Rohlík získal největší startupovou investici v Česku, cena akcií Tesly klesá a Avast těžil z pandemie. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

vlc-tom
0Zobrazit komentáře

Minulý týden se může zapsat do tuzemské startupové historie. Rohlik.cz totiž nabral největší startupovou investici v historii Česka – 5 miliard korun. Skvělou zprávu hlásí také český antivirový obr Avast, který v důsledku pandemie loni výrazně rostl a vydělal téměř 11 miliard korun. O něco smutnější pohled se pak nabízí na Teslu, která sice vykazuje jeden úspěch za druhým, ale kvůli nedostatku čipů se jí propadly akcie.

Elon Musk se však může radovat minimálně ze SpaceX, které nedávno dokončilo další test své rakety Starship, když s ní ve velké parádě provedlo přistávací manévry (byť následně explodovala). Důležitý krok pro cestu na Mars. A když na zahraniční scéně ještě chvíli zůstaneme, zjistíme, že Evropa má nový nejhodnotnější startup, kterým se stala fintechová služba Klarna.

I v Česku se ale děly další zajímavé věci. Ať už jde o ostravskou posilovnu Colliery, která na Hithitu vybrala milion korun v rekordním čase, nebo úspěch Reknih, které ukazují, že i sdílení knih může mít smysl. Doporučujeme nahlédnout i do utajovaného technologického centra Škodovky, přečíst si nový díl newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC) nebo se ponořit do příběhu slovenského nástroje Kickresume. A to není zdaleka vše.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly! Nezapomeňte sledovat i náš Instagram, kde se můžete rychle o denních i zásadních novinkách dozvědět v jiné formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

?️ Nástroje Avastu pomáhaly i během pandemie: S tím, jak se zvyšovala práce lidí z domova, se zvyšovaly i hrozby kybernetických útoků. Svým způsobem z toho těžil i český antivirový obr Avast, který rostl také během pandemie a za rok 2020 vydělal téměř 11 miliard korun.

? Tvůrci Euro Truck Simulatoru mají za sebou skvělý rok: Patrně neexistuje propracovanější kamiónový simulátor než Euro Truck Simulator 2 od SCS Software. Čeští vývojáři nyní mohou slavit – mají za sebou historicky nejúspěšnější rok, během kterého vyrostli o 40 % a musí řešit, co se zástupem investorů.

? Další úspěch pro SpaceX: Ultimátním cílem vesmírné společnosti SpaceX je výlet na Mars, a proto usilovně testuje svou raketu Starship, se kterou se pokouší bez problémů přistávat na pevnině. To nyní předvedla v nedávném, fascinujícím testu, ačkoliv pak následovala exploze.

? Přátelé se vrací na streamingovou službu: Legendární sitcom Přátelé byl ve velkém rozhodnutí stažen z Netflixu, fanoušci se ovšem na slavnou newyorskou partičku budou moci dívat na HBO GO, a to i v Česku. Seriál tam dorazí již v dubnu včetně oblíbeného českého dabingu.

? McDonald’s uzavírá partnerství s Beyond Meat: Obliba rostlinného masa coby náhražky za klasické roste a nyní na tuto vlnu naplno nasedá i McDonald’s, který uzavírá velký obchod s Beyond Meat a rozšíří svou „rostlinnou“ nabídku. V Česku pak chystá speciální vegetariánský burger.

?️ Colliery zbořilo Hithit: Oblíbené ostravské fitko Colliery se po vzoru Želené koule vydalo na Hithit a postaralo se o nový rekord. Milion korun na crowdfundingové platformě vybralo za necelé tři hodiny a slibuje, že se po úspěšné kampani vydá se svým stylovým konceptem posilovny i do jiných měst.

? Bolt vstupuje do Mladé Boleslavi: Přepravní platforma Bolt pokračuje ve své expanzi napříč Českem a po Českých Budějovicích nově vstupuje i do Mladé Boleslavi, kde nasadí flotilu svých taxíků. Estonský startup navíc ohlásil i novou investici.

? Klarna je nejhodnotnějším evropským startupem: Švédský fintechový startup Klarna se specializuje na odložené platby, přes které dosahuje nevídaných výsledků. Nyní nabral masivní investici, která ho vystřelila na trůn evropských startupů, co se tržní hodnoty týče. Chystá i vstup na burzu.

***

Pět miliard korun pro Rohlik.cz. Tomáš Čupr přilákal největší startupovou investici v české historii

cupr-rohlik

Foto: Rohlik.cz

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Tak obří startupová investice v Česku ještě nebyla. Tomáš Čupr se svým online supermarketem nikdy neskrýval velké ambice a teď pro Rohlík získal 5 miliard korun.

***

Nedostatek čipů táhne akcie Tesly k zemi. Elon Musk musel zavřít továrnu a problémy hlásí i další výrobci

tesla-cipy2

Foto: Tesla

Výrobní závod automobilky Tesla ve Fremontu

Když na Tchaj-wanu neprší, může to mít zásadní dopad na celý svět. Bez vody se totiž nemohou vyrábět čipy, které pohánějí elektroniku i auta, a tak není k dostání PlayStation 5 a továrnu musí zavřít i Tesla.

***

Knížky z druhé ruky přestávají být tabu. Přes Reknihy Tadeáše Kuly si už čtenáři předali přes 15 tisíc titulů

tadeas-kula-1

Foto: Reknihy

Tadeáš Kula, zakladatel projektu Reknihy

Sdílení knih jako nový trend? Reknihy, které založil Tadeáš Kula, ukazují, že knížky z druhé ruky už nejsou tabu, když si přes ně čtenáři předali už více než 15 tisíc titulů.

***

Nový díl CzechCrunch Venture Capital je tady!

Nejkratší měsíc roku je za námi, i tak byl ale únor bohatý na další dealy či nákupy. Celkově v novém vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co souvisí s tuzemským venture kapitálem, píšeme o několika miliardách korun ve více než dvaceti transakcích.

ccvc-2f

Jako hlavní téma měsíce jsme v únorovém vydání CCVC, k jehož odběru se můžete se přihlásit zde, vybrali firemní dluhopisy. Nejde sice přímo o venture kapitál, ale rizikovost investování v obou oborech se může srovnat. A navíc v poslední době dluhopisy budí hodně pozornosti, tak jsme si na ně posvítili.

***

Tři patra plná utajené budoucnosti. Nahlédli jsme do centra technologického vývoje automobilky Škoda Auto

skoda-yeti

Foto: Vojtěch Sedláček/CzechCrunch

V centru technického vývoje Škodovky najdete i Yetiho v pick-up verzi

Místo, kde se utváří budoucnost automobilových inovací. Nahlédněte s námi do technologického centra Škodovky, kde jsou k vidění i tajné prototypy, které se nakonec k řidičům nikdy nedostaly.

***

Amazon otevřel svůj první evropský supermarket bez pokladen. Platba se provede automaticky při odchodu

amazon-go

Foto: Amazon

Bezpokladnová prodejna Amazon Go Grocery

Žádné čekání ve frontě, žádné hledání peněženky. Amazon přichází se svým bezpokladnovým obchodem, ve kterém se provede platba za nákup automaticky při odchodu, i do Evropy.

***

Nio poprvé utržilo za čtvrtletí přes miliardu dolarů. Čínský konkurent Tesly se teď chystá do Evropy

nio-ec6

Foto: Nio

Elektrické SUV kupé Nio EC6

Automobilka Nio je považována za čínskou obdobu Tesly a daří se jí rychle růst. Poprvé překonala miliardu ve čtvrtletních tržbách a brzy vtrhne i do Evropy.

***

Prošli jsme se novou budovou od Zahy Hadid na Masaryčce. Českou virtuální realitu využili i sami architekti

penta-virtuplex1

Foto: Virtuplex

Budova od Zahy Hadid z projektu Masaryčka ve virtuální realitě

Podívali jsme se, jak bude vypadat nová budova od Zahy Hadid u pražské Masaryčky. Ve virtuální realitě od českého startupu Virtuplex si ji prohlédli také sami architekti, kteří díky ní ladili i ty nejmenší detaily.

***

Velký obchod na českém trhu s ojetými vozy. Majitel Carvaga přikupuje za stovky milionů prověřovatele vozů Cebia

cebia-eag

Foto: Portiva

Pavel Svoreň (Portiva), Martin Pajer (Cebia) a Jakub Šulta (EAG)

Na českém trhu s ojetými vozy se upekl velký obchod. Jedničku v prověřování vozů kupuje majitel startupu Carvago.com, který chce i díky dalším velkým investicím rychle růst a expandovat za hranice.

***

Zlaté glóby ovládly ženy a Netflix. Nejlepším filmem je Nomadland, bodovala Koruna i Apple s Tedem Lassem

netflix-the-crown-1

Foto: Alex Bailey/Netflix

Claire Foy jako královna Alžběta II. v seriálu Koruna

Letošní Zlaté glóby patřily ženám a streamovacím službám. Vedle Nomadlandu coby nejlepšího filmu uspěla Koruna od Netflixu i komický Ted Lasso od Applu.

***

Češi a Slováci ze startupu HealthMode modernizují zdravotnictví. Teď je za 700 milionů korun kupuje MindMed

jakub-klimes

Foto: HealthMode

Jakub Klimeš, provozní šéf startupu HealthMode

Je možné, že o startupu HealthMode slyšíte prvně. Česko-slovensko-americký tým však úspěšně modernizuje zdravotnictví a teď za 700 milionů korun putuje do rukou ambiciózního biotechnologického hráče.

