Shopify jako „vyzyvatel“ Shoptetu. Globální e-shopové řešení láká stále více českých obchodníků

Původem kanadské Shopify, nejrychleji rostoucí e-commerce platforma světa, se zaměřila na Česko, kde ji využívají více než dva tisíce obchodníků.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tom_pr_foto06-copy

Foto: Digismoothie

Tomáš Pěnka, ředitel agentury Digismoothie

Jak si vybrat e-shopovou platformu? Jedna ze základních a nejdůležitějších otázek, když obchodník rozbíhá byznys na internetu. Zvolit lze z několika lokálních i globálních řešení, která jsou svými přednostmi i omezeními vhodná pro různé druhy zaměření obchodu. Stále populárnější se přitom u nás stává celosvětová dvojka oboru Shopify, která tak působí jako „vyzyvatel“ lokálně dominantního Shoptetu.

„Zdejší e-shopy si Shopify nejčastěji vybírají kvůli snadné expanzi do zahraničí,“ říká Tomáš Pěnka, ředitel agentury Digismoothie, jež firmám pomáhá s implementací této platformy a patří mezi lídry svého oboru v Česku. Celkem u nás podle Pěnky na Shopify funguje více než dva tisíce e-shopů a jejich počet dále roste.

„Poptávka se zvětšuje a místní obchodníci Shopify jako alternativní řešení přinejmenším registrují,“ říká Pěnka s tím, že velkou výhodou platformy jsou produkty Markets a Payments, které expanzi výrazně zjednodušují a nedávno byly spuštěné právě pro lokální trh. Jako další plus označuje zejména snadnou správu, kdy i netechnicky zaměřený člověk nepotřebuje programátora a zvládne vše od spuštění po provoz e-shopu sám.

„Klienti využívají flexibilitu Shopify s postupným růstem byznysu, kdy nejsou omezeni žádnými technologickými požadavky,“ popisuje Pěnka. Platforma nabízí otevřené API s dobře zpracovanou dokumentací pro vývojáře, k tomu navíc vlastní tržiště s devíti tisíci aplikacemi.

České e-shopy na Shopify

Mezi české značky, které na globální platformě působí, patří elektro Okay, funkční jídlo Mana, nábytek Jena či třeba menstruační kalhotky Snuggs, jež nedávno získaly investici přes sto milionů korun. Dalším je pak například výrobce nádobí Fabini.

„Od začátku jsem věděl, že až to bude možné, budu chtít naše produkty nabízet v zahraničí, proto jsem už v začátcích podnikání zvolil globální platformu Shopify,“ říká pro CzechCrunch Jan Fabini, zakladatel firmy. Čtyřiadvacetiletému podnikateli se na trhu daří, loni se svou společností v obratu vyrostl na 35 milionů korun z předloňských 19 milionů a opět skončil v zisku.

Kromě plánů na představení nových produktů a kolekcí aktuálně Fabini prochází kompletní proměnou komunikace značky, kdy chce zlepšit i prezentaci produktů a jejich unikátnosti, což spojil také s redesignem webu, který svěřil právě agentuře Digismoothie. „Se Shopify jsme spokojení, proto nám dává smysl zde pokračovat i po redesignu webu,“ přibližuje Fabini, jenž na platformě oceňuje zejména možnosti prezentace a komunikace produktu.

screenzy-1677578541877

Foto: Fabini.cz/CzechCrunch

Web e-shopu Fabini

„Nejsnáze se zde přizpůsobuje vzhled a celá platforma působí esteticky na úrovni. Designově je prostě skvělá. Kromě míry volnosti oceňuji také celkovou profesionalitu, platforma se neustále posouvá a doteď jsme nenarazili na žádné limity ani chyby,“ doplňuje Fabini.

Českému trhu přitom dominuje konkurenční domácí Shoptet, na jehož řešení funguje přes 30 tisíc e-shopů. Samotné Shopify se soustředilo spíše na větší země, nyní ale ze strategických důvodů hledá možnosti růstu a pozornost zaměřuje i na menší trhy. „Proto Shopify stále více investuje do lokalizace do češtiny, kdy už v našem jazyce nabízí rozhraní pro uživatele i frontend pro jejich zákazníky. Stejně tak u nás funguje už i Shopify Payments, které výrazně redukuje transakční poplatky,“ říká Pěnka.

Shopify je podle něj vhodné pro menší až střední velikosti obchodníků. Větší z nich se v poslední době uchylují k takzvanému „headless“ řešení. Mezi světově známé značky využívající Shopify patří například Decathlon, Mattel, Gymshark nebo SodaStream. I s působením na této platformě jsou však spojená určitá omezení.

„Shopify je nevhodný pro prodejce s ryze českým produktem, který nejde škálovat a vždy bude jen lokální bez plánu na expanzi,“ popisuje Pěnka a jako nevýhody označuje nutnost specifických integrací pro lokální české nástroje, jako jsou například softwary pro účetnictví nebo dopravci. Kvůli velikosti zdejšího trhu nebyl na vývoj podobných propojení nativně kladen velký důraz.

„Na druhou stranu však existují integrace prostřednictvím doplňkových aplikací, a tak není problém propojit Shopify se Zásilkovnou nebo Fakturoidem,“ doplňuje ředitel agentury Digismoothie, která pomáhám klientům převážně z Česka s implementací Shopify řešení. Mimo agenturní části byznysu firma také vyvíjí populární Shopify aplikace, které využívá více než devět tisíc uživatelů, převážně ve Spojených státech.

CC Premium

Partnerem článku je Digismoothie