NASA chystá vlastní streamovací službu. S vesmírným obsahem dorazí i do Česka, navíc zdarma

NASA+ by měla dorazit ještě letos. Kromě živých přenosů ze startů raketoplánů nabídne dokumentární seriály a další vědecká témata.

Jiří BlatnýJiří Blatný

dvaastronautitvmidjourney

Foto: Midjourney

Astronauti u televize (vytvořeno umělou inteligencí)

0

Fanoušci vesmíru mají rušné období. Za pár let by se měl člověk opět projít po Měsíci, dalekohled Jamese Webba už nějakou dobu pořizuje dechberoucí snímky a americký Kongres aktuálně řeší otázku, zda existuje život mimo Zemi. Ideální načasování pro spuštění streamovací platformy, řekli si možná v NASA. Americká vesmírná agentura ji hodlá spustit ještě letos a spolu s tradičními živými přenosy na ní budou k dostání i originální dokumentární seriály. Bude dostupná také v Česku, zdarma a bez reklam.

Službu NASA+ americká vesmírná agentura podle serveru Engadget spustit v průběhu tohoto léta. Videoobsah, například živé přenosy ze startu raketoplánů, NASA tradičně nabízí na svém webu a YouTubu. Nově by měl být podle agentury dostupný na plánované platformě. NASA také láká na několik původních dokumentárních seriálů. Organizace už představila první upoutávku.

NASA+ bude globálně dostupná zdarma a nebude obsahovat reklamy. Lidé ji budou moct používat jako mobilní aplikaci na zařízeních s Androidem a iOS, přes služby jako Apple TV a Roku nebo prostřednictvím webového prohlížeče. Platforma je součástí snahy NASA o modernizaci své prezentace v digitálním prostředí. „Pomůže nám to lépe vyprávět příběhy o tom, jak zkoumáme neznámo ve vzduchu i vesmíru a inovujeme ve prospěch lidstva,“ řekl Marc Etkind z oddělení komunikace NASA.

Potenciálního obsahu má nejznámější kosmická organizace světa dostatek. „Od výzkumu exoplanet až po lepší pochopení zemského klimatu a vlivu Slunce na naši planetu, spolu s výzkumem sluneční soustavy,“ uvedla Nicky Fox z centra vědeckých misí NASA. V současnosti agentura například připravuje Artemis II, misi s lidskou posádkou, která se má příští rok vydat k Měsíci. Čtyřčlenná posádka by měla podle plánu proletět kolem nejbližšího souseda Země koncem roku 2024.

Další rok už chce NASA poprvé po pěti dekádách na Měsíci i s lidskou posádkou přistát. Existují ale obavy, že se start mise s názvem Artemis III bude muset odložit na rok 2026 kvůli komplikacím s dodávkou raketoplánu od firmy SpaceX Elona Muska, píše Space. A kdo ví, třeba se v repertoáru časem objeví i tematika mimozemského života, která v současnosti rezonuje ve vysokých politických kruzích v USA.

Spolu se streamovací službou NASA pracuje i na nové podobě internetových stránek, jejíž zkušební verze si může prohlédnout každý. Agentura na ní postupně pracuje a sbírá zpětnou vazbu od návštěvníků. Cílem je podle agentury poskytnout přívětivější a ucelenější způsob, jak mohou lidé získat informace o jejích projektech i vesmíru jako takovém.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym