Recept na Djokoviće nalezen. Carlos Alcaraz senzačně ovládl Wimbledon a odnáší si 65 milionů korun

Teprve dvacetiletý Španěl dotáhl otočku k úspěšnému konci a nad elitním srbským tenistou zvítězil poměrem 3:2 na sety.

Filip HouskaFilip Houska

Carlos Alcaraz

0Zobrazit komentáře

Zdálo se, že je nezastavitelný. Že ovládne i tento grandslam. A že si nakročí k zisku kalendářního grandslamu, tudíž k výhře všech čtyř prestižních turnajů sezóny. Recept na Novaka Djokoviće ale byl nalezen. A našel ho mladý španělský tenista Carlos Alcaraz, který ve strhujícím finálovém klání dokázal v pěti setech Srba porazit a odnáší si premiérový titul z věhlasného Wimbledonu. A spolu s tím i štědrou finanční odměnu.

Carlos Alcaraz je v žebříčku veden jako světová jednička, ale co se grandslamových titulů týče, tam měl dosud jen jeden zářez – loni z amerického US Open, kde ve finále porazil norského tenistu Caspera Ruuda. Teď ovšem teprve dvacetiletý Španěl přidává další, když si na centrálním kurtu All-England Clubu poradil s Novakem Djokovićem.

Utkání to bylo vskutku velkolepé, zhruba pětihodinové. První set s přehledem vyhrál Djoković (6:1), druhý už ale patřil právě Alcarazovi (7:6). Ve třetím se také Španěl činil (6:1) – a minimálně jeho pátý gem stojí obzvlášť za zmínku, protože trval skoro půl hodiny. A tak se zrodila otočka. Čtvrtý se podařilo urvat Djokovićovi (6:3). V pátém ale Alcaraz nedovolil, aby mu triumf někdo vzal (6:4)

Rodák z vesnice El Palmar poblíž města Murcia tak vyhrál 3:2 na sety a může se radovat ze zisku prvního titulu z Wimbledonu, respektive druhé grandslamové trofeje ve své profesionální kariéře, kterou zahájil teprve v roce 2018. Zároveň tím navyšuje počet singlových titulů na dvanáct. A také si stále udržel pozici jedničky podle žebříčku ATP.

Vedle pocitu vítězství si ale Alcaraz přijde i na velmi štědrou finanční odměnu, konkrétně 2,35 milionu liber, tedy zhruba 65 milionů korun. Stejnou sumu měla obdržet i česká tenistka Markéta Vondroušová, která včera senzačně ovládla finále dámské dvouhry a stala se teprve třetí českou reprezentantkou (po Janě Novotné a Petře Kvitové), která kdy věhlasný Wimbledon vyhrála.

Djoković si tak odnáší první porážku na grandslamových turnajích v letošní sezóně, protože předtím Australian Open a Roland-Garros ovládl. Také mu utekla možnost dorovnat Rogera Federera v počtu wimbledonských triumfů (sedm versus osm) a srovnat krok s bývalou australskou tenistkou Margaret Courtovou, co se počtu grandslamových trofejí týče. Ta jich má dvacet čtyři, Djoković stále dvacet tři.