Slovenský Optiomat pomáhá firmám se zaměstnaneckými akciemi. S podporou investorů teď míří do Evropy

Pokud nastanou očekávané změny, opční plány budou v Evropě populárnější než ve Spojených státech, věří zakladatelé startupu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

peter-paeek_accace-min

Foto: Accace

Peter Pašek ze společnosti Accace, která do Optiomatu investovala

Stále více majitelů či zakladatelů startupů má chuť podělit se o úspěch a motivovat klíčové lidi ve firmě k lepším výkonům. Také v Česku na popularitě získávají zaměstnanecké akcie, kvůli nevhodně nastavené legislativě je ale tvorba takzvaných ESOPů (employee stock option plan) časově i finančně náročná. Pomocnou ruku s řešením těchto problémů nabízí slovenská platforma Optiomat, jež sází na plně digitální přístup i rychlost nastavení. S podporou investorů nyní získává první klienty včetně tuzemských a v příštích letech plánuje dobýt celou Evropu.

Dva Slováci Peter Pašek a Peter Goceliak se poznali na ještě loni populárním fenoménu Clubhouse. Na tuto sociální síť si dnes už téměř nikdo ani nevzpomene, pro zmiňované muže ale znamenala zárodek další spolupráce. Peter Pašek měl jakožto partner poradenské společnosti Accace otevřenou místnost na téma zaměstnaneckých akcií a Peter Goceliak se zkušenostmi z řízení private equity projektů se do ní přidal s tím, že jej téma zajímá a má návrh řešení, které by mohlo celou problematiku automatizovat a digitalizovat.

Z jejich náhodného setkání vznikl po čase Optiomat, který teď už jako spuštěný produkt umožňuje rychlé nastavení i management programů zaměstnaneckých akcií pro majitele i pracovníky ve firmách. Soustředí se přitom hlavně na menší startupy a společnosti, které zatím nemají takový příjem, aby si mohly dovolit platit drahé poradce a právníky.

„Chtěli jsme přinést nástroj, který šetří čas a peníze zakladatelům při tvorbě i řízení těchto programů. S prvotní myšlenkou přišel Peter Goceliak, já a náš tým řešíme hlavně legislativní stránku věci, tedy aby všechno fungovalo v souladu s legislativami napříč Evropou,“ popisuje pro CzechCrunch Peter Pašek z Accace. Poradenská společnost nakonec do startupu sama vstoupila.

peter-goceliak-foto-min

Foto: Optiomat

Peter Goceliak, zakladatel Optiomatu

Začátkem letošního roku do Optiomatu investovala 300 tisíc eur, asi 7,5 milionu korun. Spíš než o kapitál ale jde hlavně o strategické partnerství, kdy se Accace bude aktivně podílet na dalším rozvoji firmy. Ta je zatím totiž na začátku.

Produkt Optiomatu využívají desítky klientů ze Slovenska, Česka, Maďarska nebo Rumunska a v plánu je obsazovat i další evropské trhy. Cena za využívání platformy se pohybuje od 50 eur (asi 1 200 korun) měsíčně a a využívá ji například slovenský startup Photoneo, do nějž koncem loňska investoval i český fond Credo Ventures.

Optiomat do velké míry funguje automaticky, po vyplnění základních údajů o firmě a parametrů ESOPu (objem podílu, délka vestingu a další podmínky) majitel do platformy pozve kolegy, kterým chce účast na ESOPu nabídnout. Po ověření jejich identity pomocí snímání dokladů totožnosti a ověření biometrických údajů podobně jako v bankovních aplikacích následuje zahájení digitálního podpisu smlouvy, o čemž jsou obě strany informovány e-mailem. Optiomat tím šetří čas i administrativu.

Z legislativního hlediska se smlouvy řídí zejména nizozemským právem, protože primárním cílem Optiomatu je pokrýt celý evropský trh. „Existuje smluvní volnost, takže využití Nizozemska není problém. V Česku nebo na Slovensku ESOP není pojmenovaný typ smlouvy, takže náš právní pořádek ani neupravuje, jaké náležitosti by měl mít. Nizozemsko jsme zvolili díky zmiňovaným digitálním certifikátům, které tam dokážeme efektivně vydávat,“ doplňuje Pašek.

Země napříč Evropou se přitom zavázaly, že legislativní podmínky pro tvorbu ESOPů výrazně zjednoduší, ve svém programovém prohlášení to má i současná česká vláda. Jejich zdanění je totiž pořád nevýhodné a v různých formách komplikované. Pokud na tyto změny dojde, tvůrci Optiomatu věří, že důležitost nástroje, jako je ten jejich, ještě více vzroste. „Pokud nastanou očekávané změny, opční plány získají v Evropě na ještě větší popularitě, než je tomu ve Spojených státech,“ dodává Pašek.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je platforma Optiomat. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina