Soud rozhodl o jednom z největších kryptopodvodů. Sam Bankman-Fried dostal 25 let vězení

Tým právníků Sama Bankmana-Frieda požadoval trest šest a půl roku vězení, jelikož klienti FTX podle něj získají téměř všechny své peníze zpět.

fried

Foto: FTX

Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX

0Zobrazit komentáře

Velmi očekávaný rozsudek nad jednou z nejvýraznějších osob kryptosvěta je tu. Americký soud poslal zakladatele zkrachovalé burzy FTX Sama Bankmana-Frieda na 25 let do vězení. Porota už loni v listopadu uznala Bankmana-Frieda vinným ze zpronevěry, kterou úřady označily za jeden z největších podvodů v americké historii.

FTX byla před listopadem 2022 druhou největší kryptoměnovou burzou na světě a pro miliony lidí byla vstupní branou na trh s digitálními aktivy. Když ale praskly informace o tom, že podnik drží disproporční množství nelikvidních kryptoaktiv a že by mohl mít problém s výplatou klientských prostředků, burza zkolabovala. Na 100 tisíc investorů přišlo o osm miliard dolarů (v přepočtu více než 187 miliard korun).

Zakladatel Sam Bankman-Fried skončil ve vazbě a loni v listopadu si vyslechl rozsudek o své vině za podvod či machinace. Podle poroty podvedl tisíce zákazníků a připravil je o miliardy dolarů, které použil na investice, nemovitosti, propagaci své burzy i příspěvky politikům. Sám u soudu připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

Prokuratura mu navrhovala 40 až 50 let vězení s tím, že Bankman-Fried se po krachu FTX a po svém zatčení vyhýbal zodpovědnosti, svaloval vinu na vývoj na finančních trzích a na jiné osoby, snažil se ovlivňovat svědky a opakovaně lhal pod přísahou.

Právníci 32letého Bankmana-Frieda takto dlouhý trest ale označovali za „středověký“ a tvrdili, že by fakticky znamenal doživotí. Nanejvýš pro něj chtěli šest a půl roku vězení, jelikož je poprvé trestaný. Klienti FTX navíc podle právníků získají téměř všechny své peníze zpět. Insolvenčnímu správci se totiž podařilo shromáždit nemalou část rozkutálených kryptoaktiv. Trest 25 let za mřížemi je tak výrazně víc.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym