Neofuturistické umění a exkluzivní píseň. The Weeknd nasedá na trend NFT a spouští tajemnou kolekci pro skalní fanoušky

Filip HouskaFilip Houska

the-weeknd-nft

Foto: S. Camelot/Nifty Gateway

Kanadský zpěvák The Weeknd se pouští do NFT

0Zobrazit komentáře

Pokud přemýšlíte, jak prodat digitální umění na internetu, nejzajímavější cestou je dnes pravděpodobně NFT. Na trend, který vzešel ze světa kryptoměn, nasedá čím dál více umělců, mezi nimiž je i The Weeknd. Slavný kanadský zpěvák, který loni zabodoval s deskou After Hours a do mainstreamu ještě více pronikl díky vystoupení na letošním Super Bowlu, nabízí v aukci ve formě NFT unikátní umělecká díla včetně perličky v podobě dosud nezveřejněné skladby.

Jestli jste četli náš souhrnný článek o NFT, nejspíš máte základní povědomí o tom, co to je. V případě, že si jedno takové NFT zakoupíte (ať už jako obraz, video nebo text), stanete se jeho jedinečným vlastníkem a své unikátní vlastnictví můžete potvrdit certifikátem, respektive zápisem na blockchainu. NFT totiž vychází z kryptosvěta, a proto se tato díla nejčastěji kupují za digitální měnu Ethereum.

Zásadní přitom je, že zakoupenou věc nevlastníte fyzicky, ale digitálně, tudíž je snadno přenositelná a relativně dobře zabezpečená. Pro mnohé je pak nákup NFT investicí do budoucna, pro někoho zase zábavou, přes kterou chtějí podpořit své oblíbené umělce. Smysl v tom začal vidět i The Weeknd, který se spojil s online tržištěm Nifty Gateway a spolupodílel se na exkluzivní kolekci.

weeknd-2

Foto: Nifty Gateway

Některá díla ukrývají i části dosud nezveřejněné skladby od The Weeknda

Kolekce je založena na audiovizuálních uměleckých dílech, z nichž vyzařuje temná, neofuturistická nálada, která je pro Abela Tesfaye (jak se The Weeknd jmenuje) typická. Ostatně za nimi stojí kalifornské grafické studio Strange Loop Studios, se kterým uznávaný zpěvák a trojnásobný držitel Grammy spolupracuje dlouhodobě, a to hlavně na vizuální stránce svých koncertů.

Některá díla jsou nabízena v neomezeném množství, což tedy do puntíku nenaplňuje podstatu NFT, na druhou stranu bude moci The Weeknd potěšit více svých fanoušků, kteří dostanou příležitost si vzít kousek „jeho duše“. Zajímavé je, že tyto umělecké obrazy skrývají i upravené části Weekndovy dosud nezveřejněné skladby. A právě hudba je zde zřejmě ten největší tahák.

Do aukce totiž The Weeknd dává i svou novou písničku. Zájemce, který v rozmezí čtyřiadvaceti hodin od otevření dražby přihodí nejvíce peněz, tak bude jejím jedinečným majitelem zapsaným na blockchainu. V tomto se NFT projevuje v celé své kráse a právem je tato položka tou nejžádanější z nové kolekce.

„Vždy jsem hledal cesty, jak pro fanoušky inovovat a posunout archaický systém hudebního průmyslu kupředu. NFT umožňuje, aby byli umělci ještě více viděni a slyšeni, a já mám v plánu do tohoto hnutí přispívat,“ říká The Weeknd s tím, že brzy by mohlo být NFT novou a zajímavou součástí klasických mechanismů hudebního průmyslu.

weeknd-1

Foto: Nifty Gateway

Část nové kolekce, kterou The Weeknd nabízí jako NFT

Online tržiště Nifty Gateway, které shodou okolností uspořádalo i velkou aukci k digitální koláži od výtvarníka Beepla za skoro 70 milionů dolarů, spouští dražbu nové kolekce The Weeknda dnes (v sobotu 3. dubna) ve 20.00 našeho času. Aukce exkluzivní skladby, která – jak zpěvák dodává – nikdy nebude na streamovacích službách, proběhne o den později.

Je dost možné, že The Weeknd nastaví novou laťku speciálnímu obsahu pro fanoušky, který byl dosud založen především na merchandisingu. A pokud můžeme trošku spekulovat, bylo by zajímavé vidět v oblasti NFT i například rappera Travise Scotta, který svým psychedelickým virtuálním koncertem z dubna minulého roku šokoval celý hudební svět a potvrdil, že i on má inovace ve své DNA. Co třeba původní verze Sicko Mode v NFT?

Diskuze (0)

Novinka

Anonym