Nový Zéland po více než dvou letech otevírá hranice. Za poznáváním láká i Čechy

Nový Zéland uzavřel hranice s příchodem covidu v březnu 2020. Země byla od té doby prakticky izolovaná.

Filip HouskaFilip Houska

Auckland, největší město Nového Zélandu

0Zobrazit komentáře

Nový Zéland je oblíbenou destinací pro všechny, kteří hledají hlavně majestátní přírodu a neokoukané scenérie, koronavirová pandemie ovšem zemi prakticky pro celý svět uzavřela, respektive výrazně omezila komfort, s jakým by se do ní za normálních okolností cestovalo. Teď ovšem přichází pozitivní zpráva, která se týká i Čechů – země Pána prstenů totiž dnes, po více než dvou letech, otevřela hranice pro turisty z šesti desítek zemí.

Češi, Slováci i další národnosti po příletu na Nový Zéland nemusí do karantény, musí být ale plně očkovaní proti covidu a také předložit negativní test. Už před třemi týdny se země takto otevřela pro turisty z Austrálie. Pro cestující z některých států, včetně Číny nebo Indie, ale otevření zatím neplatí, jak dnes informovala agentura AP.

„Dnes je den oslav a velký okamžik pro naše opětovné spojení se světem,“ uvedl ministr turistiky Stuart Nash. Podle AP už od časného rána přistávala na letišti v Aucklandu letadla s turisty z různých koutů světa, včetně Los Angeles, San Franciska, Kuala Lumpuru nebo Singapuru. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová řekla, že za posledních sedm týdnů, tedy od oznámení otevření hranic, si let na Nový Zéland zarezervovalo přes 90 tisíc lidí.

„Náš cestovní ruch velmi pocítil globální důsledky pandemie,“ uvedla Ardernová a dodala, že vláda zatím neplánuje zrušení povinnosti testů či očkování pro vstup do země. Jen dnes má podle premiérky v Aucklandu přistát jednadvacet mezinárodních letů. Před covidem měly Nový Zéland, který má přibližně pět milionů obyvatel, navštívit ročně přes tři miliony turistů.

Nový Zéland uzavřel hranice v březnu 2020, kdy se ve světě začal šířit nový typ koronaviru. Země byla od té doby prakticky celou dobu izolovaná, s výjimkou krátké pauzy, kdy povolovala vstup lidí z Austrálie. Ostatně právě Austrálie je jednou z dalších destinací, která se před nedávnem otevřela zahraničním turistům.

Díky přísným opatřením a izolaci od okolí se Novému Zélandu podařilo udržet počet nákaz koronavirem na velmi nízké úrovni. Začátkem letošního března jejich počty výrazně stouply, od konce března ale opět klesají.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym