Škoda představuje závodní elektromobil Vision GT. Inspiruje ho vůz z 50. let, ale vyjede jen ve videohře

Digitální Škoda Vision Gran Turismo odkazuje na skutečné historické vozy Škoda 1100 OHC Spider a Škoda 130 RS, ale i na moderní studii Vision 7S.

Michal MančařMichal Mančař

skoda-vision-gran-turismo

Foto: Sony

Škoda Vision GT je elektromobil vytvořený exkluzivně pro závodní hru Gran Turismo

0Zobrazit komentáře

Takový model ještě Škoda nepředstavila – čistě závodní elektromobil. Nese jméno Škoda Vision GT, stvořili ho přímo návrháři mladoboleslavské značky, ale na silnice se nepodívá. Ani na závodní okruhy. Tedy alespoň ty skutečné. Tato elektrovize se totiž zhmotní pouze ve virtuální podobě ve hře Gran Turismo 7.

Gran Turismo patří mezi nejoblíbenější závodní hry na světě. Slavná série, která digitální závodníky na konzolích PlayStation baví už od roku 1997, vždy dávala možnost usednout za volant skutečných vozů od rozmanitých výrobců. Nikdy jste v ní však nemohli šlápnout na pedál škodovky. To se ode dneška mění s představením elektrického vozu Škoda Vision GT, který se s novou aktualizací dostal do Gran Turismo 7.

Vision GT pro hru navrhli přímo designéři Škoda Auto. „Když náš designérský tým začal na tomto neobyčejném projektu pracovat, rozhodli jsme se vytvořit futuristickou verzi modelu Škoda 1100 OHC Spider,“ uvádí šéf škodováckého designu Oliver Stefani s odkazem na sportovní vůz z roku 1957. Ten vznikl pro závod 24 hodin Le Mans, tehdejší politická situace mu ale účast na známém podniku nedovolila.

„Kořeny závodního týmu Škoda Motorsport sahají přes 120 let do minulosti a jeho historie je plná úspěchů. Náš další krok v tomto odvětví je představení virtuálního konceptu závodního elektromobilu pro Gran Turismo, tu nejúspěšnější závodní hru na světě,“ dodává Klaus Zellmer, šéf Škoda Auto.

Poznámka o úspěchu hry je na místě, série od studia Polyphony Digital je nejprodávanější herní značkou exkluzivně dostupnou na PlayStationu. Za více než čtvrt století na trhu prodala téměř stovku milionů kopií. Zatím poslední, dva roky starý díl Gran Turismo 7 okouzlil i nás v CzechCrunchi a vysloužil si skoro dokonalé hodnocení.

Virtuální jednomístný Vision GT s pohonem všech kol by v reálu vážil 1 300 kilogramů a měřil 4,4 metru. Vpřed ho ženou čtyři elektrické motory s celkovým výkonem 800 kilowattů, k nejvyšším rychlostem ho posouvá aerodynamický tvar vycházející ze skutečné designové filozofie mladoboleslavské automobilky.

„Je to inovativní spojení minulosti s budoucností, které obsahuje prvky z našeho designového přístupu Modern Solid. Výsledek je fascinující spojení tradičního motorsportu a virtuální budoucnosti elektrických závodních vozů,“ popisuje Stefani. Kromě modelu Škoda 1100 OHC Spider má Vision GT ještě dvě další inspirace.

Elektromobil od Škodovky je ve hře dostupný ve dvou barevných provedeních. To první – tradičnější – odkazuje na slavnou Škodu 130 RS, vítězný vůz ve své třídě na rallye Monte Carlo v roce 1977. Zelený lak zase připomíná studii Škoda Vision 7S, prvního nositele designového jazyka Modern Solid.

Novinka rozšíří v Gran Turismu nabídku více než 400 vozů od šedesátky výrobců ze současnosti i minulosti. Kromě i běžným řidičům dostupných modelů mezi nimi jsou i neprodukované koncepty, prototypy či extrémně vzácné závodní speciály. Po šestadvaceti letech v Gran Turismu teď konečně nechybí ani značka Škoda.