Rusko začalo tvrdě trestat kritiku úřadů a armády. Proto ze země odchází i Spotify

Spotify podnikání v Rusku omezilo už dřív, ale pořád tam některé své služby nabízelo.

Filip HouskaFilip Houska

daniel-ek-spotify

Foto: Spotify

Spoluzakladatel a CEO Spotify Daniel Ek

0Zobrazit komentáře

Zatímco civilizované země vnímají invazi ruských vojenských sil na Ukrajinu jako „rozpoutání zbytečné války“ a tvrdě ji odsuzují, země Vladimira Putina má samozřejmě jiný názor. A kdokoliv veřejně řekne k této „speciální vojenské operaci“ něco jiného, bude s velkou pravděpodobností potrestán. Rusko totiž nově schválilo zákony, které mají zabraňovat šíření informací, jež nejsou přesně v souladu s jeho výkladem, což definitivně motivovalo i Spotify k tomu, aby ze země odešlo.

Za více než měsíc, co válka na Ukrajině trvá, odešla z Ruska celá řada velkých zahraničních firem. Naposledy se hodně skloňoval švýcarský potravinářský gigant Nestlé, který nejprve ze země úplně odejít nechtěl, ale nakonec tam alespoň své podnikání výrazně omezil. Jednička na poli hudebních streamovacích služeb Spotify byznys v Rusku omezila už dřív, ale pořád tam některé své služby nabízela.

Švédská firma pod vedením Daniela Eka zrušila 9. března pro ruské občany svou bezplatnou verzi služby (a mimo jiné uzavřela svou kancelář v Moskvě), nadále si však na tamním území udržovala předplatné, tudíž mělo Rusko stále možnost hudbu nebo podcasty poslouchat. Spotify to odůvodňovalo slovy, že chtělo „poskytovat ruským posluchačům věrohodné a nezávislé informace z regionu“.

Nastala ale otočka, a to z důvodu nedávno schválených ruských zákonů, díky nimž lze až patnácti lety vězení trestat ty, jež šíří nepravdivé zprávy o činnosti ruských státní orgánů v zahraničí. Již dříve se schválil obdobný zákon týkající se armády. Kritici se proto domnívají, že Kreml chce těmito zákony zabránit šíření informací, které nejsou přesně v souladu s jeho výkladem působení sil na Ukrajině. Kvůli novým zákonům z Ruska odešli zpravodajové zahraničních médií CNN, ABC či BBC.

„Spotify je i nadále přesvědčeno, že je nesmírně důležité pokusit se udržet naši službu v Rusku v provozu a poskytovat tak důvěryhodné, nezávislé zprávy a informace v regionu. Bohužel nedávno přijatá legislativa, která dále omezuje přístup k informacím, eliminuje svobodu projevu a kriminalizuje některé typy zpráv, ohrožuje bezpečnost zaměstnanců společnosti Spotify a možná i našich posluchačů,“ řeklo Spotify pro magazín TechCrunch.

Jako u většiny firem, které se nějakým způsobem rozhodly rozvázat obchodní vztahy s Ruskem, jde také pro Spotify o „dočasné pozastavení“, než se dramatická situace uklidní. V zemi Vladimira Putina by nemělo fungovat ani konkurenční Apple Music – ostatně Apple předvčerejškem pozastavil i svou platební službu Apple Pay pro ruský systém platebních karet Mir.

Načítám formulář...