NASA chystá vlastní streamovací službu. S vesmírným obsahem dorazí i do Česka, navíc zdarma

NASA+ by měla dorazit ještě letos. Kromě živých přenosů ze startů raketoplánů nabídne dokumentární seriály a další vědecká témata.

Jiří BlatnýJiří Blatný

dvaastronautitvmidjourney

Foto: Midjourney

Astronauti u televize (vytvořeno umělou inteligencí)

0Zobrazit komentáře

Fanoušci vesmíru mají rušné období. Za pár let by se měl člověk opět projít po Měsíci, dalekohled Jamese Webba už nějakou dobu pořizuje dechberoucí snímky a americký Kongres aktuálně řeší otázku, zda existuje život mimo Zemi. Ideální načasování pro spuštění streamovací platformy, řekli si možná v NASA. Americká vesmírná agentura ji hodlá spustit ještě letos a spolu s tradičními živými přenosy na ní budou k dostání i originální dokumentární seriály. Bude dostupná také v Česku, zdarma a bez reklam.

Službu NASA+ americká vesmírná agentura podle serveru Engadget spustit v průběhu tohoto léta. Videoobsah, například živé přenosy ze startu raketoplánů, NASA tradičně nabízí na svém webu a YouTubu. Nově by měl být podle agentury dostupný na plánované platformě. NASA také láká na několik původních dokumentárních seriálů. Organizace už představila první upoutávku.

NASA+ bude globálně dostupná zdarma a nebude obsahovat reklamy. Lidé ji budou moct používat jako mobilní aplikaci na zařízeních s Androidem a iOS, přes služby jako Apple TV a Roku nebo prostřednictvím webového prohlížeče. Platforma je součástí snahy NASA o modernizaci své prezentace v digitálním prostředí. „Pomůže nám to lépe vyprávět příběhy o tom, jak zkoumáme neznámo ve vzduchu i vesmíru a inovujeme ve prospěch lidstva,“ řekl Marc Etkind z oddělení komunikace NASA.

Potenciálního obsahu má nejznámější kosmická organizace světa dostatek. „Od výzkumu exoplanet až po lepší pochopení zemského klimatu a vlivu Slunce na naši planetu, spolu s výzkumem sluneční soustavy,“ uvedla Nicky Fox z centra vědeckých misí NASA. V současnosti agentura například připravuje Artemis II, misi s lidskou posádkou, která se má příští rok vydat k Měsíci. Čtyřčlenná posádka by měla podle plánu proletět kolem nejbližšího souseda Země koncem roku 2024.

Další rok už chce NASA poprvé po pěti dekádách na Měsíci i s lidskou posádkou přistát. Existují ale obavy, že se start mise s názvem Artemis III bude muset odložit na rok 2026 kvůli komplikacím s dodávkou raketoplánu od firmy SpaceX Elona Muska, píše Space. A kdo ví, třeba se v repertoáru časem objeví i tematika mimozemského života, která v současnosti rezonuje ve vysokých politických kruzích v USA.

Spolu se streamovací službou NASA pracuje i na nové podobě internetových stránek, jejíž zkušební verze si může prohlédnout každý. Agentura na ní postupně pracuje a sbírá zpětnou vazbu od návštěvníků. Cílem je podle agentury poskytnout přívětivější a ucelenější způsob, jak mohou lidé získat informace o jejích projektech i vesmíru jako takovém.