Musíme víc pracovat, vzkázala dánská vláda lidem a zrušila jim svátek. Peníze navíc použije na obranu

Dánové na obranu vydávají, podobně jako Češi, méně než dvě procenta HDP ročně. Zrušení svátku jim má vynést v přepočtu až deset miliard korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

Kodaň, hlavní město Dánska

0Zobrazit komentáře

Dánsko, podobně jako Česko, dlouhodobě neplní svůj závazek vydávat na obranu dvě procenta svého HDP. Aby se k tomuto cíli dostalo dřív, rozhodlo se sáhnout občanům na jejich komfort – poslanci zrušili jeden ze státních svátků, který tradičně připadal na pracovní den. Tím, že lidé budou chodit do práce a ekonomika pojede o den déle, přiteče do rozpočtu navíc v přepočtu až deset miliard korun. A ty chce Kodaň vydat právě na armádu.

Pro návrh středové vládní koalice hlasovalo 95 ze 179 členů Folketingu, dánského parlamentu, rozhodnutí nicméně tvrdě kritizuje opozice, odbory a dánští biskupové. Zrušen byl totiž původně církevní svátek známý jako Velký modlitební den, který se v Dánsku slaví vždy v pátek před čtvrtou nedělí po Velikonocích.

Odhaduje se, že stát tím každý rok ušetří tři miliardy dánských korun (asi 9,5 miliardy korun). Vládní koalice chce peníze využít k tomu, aby mohla ze státního rozpočtu na obranu vyčleňovat dvě procenta HDP, což mají splňovat všichni členové NATO. Dánsko své obranné výdaje navyšuje v reakci na ruský vpád na Ukrajinu, letos chce na obranu vydat 1,5 procenta a ke dvěma by se mělo dostat po roce 2030.

V Dánsku mají v současnosti až jedenáct svátků se dnem pracovního volna, tento počet je nižší v letech, kdy Vánoce a Nový rok připadají na víkendy. Velký modlitební den se slaví od roku 1686. Vyškrtnutí tohoto svátku z dnů pracovního volna se nelíbí veřejnosti, kde 73 procent lidí patří k dánské luteránské církvi, ale jen tři procenta pravidelně chodí do kostela. Odbory proti zrušení svátku uspořádaly internetovou petici, kterou v zemi se skoro šesti miliony obyvatel podepsalo asi půl milionu lidí.

Ani Česko neplní své spojenecké závazky, letos podobně jako Dánsko počítá v rozpočtu s výdaji na úrovni 1,5 procenta HDP, ke kýžené hranici dvou procent bychom se však měli dostat už v letech 2024 nebo 2025. Co se státních svátků týče, Česko jich má třináct.

S přispěním ČTK