Rekordní pololetí v českých kinech. K více než miliardě korun pomohli Avengers i Ženy v běhu

0Zobrazit komentáře

České kinematografii se daří. Nejenže se daří do České republiky lákat štáby stále většího počtu zahraničních titulů, natáčí se tu i tuzemské vysokonákladové snímky jako Nabarvené ptáče Václava Marhoula nebo Jan Žižka od Petra Jákla. A filmy slaví úspěch také v kinech. Za první půlrok letošního roku se podařilo jim v českých kinech vygenerovat tržby ve výši 1,264 miliardy korun.

To je vůbec nejvíce za poslední desetiletí a za úspěchem stojí právě jak zahraniční, tak i domácí snímky. V meziročním srovnání šlo o nárůst o 257 milionů korun. Letos byly vůbec nejúspěšnějším snímkem Ženy v běhu, na který dorazilo téměř 1,3 milionu diváků, což zajistilo příjmy blížící se 194 milionům korun. V závěsu se drží poslední díl Avengers s podtitulem Endgame, na který v Česku přišlo 910 tisíc diváků a v příjmech superhrdinové přesáhli 152 milionů korun.

Celkově pak v první polovině roku do českých kin zamířilo 8,78 milionu platících diváků a rostla také průměrná cena kinolístků. Zatímco ve stejném období loni dosahovala necelých 139 korun, letos míří již ke 144 korunám. Z pohledu tržeb byl pak letos vůbec nejsilnější únor s 290 miliony korun a březen s 264 miliony korun. Letos do kin zamíří ještě několik trháků, které by mohly celková roční čísla posunout nad historickou hranici.