Nejslavnější česká stolní hra míří do vaší kapsy. Světový hit Krycí jména si ode dneška zahrajete na mobilu

Krycích jmen se prodalo už více než 12 milionů kusů ve 46 jazycích, patří k nejpopulárnějším českým hrám na planetě. A to včetně videoher.

Michal MančařMichal Mančař

kryci-jmena_1

Foto: Czech Edition Games

Ve stolní hře Krycí jména musíte propojit co nejvíce slov pomocí krátké nápovědy

0Zobrazit komentáře

Získala deskoherního oscara a na třicet dalších ocenění. Prodalo se jí víc než téměř všech jiných českých her včetně těch počítačových. Přeložila se skoro do padesátky jazyků. Stolní hra Krycí jména je nejen nesmírně zábavná, ale především bezprecedentně úspěšná. A pokud doma nemáte ani maličký stoleček, na kterém byste si ji zahráli v papírové podobě s kartičkami, ode dneška si ji můžete užít i na telefonu.

Jestli tušíte, že stolní hry nejsou jen Dostihy a sázky, tak vám jsou Krycí jména dobře známá. A pokud ne, tak vězte, že ze všech českých deskových her jsou zdaleka nejúspěšnější. Patří dokonce k nejprodávanějším stolním hrám na světě. Ba co víc, v obchodech jsou úspěšnější než většina českých videoher. Půvab této promyšlené párty hry od světově uznávaného designéra Vladimíra Chvátila přitom vězí ve vcelku jednoduché, ale velice vtipné hratelnosti.

Krycí jména jsou hříčka se slovy, kdy pomocí jednoslovné nápovědy propojujete významy dalších slov na vyložených kartičkách. Třeba pro spojení křídel, pilota a podvozku byste napověděli letadlo. Jenže zkuste rychle vymyslet slůvko, které nějak souvisí se superhrdinou, Paříží a trumpetou. Tento mechanismus si v roce 2015 podmanil celý deskoherní svět a Krycích jmen se prodalo už více než 12 milionů kusů ve 46 jazykových mutacích. Nyní jejich úspěch rozšíří verze pro mobilní telefony a tablety.

„Protože jsme v Česku doma, rozhodli jsme se hru nejdříve vydat na domácím trhu v češtině s následnou lokalizací do angličtiny a dalších jazyků,“ říkají deskoherní vydavatelé ze společnosti Czech Games Edition. Mobilní předělávka jejich hry je tak ode dneška k dispozici na Android i iOS, během následujících šesti měsíců za ni zaplatíte sníženou cenu 25 korun. V této praktičtější podobě doplní nejen stolní hru, ale i její bezplatnou webovou verzi, která je v provozu od roku 2019.

kryci-jmena-deskovka

Foto: Czech Games Edition

Takto vypadají Krycí jména na stole. Teď se kartičky přesunou do vašeho telefonu

Oproti té ale nabídne mnohem více možností. Dovolí hraní s přáteli i náhodnými zájemci, nevyžaduje nutnost všech hráčů být online najednou. „Díky tahovému hraní nemusíte být připojeni k internetu ve stejný čas. Každý může hrát ve chvíli, kdy mu to vyhovuje nejlépe,“ zmiňují zástupci CGE a dodávají, že telefonní Krycí jména přinesou i různé (a nejen mobilními hráči oblíbené) denní výzvy. Součástí hry bude i postupné odemykání dalšího obsahu a speciálních úkolů.

Od premiéry původní stolní hry vyšla i její obrázková varianta, verze určená pro dva hráče nebo využívající různé licence. K dostání tak jsou například Krycí jména ušitá na míru fanouškům disneyovek, Harryho Pottera nebo Simpsonových. Podobným směrem se vydá i mobilní hra. Ta hráčům umožní vytvářet tematické sbírky slovíček, podle autorů budou moci největší nadšenci hledat asociace spojené třeba se Zlatým slavíkem nebo Voldemortem.

Kromě toho, že díky hrátkám se slovy umí pobavit, dokázala Krycí jména také pomoci. V době největší uprchlické krize způsobené ruskou invazí na Ukrajinu pomáhala ke sblížení českých a ukrajinských občanů. Ve speciální dvojjazyčné edici přinesla kartičky s úplně novými slovy ve snaze překonávat komunikační bariéry. Ukrajinští uprchlíci, ale i školy nebo dětské skupiny ji navíc mohli získat zdarma.

Zadarmo naopak nebyly kopie her, které společnost Czech Games Edition v minulosti prodávala v Rusku. Ale ve stínu invaze se rozhodla zisk za patnáct let působení na tamějším trhu poslat na přímou pomoc Ukrajině. Spolu s příspěvkem samotných herních designérů šlo o více než 12 milionů korun. A když je řeč o milionech, za zmínku stojí i finanční výsledky vydavatelství. Od roku 2019 dvakrát vyrostlo o více než 100 milionů až na loňských 478 milionů korun v tržbách.

O výjimečné popularitě Krycích jmen svědčí i zisk prestižní ceny Spiel des Jahres, tohoto deskoherního oscara získala z tuzemských her jako jediná. S tuctem milionů prodaných krabic také patří k těm nejpopulárnějším hrám z Česka, a to včetně digitální konkurence. Například až letos na podzim videoherní vývojáři z pražského SCS Software ohlásili, že jejich Euro Truck Simulator 2 překonal 13 milionů prodaných kopií. ETS2 nicméně k samotné hře pravidelně přidává i další miliony kusů herních doplňků a svým tvůrcům dodneška vozí stamilionové tržby.

Digitální hry mají navíc právě díky přidávání dalšího obsahu oproti těm papírovým často výhodu ve vyšším obratu. Ačkoliv v počtu prodaných kopií je ve srovnání s Krycími jmény zhruba čtvrtinová, nejpopulárnější hra pro virtuální realitu na světě Beat Saber udělala z autorů ze studia Beat Games nejhodnotnější českou herní firmu. Beat Games, kteří si svým úspěchem vysloužili pozornost a odkup od mateřské společnosti Facebooku, loni utržili 2,3 miliardy korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym