Řídí strategii Komerčky a říká: Pamatuju si, jak jsem poprvé viděl Wall Street. Mým vzorem je Buffett
Michal Vytiska popisuje, jak přemýšlí o investicích nebo kterak k nim vede své děti. A říká, že pokud by nebyl bankéřem, jistě by provozoval bistro.
Michal Vytiska z Komerční banky
Gordon Gekko alias hlavní postava filmu Wall Street proslul hláškou: „Greed Is Good!“ Tedy „chamtivost je dobrá“. Bankéř v podání Michaela Douglase symbolizoval chladnokrevnost některých finančníků, přesto se stal snímek ikonou a inspiroval tisíce mladých mužů k dráze v bankovnictví. Jedním z nich byl i Michal Vytiska, který pak na univerzitě studoval mimo jiné matematické modely na finančních trzích a nyní má na starost strategii Komerční banky. Jeho vzorem je ale rozhodně někdo jiný než Gekko. „Warren Buffett a Charlie Munger,“ říká v rozhovoru ze série Money Makers.
Svět startupů a bank se v posledních letech čím dál víc propojuje. A nejen kvůli tomu, že na finanční domy tlačí dravé projekty jako Revolut, ale i proto, že banky začaly samy investovat do nadějných mladých firem, aby v náročné technologické konkurenci obstály. V Česku je na tomto poli hodně aktivní Komerční banka, která se propojila se startupy jako Roger, Upvest nebo Lemonero.
Za strategii skupiny Komerční banka a její přerod v technologicky orientovanou instituci je z pozice šéfa strategie odpovědný Michal Vytiska. Ten v Komerčce působí už deset let, předtím pracoval v poradenské agentuře Accenture. O tom, že zamíří do financí, měl prý jasno od střední. „Doteď si vzpomenu na okamžik, kdy jsem poprvé viděl film Wall Street a Gordona Gekka,“ říká Vytiska v interview pro CzechCrunch, jež je navázané i na naši byznysovou konferenci Money Maker.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCo byla vaše první, ale opravdu první investice?
Mojí úplně první investicí bylo, když jsem si jako malý kluk během měnové odluky české a slovenské měny odložil původní československou a také okolkovanou českou měnu s tím, že jednou to bude mít hodnotu. Zatím ještě pořád držím bankovky ve svém portfoliu.
Máte s nějakou akcií či nějakým dluhopisem speciální vzpomínku?
Před mým životem v barvách KB jsem pracoval v poradenské firmě Accenture, která se obchoduje na burze. Po odchodu z Accenture jsem si nechal pár „vzpomínkových“ akcií a sleduji výkonnost titulu na newyorské burze.
Jaká byla vaše poslední investice, kterou jste učinil?
Investoval jsem na crowdfundingové platformě Upvest, která nabízí investice do juniorních a seniorních real estate úvěrů. Tato investice patří do rizikovější části mého portfolia.
Jak vedete či jste vedl děti k investování nebo péči o peníze?
Je povinností každého rodiče vést děti k finanční gramotnosti, takže i my s manželkou to děláme. V prvním kole se snažíme naučit je správu běžných příjmů a výdajů přes digitální nástroje bank, aby se naučily vyjít a uspořit si. V druhém kole je učíme zhodnocovat úspory.
Jako malý kluk jsem během měnové odluky české a slovenské měny odložil původní československou a také okolkovanou českou měnu s tím, že jednou to bude mít hodnotu.
Kdy jste si uvědomil, že byste se chtěl věnovat financím a investicím?
Docela brzy na střední škole, doteď si vzpomenu na okamžik, kdy jsem poprvé viděl film Wall Street a Gordona Gekka.
Dala vám z pohledu investování něco škola?
Studoval jsem Fakultu financí a účetnictví na VŠE a potom matematické metody na finančních trzích na FSV UK. Díky tomu jsem dostal solidní základ pro další uplatnění v praxi, zejména komplexní chápání rizik spojených s investováním a možností, jak je snižovat.
Má někdo u vás v rodině vztah k investování? Co třeba rodiče?
Rodinné finance spravujeme s manželkou společně, řešíme příležitosti a rizika a spolu se rozhodujeme. Nikdo další v rodině se investováním systematicky nezabývá.
Cítíte kolem sebe, že se v posledních letech z investování stalo téma? Že se o něm lidé baví a že se vás na něj ptají i u piva?
Ano, vidím to kolem sebe. Ale připisuji to životní fázi, ve které jsem. Po škole jsme začínali společným bydlením, svatbami, pak přišly děti a první hypotéky. Teď už se občas objeví i rozvod, ale zhodnocení peněz a zajištění se na stáří řešíme všichni.
Je nějaký vzor v oboru pro vás?
Warren Buffett a Charlie Munger. Jejich konzistence, s jakou dokázali dlouhodobě dodávat výkonnost svých investic, je skutečně inspirativní.
Kdybyste se neživil jako ekonom a bankéř, co byste chtěl dělat?
Určitě bych byl kuchař a měl malé bistro.
V investičním seriálu Money Makers už vyšly tyto rozhovory:
- Se studenty rozebírám akcie Estée Lauder. Nebýt investor, živil bych se v cestovce, říká Ján Hájek
- Investorský influencer Michal Semotan se v J&T stará o miliardy. Chtěl bych zkusit řídit tramvaj, říká
- V Air Bank chystá nákupy akcií přes mobil. Zasáhl mě Wall Street, vydělal jsem na Trumpovi, říká Žabža
- Děti u mě spoří za tři procenta, mají simulované akciové portfolio i limit na vklady, radí Jiří Cimpel
- O akciích si povídáme s tátou. V investicích i v životě mi hodně pomohla jóga, říká Anna Píchová
- Ví, jak být po čtyřicítce rentiérem, a říká: Bráchovi jsem dal pod stromeček ETFko, nejcennější je čas
- Akcie Bookingu jsem prodal za 12 dolarů a cítil se jako král. Dnes stojí 350krát tolik, směje se Vávra
- Na rozjezd firmy jsem prodal akcie ČEZu. A nejlepší osobní investice? Ta do Harvardu, říká Stuchlík