***

Konec nedotažených projektů aneb jak v Seznamu našli recept na lepší řízení vývoje a spokojenější vývojáře

seznamcz

Foto: Seznam.cz

Vstup do sídla firmy Seznam.cz

Reklamní divize Seznamu se potýkala s množstvím projektů, které se nedařily dokončit, a tak nyní její šéf Jan Šebek popisuje klíčové změny, jež vedly k lepšímu řízení vývoje i celkové větší spokojenosti vývojářů v týmu.

***

Startup Around s česko-slovenskými kořeny získal 10 milionů dolarů. Do lepších videohovorů investuje i Slack

around-slack

Foto: Around

Komunikační aplikace Around od česko-slovenských tvůrců

Pracovní videohovory jsou pro mnoho lidí denním chlebem. Vylepšit se je snaží aplikace Around, která má česko-slovenské kořeny a věří jí i Slack, jenž s dalšími investuje 10 milionů dolarů.

***

Fotografické vzpomínky v barvě a pohybu. Služba DeepNostalgia oživuje předky a ukazuje sílu deepfake technologií

winston-min

Foto: MyHeritage

Winston Churchill na známé fotografii s neznámými výrazy v obličeji

Nostalgické vzpomínky prostřednictvím pokročilé deepfake technologie. Díky službě DeepNostalgia zvládnete rozpohybovat fotky předků a vyčarovat jim úsměv na tváři.

***

Konkurence VC fondů v našem regionu povede k většímu počtu jednorožců, říká Martin Hudeček z RSJ Investments

hudecek-rsj

Foto: RSJ/CzechCrunch

Martin Hudeček, Asset Manager společnosti RSJ Investments

Investice do startupů se nezastavily a podle Martina Hudečka z RSJ budou i v našem regionu ještě rychleji přibývat firmy s miliardovými a většími valuacemi. Investoři si totiž nechtějí nechat ujít nic velkého, a tak investují o sto šest.

***

Jack Dorsey se pouští do hudebního byznysu. Jeho Square za skoro 300 milionů koupil část služby Tidal rappera Jay-Z

dorsey_jay-z-3

Foto: TED/The Come Up Show/Flickr

Slavný rapper Jay-Z a Jack Dorsey

Hudební služba Tidal stagnuje, ale k růstu a lepší podpoře umělců by jí mohl pomoci Square Jacka Dorseyho, který za bezmála 300 milionů dolarů kupuje její dominantní část.

***

Slovenský Kickresume pomáhá tvořit perfektní CV a otvírá dveře do Tesly i MI5. Po USA chce prorazit také v Česku

peter-duris-vlavo-a-tomas-ondrejka-vpravo-si-nevedeli-napisat-zivotopis-dnes-ich-tvorba-zivotopisov-zivi-foto_-kickresume

Foto: Kickresume

Spoluzakladatelé Kickresume Peter Ďuriš a Tomáš Ondrejka

Slováci z Kickresume pomáhají vytvářet perfektní životopisy a otevírat tím dveře do firem jako Tesla, nebo dokonce britské tajné služby. Po úspěchu v USA se teď navíc chtějí prosadit i doma.

***

Bezpilotní letouny vynesly české Primoco do oblak. Dvacetinásobně mu narostly tržby a vydá nové akcie

PrimocoUAV low 1

Foto: Primoco

One 150

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco má za sebou rok plný úspěchů. V tržbách dvacetinásobně vyrostl a chystá vydat další várku akcií.

***

Porsche představilo praktickou verzi elektrického Taycanu. Zvládne i lehký terén a stojí 2,5 milionu korun

tycan-cross-turismo2

Foto: Porsche

Elektrické Porsche Taycan Cross Turismo

Elektrický sporťák Taycan není úplně auto určené mimo hladký asfalt, Porsche ale teď představilo nový model, který si poradí i v terénu a přitom neztrácí nic ze svého výkonu.

***

Přes Twisto v roce 2020 protekly více než 3 miliardy. Černá čísla odkládá napřesrok a letos se chce vrátit k expanzi

michal-smida

Foto: Twisto

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

Obliba odložených plateb roste u nás i ve světě. České Twisto loni vyrostlo o polovinu a letos chce konečně pokročit v expanzi, přičemž přetočení do zisku prozatím odkládá.

***

Po letech spánku přichází oživení. Patro.cz vyrostlo o 65 procent a letos chce v tržbách pokořit půl miliardy korun

patro_zlin

Foto: NWT

Prodejna Patro.cz v Zlíně

Po dlouhém útlumu přichází kýžený růst. Česká online nákupní galerie Patro.cz loni vyrostla o 65 procent na 255 milionů korun a letos chce své tržby minimálně zdvojnásobit.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym