Recese? Nebojíme se. Máme firmy, co díky ní porostou, věří nový partner Pale Fire Capital
Jiří Ponrt si už prošel horšími časy třeba v Alze. Česká investiční skupina je teď prý připravená na růst. I přes všechny negativní výhledy ekonomiky.
Jiří Ponrt, jeden z partnerů PFC
Když Jiří Ponrt přicházel do Alzy, tamní finanční oddělení mělo pět lidí a fungovalo v podstatě jako účtárna. A když z ní loni odcházel, mělo 130 zaměstnanců rozčleněných do výrazně složitější struktury. Na začátku to byl prý tak trochu punk. A něco podobného očekával, když ke konci loňska vstupoval do investiční skupiny Pale Fire Capital. Zmýlil se. Struktura v PFC je jasná a připravená na růst, říká. S ničím jiným se tam ani nepočítá.
A přitom jde o skupinu, která plně nevlastní žádnou firmu. I tak první, co na jejím webu uvidíte, je prohlášení, že staví miliardové firmy. PFC do mladých společností investuje, za což si v nich bere dohodnutý podíl. Aby spolu mohly růst, s rozvojem jim radí.
Její ambicí je vlastnit významný podíl nebo rovnou majoritu, ať už dřív, nebo v rámci dohod třeba i později. Už teď má PFC zhruba v polovině takových společností alespoň poloviční podíl, ale ani tak nemůže o jejich směřování rozhodovat sama. „Vždy je to o společné dohodě. Je to mnohem víc o synchronizaci, vysvětlování, občas i přesvědčovaní,“ říká Ponrt.
Skupina, kterou založili čtyři investoři Petr Krajíček, David Holý, Jan Barta, Dušan Šenkypl, neustále bobtná. Své portfolio rozšířila o polský srovnávač pojištění Mubi, s nímž se chce stát jedničkou na tamním trhu a následně expandovat na trhy další. Mezi akvizice patří světová dvojka v oblasti indoor cyklistického tréninku Rouvy. Velké ambice má v rámci online tržiště Aukro a s projektem Munipolis, dřív Mobilním rozhlasem, který loni zahájil expanzi do Německa a mají přibýt další země.
Když všechno půjde podle plánů, do tří let PFC hodlá spravovat majetek za 20 miliard. Teď to je 3,8 miliardy. Rychlý růst ale není pro Ponrta nezvyklý.
V Alze se taky rostlo rychle, že?
Taková společnost se mění hodně. V Alze se vždycky říkalo: už nám to zase tiklo. Tiknutí pravidelně chodilo, řekněme, po šesti až devíti měsících. Vždy nám firma pod rukama povyrostla. Takže neustále měníte způsob fungování. A to je tady úplně stejné jako tam.
Vidíte, člověk by řekl, že se v PFC pracuje hodně jinak.
Upřímně jsem čekal, že změna to bude výrazně větší. Ještě jsem si pamatoval přechod z Danone, z korporátu, do Alzy. V té době byla Alza totálně punková. Tehdy jsem byl, tuším, první ředitel, který do ní přišel přímo z korporátu. Myslím, že se učily obě dvě strany. Tady jsem to čekal taky. Nakonec se ukázalo, že co se týče fungování, změna je hodně malá. Důraz na detail, procesy. Chápete, co se děje, dokážete jít do velké hloubky i šíře a neustálými malými iteracemi se posouvat dopředu. Jdete tak, aby po týdnech byly vidět změny. A i když máte vytyčený velký cíl před sebou, plánujete to rozpadnuté do jednotlivých týdenních nebo dvoutýdenních sprintů. V tom je to stejné.
Přesto je to zřejmě něco jiného než řídit jednoho obra…
Jako že je to dvacet pět ‚zvířátek‘, které pobíhají různými směry? (smích) My sice máme účast v pětadvaceti firmách, ale reálně jich řídíme nějakých osm až deset. Opravdu řídíme v tom směru, že tam jsme a vidíme jim do kuchyně, chápeme, jdeme do detailů. Management vidíme minimálně jednou měsíčně, ale opravdu ho vidíme. Většinou tam máme našeho finančního ředitele, většinou naše oddělení lidských zdrojů hledá nebo spoluhledá klíčové pozice. Chápeme kulturu, chápeme nuance, chápeme překážky, které je potřeba překonat.
Od začátku to bylo jednoduché?
Hned první týden jsem napsal zakladateli jedné společnosti, kde máme 50procentní podíl, jak má o něčem rozhodnout. Vzápětí jsem dostal e-mail od Honzy Barty (spoluzakladatel PFC, pozn. redakce), že takhle to nemůžu rozhodnout sám, že zakladatel má přeci zbylou polovinu. Je to první věc, která vás zarazí. Že zkrátka nejde něco rozseknout bez konsensu se zakladatelem.
Jak to dopadlo?
Úplně v pohodě. On to viděl stejně, takže jsme se ani nezasekli.
Přijímají zakladatelé rady bez problémů?
Když nedosáhneme shody, tak to nepřetlačujeme silou, i kdyby nám to hlasovací práva dovolovala. Je to o přesvědčování, ukazování, klidně i A/B testování. Je pravda, že to musí být i lidsky vyzrálý člověk, aby ustál rady a zasahování do společnosti, kterou vybudoval. Vždy se po čase objeví nějaký střet. Ale myslím si, že je dobře, že se něco stane. Způsobí to katarzi, řekneme si, co by se vlastně mělo změnit. A firma se postupně mění.
Jak velký aparát to tedy vyžaduje?
Máme tu velmi omezený počet lidí, vesměs finančních ředitelů. Každý z nich má jednu až čtyři firmy z našeho portfolia, ve kterých hraje seniorní roli. Je tam klasickým CFO. Stará se o všechno ohledně finančních věcí a je to mnohdy zároveň jediný člověk, který nevyrostl ve startupu a má zkušenosti i z velké firmy. Takže někdy hraje i roli provozního ředitele, řídí procesy, zavádí je, někdy je to takový back office společnosti. Ale zároveň hraje i roli investičního manažera z pozice PFC.
Přesto firmu neřídí.
Řídí finance, případně další oddělení, pokud na tom byla shoda. Zároveň ale chceme, aby naši lidé dokázali podpořit tamního CEO, ale taky mu třeba ukázali, kde by se mohl zlepšit nebo kam by se firma mohla posunout. Je to velmi zajímavá a různorodá práce. Samozřejmě to řízení je trochu jiné v tom, že nikdy nejsme stoprocentními vlastníky. Stále je tam zakladatel a je to o dohodě.