Prvotřídní profesionál s výdrží i na dovolenou. ExpertBook B9 od Asusu nemá ani kilogram, ale stylu má na rozdávání

Notebook pro manažery přináší OLED obrazovku, numerickou klávesnici v touchpadu i praktické drobnosti pro příjemnější každodenní používání.

Michal MančařMichal Mančař

asus-expertbook-b9

Foto: CzechCrunch

Asus ExpertBook B9 OLED je podle výrobce elitním nástrojem pro náročnější uživatele

Tchajwanský výrobce elektroniky Asus svůj ExpertBook B9 OLED prezentuje jako špičkový pracovní nástroj pro vrcholové manažery. Ačkoliv takové kvalifikace nesplňujeme, i při jejich nedostatku jsme jej směle vyzkoušeli. Výkonné chief executive officery z nás neudělal, ale jako každodenní pracovní nástroj i parťák na cesty se osvědčil.

Cílení na řekněme náročnější zájemce je vidět už z designu ExpertBooku B9, čistý povrch spolu s pevnou konstrukcí mu dávají profesionální styl. Rozměry 31 na 21,5 centimetru – o pár milimetrů přes velikost klasického listu papíru – jsou po uživatelské stránce přívětivé. Tloušťka 1,57 centimetru není nějak fantastickým parametrem, ale stále je zárukou velice komfortního přenášení a mobility. Podobně jako u nedávno testovaného Zenbooku S 13, který je dokonce ještě tenčí.

Stejně jako Zenbook je Asus ExpertBook B9 OLED nesmírně lehký a taktéž dostal hmotnost pod kilogram. Asus uvádí, že o deset gramů, ve výsledku to znamená opravdu lehký přístroj. Vlastně se chce říct, že až překvapivě lehký, na pohled a první dotyk totiž působí docela bytelně. Oproti zmíněnému stájovému kolegovi je navíc B9 vybavena větší, 14palcovou obrazovkou. Ta má rozlišení 2 880 na 1 800 bodů a opět využívá technologii OLED s vynikajícím podáním barev i černé. A to i na slunci, což přišlo vhod.

Navzdory proklamovanému profesionálnímu použití jsme totiž ExpertBook vyzkoušeli především na letních cestách, kde se osvědčil při denním hledání trasy i večerním Netflixu. Desítky minut až pár hodin sledování samozřejmě nelze srovnávat s celodenním pracovním zápřahem, nicméně nabíječka přišla ke slovu až koncem procestovaného týdne. A to ještě indikátor hlásil dvě hodiny k dobru. Výrobce zmiňuje, že na plné nabití jich baterie zvládne až jedenáct.

Reálná výdrž samozřejmě záleží na tom, jak moc zatížíte desetijádrový procesor 13. generace i7-1355U s grafikou Iris Xe od Intelu. Ty doplňuje až 32 gigabajtů operační paměti a jedno- či dvouterabajtové SSD úložiště podle zvoleného modelu. Pro náročnou kancelářskou práci to je všechny požadavky naprosto přesahující výbava, ale během obědové pauzy či po těžkém dni plném vrcholového vyjednávání zvládne i videohry. Byť spíš záležitosti jako Civilization V nebo Dune: Spice Wars, nikoliv na maximální detaily vytažené top tituly.

asus-expertbook-b9-01

Foto: CzechCrunch

ExpertBook B9 OLED jsme vyzkoušeli v kanceláři i na dovolené

Přesto je notebook od Asusu koncipovaný primárně jako pracovní nástroj, čemuž napomáhají i drobné detaily. Například tichá klávesnice (jež má dokonce být odolná proti polití) s příjemně velkými tlačítky nebo NumberPad, tedy možnost vyvolat na touchpadu numerickou klávesnici. Zcela upřímně, pro obyčejnějšího uživatele to je až zapomenutelná drobnost, ale při vyplňování excelovských tabulek může přijít vhod.

K dobrému dojmu se přidávají i dnes už nikterak výjimečné, ale přesto fajnově praktické záležitosti jako snadné otevření notebooku jednou rukou. Přičemž spodní okraj víka se lehce ohne pod spodní část, čímž lehce nakloní klávesnici pro pohodlnější psaní. A i při časté manipulaci v ne zcela laboratorních podmínkách se navíc šasi laptopu dařilo dobře odolávat otiskům.

Asus také uvádí množství bezpečnostních funkcí, které ale přijdou ke slovu při korporátním nasazení, ne při běžném užívání či týdenním testování. Snímač otisků nebo infračervená kamera pro rychlý login možná ještě snad ano, ale NFC čtečka v NumberPadu pro přihlášení kartou nebo TPM čip pro autentizační informace jsou položky, jež budou zajímat spíš IT oddělení.

Na druhou stranu, právě ta s ExpertBookem budou nejčastěji přicházet do styku. To když ho budou připravovat pro management nebo neustále mobilní obchodní zástupce. Vynikající výbava spolu s OLED obrazovkou a komfortními rozměry i hmotností s sebou nese odpovídající cenu, Asus ExpertBook B9 OLED je v českých obchodech k dispozici za přibližně 44 tisíc, verze s dvojnásobným úložištěm zhruba za 50 tisíc korun.

expertbook-b9-03

Foto: Asus

Asus ExpertBook B9 OLED disponuje numerickou klávesnicí v touchpadu

CC Native

Partnerem článku je Asus