Muskův satelitní opasek kolem Země se zahušťuje. Starlink kazí astronomům fotky vesmíru a může ohrozit jejich práci

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Ilustrace: Richard Cortes/CzechCrunch

Nový newsletter o světě Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Možná se tomu nechce věřit, ale i Elon Musk někdy škodí. Vědci poprvé změřili, jak moc prolétávající satelity projektu Starlink hyzdí jejich snímky sloužící k vyhledávání nebezpečných asteroidů. A zjistili, že dost, i když to vlastně – zatím – nic moc neznamená. Kolem Starlinku se toho ale v poslední době dělo mnohem víc.

Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí. A víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit zde.

***

Elon & The Musks #6

Projekt Starlink má za cíl obalit planetu Zemi ve výšce 328 až 614 kilometrů soustavou až 42 tisíc satelitů. Ty by měly šířit vysokorychlostní internet, před kterým se nebude v podstatě kam schovat. Ambicí je posílit digitální gramotnost v místech, kde dnes chybí solidní signál. A také dodat tolik potřebné finanční prostředky mateřské společnosti SpaceX, která vyvíjí rakety schopné dopravovat lidi na Měsíc, na Mars a ještě dál.

SpaceX dosud do kosmu vyslalo 2 091 satelitů, z nichž je 1 893 funkčních – zbytek se buď zřítil na pevninu, nebo poletuje na orbitě, ale nevysílá. Celkem přesné statistiky k tomu shromažďuje astrofyzik Jonathan McDowell. Zatím poslední zásilku 49 satelitů vynesla raketa Falcon 9 do vesmíru minulý týden, pak se vrátila a přistála na plovoucí platformě v Atlantském oceánu.

Současně s tím Starlink oznámil, že co nevidět začne nabízet vyšší program Premium. Ten uživatelům nabídne stabilnější a rychlejší připojení, ale také bude za výrazně vyšší cenu. Zatímco základní program vyjde na 99 dolarů měsíčně, Premium bude stát 500 dolarů. Podstatně dražší je i startovací poplatek a náklady na přijímací parabolu – místo 499 rovnou 2 500 dolarů.

Hlavní rozdíly oproti základní variantě mají být dva – rychlost připojení by měla dosahovat až 500 mb/s a služba má být dostupná odkudkoli. „Objednejte si tolik Starlinků, kolik potřebujete, abyste mohli spravovat všechny vaše lokality. Je jedno, jak daleko jsou. A to všechno z jednoho účtu,“ lákají stránky Starlinku především firemní klientelu k programu Premium.

V češtině ale zatím tato prémiová služba není a česká města nejsou ani ve vyhledávači, takže s tou regionální neomezeností to ještě není úplně vyladěné. Základní verze internetového připojení ovšem v Česku k dispozici je a o svých zkušenostech s ní pro CzechCrunch před časem psal i šéf Avastu Ondřej Vlček. Starlink má po světě kolem 150 tisíc klientů.

SpaceX se svým šéfem Elonem Muskem má momentálně povolení vyslat do kosmu 4 408 satelitů, takže s těmi zhruba dvěma tisíci, které už kolem Země létají, se nachází zhruba v polovině. Nejpozději v polovině roku 2023 by mělo být hotovo. I když – u americké Federální komise pro komunikaci už leží žádost o povolení vypustit dalších 30 tisíc satelitů. Což je něco, co ne všechny plní nadšením – hlavně astronomové se bojí, že jakmile Zemi obepne Muskův satelitní opasek, může to působit komplikace.

Třeba s vyhledáváním asteroidů. Jak ukázala nejnovější studie, na kterou upozornil deník The Wall Street Journal, přelétávající satelity kazí snímky, jež astronomové pořizují pro své bádání. Množství obrázků, na nichž je patrná světelná šmouha, prý vzrostlo za poslední rok dvacetinásobně.

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Přečtěte si takéMuskovo twitterové dusno. Pět tisíc dolarů pro studenta a Biden je ponožkaElon Musk nabízí pět tisíc dolarů studentovi, aby přestal monitorovat jeho lety. Na Twitteru se opřel i do Bidena

Výzkum se zaměřil na kvalitu fotografií, které pořizuje kalifornská observatoř Palomar pomocí speciální technologie zvané ZTF. Vedoucím práce, která vyšla v polovině ledna v časopisu The Astrophysical Journal Letters, byl polský vědec Przemek Mróz. „Množství snímků ovlivněných stopami po satelitech povážlivě roste, jak jich je na oběžnou dráhu vysíláno víc a víc. Odhadujeme, že jakmile množství satelitů Starlink dosáhne deseti tisíc, budou jimi poznamenané v podstatě všechny snímky, které jsou pořizované za soumraku,“ stojí ve shrnutí.

Sami autoři připomínají, že alespoň prozatím interference na fotkách neznamenají velký problém, protože dalekohledy se s nimi dokáží vypořádat. Jak ovšem satelitů bude přibývat, může to znamenat nepříjemnosti třeba pro hlavní úkol kalifornské observatoře – vyhodnocovat snímky a hledat v nich asteroidy a letící objekty, které by mohly ohrozit Zemi.

Zároveň platí, že Elon Musk není sám, kdo chce Zemi opásat rojem satelitů. V podstatě o totéž se pokouší Čína, londýnský startup OneWeb nebo Amazon Jeffa Bezose. Ti všichni jsou ovšem ve svém úsilí za SpaceX, respektive Starlinkem, o dost pozadu.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Oba mají rádi elektroauta a vidí v nich budoucnost, ale nemůžou si přijít na jméno. Kdo? Elon Musk a Joe Biden.
  • ? Kapsle Dragon, které do a z vesmíru přepravují kosmonauty, mají problém s padáky. Podle NASA i SpaceX ale není důvod k obavám.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? +7,9%

74,9 IEM*