 si mohou vybrat ze tří různých variant, které za nižší cenu vylepší jejich tiskárnu buď o jednotlivé další vlastnosti nové tiskárny, nebo rovnou na samotnou MK4. Nová tiskárna se prodává za stejnou cenu jako dosavadní MK3, tedy za 20 990 korun za stavebnici a 27 990 korun za sestavený výrobek.

Minulý rok Prusa Research oproti předchozím letům neoznámil výrazný růst tržeb. Nikoli však proto, že by nestoupal zájem o produkty firmy, ale protože dlouhodobě vázla jejich výroba. „Problémy se zásobovacím řetězcem se přesunuly z roku 2021 do letoška a stále trvají,“ vysvětlil tehdy CzechCrunchi Josef Průša.

mk4prusa3

Foto: Prusa Research

Detail nového modelu MK4