Rio de Cryptoneiro. Druhé největší město Brazílie dá část svých rezerv do bitcoinu, zavede i slevy na daních

Filip HouskaFilip Houska

rio-1

Foto: Raphael Nogueira

Rio de Janeiro chce být kryptoměnovým centrem Jižní Ameriky

0Zobrazit komentáře

Socha Krista Spasitele, Cukrová homole, proslulá pláž Copacabana a jedny z nejvěhlasnějších karnevalů světa. Brazilské Rio de Janeiro láká turisty na celou řadu zajímavostí, brzy by se ovšem město na jihovýchodním pobřeží největší jihoamerické země mělo stát atraktivní i pro fanoušky kryptoměn. Jeho starosta totiž oznámil, že do bitcoinu hodlá alokovat část městských rezerv. Spolu s tím chce také ulevit na daních těm, kteří budou nejpopulárnější virtuální měnou současnosti platit.

Že je bitcoin oblíbený napříč vládními strukturami, dnes už není pochyb. Typickým příkladem je Salvador, malá středoamerická země, která bitcoin přijala coby státní platidlo a teď dokonce plánuje, že poblíž jednoho ze svých vulkánů postaví město poháněné výhradně touto měnou. Bitcoinu je nakloněna také Florida, respektive město Miami, jehož starosta chce, aby šlo prostřednictvím něj platit daně i mzdy. Zčásti zajímá i Rusko nebo Ukrajinu.

Nově se má do tohoto výčtu zařadit i Brazílie, přesněji řečeno její druhé největší město Rio de Janeiro. Jeho starosta Eduardo Paes během své přednášky na události Týden inovací v Riu oznámil, že má v plánu alokovat jedno procento městských rezerv právě do bitcoinu. Pokud se tak stane, bude Rio de Janeiro prvním brazilským městem, jež si tuto kryptoměnu koupí jako uchovatele hodnoty.

Náklonnost tomuto rozhodnutí projevil mimo jiné starosta floridského Miami Francis Suarez, jehož ambicí je udělat ze slunné americké destinace kryptoměnové centrum Spojených států. To je ostatně i vize Eduarda Paese – s tím, že je Rio finančním srdcem Brazílie a jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v latinskoamerickém regionu, by cesta k dosažení tohoto cíle mohla být o něco snazší.

Tím ovšem kryptoměnové plány Ria nekončí. Po vzoru zmíněného Miami plánuje Paes zavést daňové pobídky a slevy pro uživatele, kteří bitcoiny platí. Ministr financí Pedro Paulo vysvětlil, že zvažují nabídku až desetiprocentní slevy pro lidi platící určité daně bitcoinem. Zároveň však uvedl, že k efektivnímu uplatnění těchto změn je nutné prostudovat všechny nutné předpisy.

Chicão Bulhões, tajemník týmu pro hospodářský rozvoj a inovace Ria, uvedl, že tyto daňové pobídky mají přilákat o krytem se zabývající firmy z jiných regionů země.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym