Skupina Portiva koupila od Penty administrativní budovu SmíchOFF. Dala za ni více než miliardu korun

Iva BrejlováIva Brejlová

SmíchOFF

Foto: Portiva

Budova kanceláří SmíchOFF

0Zobrazit komentáře

Přes deset tisíc čtverečních metrů pronajímatelných ploch, tisíc metrů zahrad a venkovních teras, více než 300 metrů skladových prostor a 91 parkovacích míst ve dvou suterénech – budova SmíchOFF je prý i tak pro společnost Penta relativně menší projekt. Přesto ji teď prodala za víc než jednu miliardu korun, a to investiční skupině Portiva. Pro ni jde už o druhý velký nákup během posledních dvanácti měsíců, investovala totiž i do budoucích Astrid Offices, za které dala půlmiliardu.

„V porovnání s pravým břehem není ten levý z hlediska dostupných metrů čtverečních u kancelářských budov ani zdaleka saturován. Z našeho pohledu se tedy jedná o lokalitu s velkým potenciálem budoucího dynamického rozvoje, což potvrzuje i nově zahájená výstavba v této části Prahy,“ říká ředitel oddělení správy majetku skupiny Portiva Miloslav Kocek.

SmíchOFF stojí na křižovatce u Plzeňské ulice. Portiva doplňuje, že jde o jednu z nejfrekventovanějších lokalit na levém břehu Vltavy. Pochvaluje si u ní také dostupnost individuální i hromadnou dopravou. Projekt označuje jako prémiovou nemovitost s důrazem na technologie šetrné k životnímu prostředí, jeho součástí jsou mimo jiné nabíjecí stanice pro elektromobily či elektrokola nebo servisní stanoviště pro cyklisty.

Zároveň je budova téměř celá obsazená nájemci, kteří uzavřeli smlouvy už v období pandemie. „Díky tomu má naše nájemní struktura velmi silný fundament. Nájemci si již při podpisu nových smluv byli vědomi strukturálních změn v oblasti office, přesto se rozhodli podepsat dlouhodobé kontrakty reflektující novou realitu,“ dodává Kocek.

SmíchOFF

Foto: Portiva

Kanceláře SmíchOFF mají přes deset tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch

Projekt se tak pro Portivu stává po zmíněných Astrid Offices už druhým v oblasti, kterou označuje jako prémiové kanceláře. Kromě něj se zajímá také o obchodní centra – k nim přistoupila na konci roku 2019, kdy akvizicí v jihomoravských Ivančicích odstartovala nákup balíku obchodních parků za dvě miliardy korun.

„Jdeme dvěma směry. Jednak kupujeme prémiové kancelářské budovy nejvyšší kategorie v rámci širšího centra Prahy, které si drží fundament a na rozdíl od kanceláří nižších kategorií po nich nepadá poptávka. V obchodních centrech jdeme úplně opačnou cestou. Nezajímají nás největší města,“ uvedl v dřívějším rozhovoru pro CzechCrunch Pavel Svoreň, generální ředitel skupiny.

Celkem už Portiva spravuje aktiva v hodnotě 9,8 miliardy korun. Skupina se orientuje na obnovitelnou energetiku, komerční nemovitosti, digitální a IT služby v automotive a investiční fondy. „Na poli energetiky jsme loni vstoupili do oblasti výroby a distribuce tepla, divize private equity pak posílila o jedničku na poli prověřování a zabezpečování vozidel Cebia. Akvizice v oblasti komerčních nemovitostí, jež jsou nejkonzervativnější součástí našeho portfolia, tak představuje další logický krok,“ zmínil Svoreň.

Portiva do budoucna plánuje další nákupy na poli realit i mimo ně. Pokračovat v růstu ale hodlá také pronikáním na nové trhy. Nedávno se jí tak prostřednictvím firmy EAG, která poskytuje datové a softwarové služby pro automotive ve střední Evropě, dostala do Itálie, Rakouska, Německa a Polska.