Proměna Smetanova nábřeží je hotová. Jsou tu nové chodníky, stromy, cyklopás a vejdou se i auta

Na nábřeží, odkud je jeden z nejkrásnějších výhledů v Praze, přibylo sedmnáct nových stromů, lavičky a speciálně navržená mozaika.

Eliška NováEliška Nová

Smetanovo nábřeží

Foto: IPR Praha

Smetanovo nábřeží je v novém

0Zobrazit komentáře

Někdy jsou revoluce sametové. A někdy smetanové. Na Smetanově nábřeží v centru Prahy, kde najdete jeden z nejkrásnějších výhledů, které hlavní město nabízí, se taková malá revoluce odehrála. Rozšířil se chodník, vysadily stromy a udělal cyklopruh. Mohla přitom zůstat i auta. Nábřeží je nyní v novém a zkolaudováno.

„Proměna Smetanova nábřeží je největší úprava centra Prahy za posledních několik desítek let. Změnila se oblast od Klementina přes Křižovnické náměstí po Národní divadlo. Výsledek skutečně stojí za to,“ uvedl radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Rozšíření chodníku je největší, ale ne jediná změna. Vysázelo se tady sedmnáct nových stromů. Přibyl nový mobiliář, k výhledu je tedy možné využít lavičku. Je tu cyklopás, takže trasu mohou vcelku bezpečně využívat i milovníci kol. A je tu nově také speciálně navržená dlažba.

Změnilo se ale také rozložení tramvajových zastávek. Zatímco dříve byly stanice Národní divadlo ležící podél vody každá na jiném místě – jedna u samotného divadla, druhá před budovou Hollaru, kde sídlí Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity –, teď se přemístily obě před Zlatou kapličku. Sestra do protisměru přibyla zastávce Karlovy lázně, kde předtím stála tramvaj jen v jednom směru.

Smetanovo nábřeží

Foto: IPR Praha

Přibylo sedmnáct stromů

Podle Institutu plánování a rozvoje došlo na nábřeží k výraznému posunu v přístupu k takto významným uličním prostorům a nově odráží skutečné potřeby jejich uživatelů.

„Na Křižovnickém náměstí se doprava kříží s Královskou cestou, po které v letních měsících proudí až sto tisíc chodců denně. Zároveň oblast nejvíce využívají lidé v MHD. Těmto druhům dopravy jsme díky studii Institutu plánování a rozvoje zlepšili podmínky a pro auta se nic nezměnilo,“ líčí Scheinherr.

Smetanovo nábřeží dostalo nový režim během covidu. Tehdy se část ulice ve směru od Národního divadla ke Staroměstské uzavřela pro auta a místní restaurace a kavárny získaly prostor pro venkovní sezení. Změna byla dost kritizovaná, už tehdy ale pražští radní mluvili o tom, že to je na zkoušku.

Současná – a trvalá změna – auta do ulice i nadále vpouští v obou směrech, ovšem s jedním rozdílem. Auta jezdí za tramvají po kolejích, jako je to na mnoha jiných místech v Praze.

O proměně Smetanova nábřeží a například i zákazu vjezdu aut se v hlavním městě hovořilo už několikrát. Téma otevřel už primátor Pavel Bém. Až doteď se ale žádná změna neodehrála.

Smetanovo nábřeží

Foto: IPR Praha

Říká se, že jde o místo s nejhezčím výhledem v Praze

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym