PPF na nákupech v Jižní Africe. Česká finanční skupina získala výrobce katamaránů

Skupina vidí v pronájmu rekreačních plavidel pro dovolenou na moři velký potenciál. Novou akvizicí navazuje na rok 2021, kdy do segmentu vstoupila.

Peter BrejčákPeter Brejčák

leopard-catamarans-1-1-min

Foto: PPF

Katamarány značky Leopard, které kupuje PPF

0Zobrazit komentáře

Finanční skupina PPF rodiny Kellnerových je známá díky svým aktivitám v oblasti telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Velký potenciál ale vidí také v rekreačních plavidlech a nyní kupuje již několikátou společnost, která v tomto segmentu působí. Ve čtvrtek oznámila podpis dohody o akvizici firmy Robertson & Caine, jihoafrického výrobce katamaránů značky Leopard. Hodnotu transakce nezveřejňuje.

Podle vyjádření PPF akvizice znamená další expanzi její specializované divize se zaměřením na globální byznys v oblasti výroby a pronájmu rekreačních plavidel a souvisejících služeb. Finanční skupina, kterou po tragickém úmrtí zakladatele Petra Kellnera většinově vlastní jeho manželka Renáta Kellnerová a vede ji Jiří Šmejc, v oboru vidí dlouhodobý potenciál růstu hodnoty.

„Pronájem rekreačních plavidel pro dovolenou na moři patří k nejrychleji se rozvíjejícím segmentům v rámci celosvětového odvětví cestovního ruchu a volnočasových aktivit,“ uvádí PPF. Do světových vod skupina (doslova) vplula v létě 2021, kdy spojila síly s francouzskou společností Groupe Beneteau s cílem vybudovat nového globálního lídra v segmentu pronájmu lodí.

Společný podnik, ve kterém má mít PPF podle tehdejších informací 59 procent, měl spojit aktiva charterových společností Dream Yacht a Navigare. První z nich byla založena v roce 2000 na Seychelách a po celém světě nabízí k pronájmu přes tisíc lodí. Navigare je o rok mladší a má plavidla kotvící v Evropě, Karibiku nebo v Indickém a Tichém oceánu.

Jihoafrický výrobce plavidel značky Leopard vyváží své plachetnice a motorové katamarány do celého světa, zejména na trhy ve Spojených státech a v menší míře také v Evropě. Vypořádání transakce se očekává v průběhu druhého čtvrtletí roku 2023 a podléhá standardnímu schválení ze strany jihoafrických regulátorů.

Firma Robertson & Caine má podle PPF více než třicetiletou historii a je předním světovým výrobcem plachetnic a motorových katamaránů střední velikosti. Výrobní závod má v Kapském Městě a její designérský a obchodní tým sídlí ve Spojených státech.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym