Legendární Samorost 2 slaví 15 let. Herní hit od Amanity si zahrajete s lepší grafikou a nově i na telefonu

Filip HouskaFilip Houska

samorost-3_1

Foto: Amanita Design

Samorost 2

0Zobrazit komentáře

České studio Amanita Design nám už několikrát potvrdilo, že umí na herním trhu zaujmout. Těží hlavně ze svého netradičního kresleného stylu, na kterém postavilo zábavné adventury jako Creaks, Pilgrims, Chuchel či Machinarium. Největší ohlasy však sklízela série Samorost, především pak druhé pokračování Samorost 2, pro které si brněnští vývojáři připravili novou, ještě lepší verzi.

Příběh, v němž hrajete za malého vesmírného skřítka a vydáváte se z domovské planety na cestu za záchranou svého pejska, vyšel už před patnácti lety. Tým okolo hlavního designéra Jakuba Dvorského tehdy její první polovinu zpřístupnil kompletně zdarma pro internetové prohlížeče s tím, že jakmile ji hráči projdou, budou si muset zaplatit zbytek. Šlo tak o první titul Amanity, který byl placený.

Postupem času se Samorost 2 etabloval jako jedna z nejzajímavějších nezávislých her v herním průmyslu a na festivalu Independent Games Festival byl v roce 2007 vyhlášen nejlepším browserovým titulem. Díky svému neortodoxnímu pohádkovému zpracování ve spojení s chytrým tvůrčím nápadem se tak těšil oblibě po celém světě a stále je o něj zájem. Na druhou stranu ale nesplňuje požadavky, které se od dnešních her očekávají.

samorost2-1

Foto: Amanita Design

Pohádkový svět, ve kterém se děj odehrává

Právě to byl jeden z důvodů, proč se Amanita rozhodla původní verzi hry přepracovat a nabídnout ji v obměněném hávu, který se přibližuje dnešním standardům. V první velké aktualizaci po patnácti letech od vydání přichází Samorost 2 především s modernější grafikou založenou na vyšším rozlišením, čehož tvůrci dosáhli pomocí vlastnoručně vycvičené umělé inteligence, i podporou hraní na celé obrazovce.

K dispozici jsou i nové zvukové efekty, které jsou okořeněné pestřejším repertoárem hlášek a výkřiků hlavního hrdiny, přepracovaná úvodní obrazovka včetně zjednodušeného uživatelského rozhraní nebo lehké úpravy herního designu a takzvaných achievementů. Změnou mimo jiné prošel i systém ukládání pomocí hesel pro jednotlivé úrovně, jenž byl nahrazen přehlednějším výběrem levelů z hlavního menu.

Zásadní je ovšem i podpora mobilních zařízení. Dosud byl Samorost 2 dostupný pouze na PC a Mac, teď si ho zahrajete i na zařízeních s Androidem, iOS/iPadOS, kde je nabízen za cenu 59, respektive 79 korun. Na počítačích samozřejmě dále zůstává a pokud máte už hru koupenou, stačí bezplatně aktualizovat. Pokud ne, můžete si ji pořídit za 5 dolarů (110 korun) na oficiálním webu Amanity.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym