Soukromý kapitál, venture fondy a další peníze pro firmy. Největší investorská jména regionu se objeví v Praze

Iva BrejlováIva Brejlová

cee-conference-1Event

Foto: 0100 Conferences

Akce 0100 Conference propojuje významné investory, jednotlivce i firmy

0Zobrazit komentáře

Potkat tolik lidí, kteří spravují takové množství peněz, se poštěstí málokdy. Jen padesátka zdejších řečníků se stará o minimálně 110 miliard eur. A v jednu chvíli a na jednom místě se přitom setká víc než třikrát tolik investorů a zástupců fondů zvučných jmen. Aby se podělili o své zkušenosti s investováním, zhodnotili uplynulý rok na poli fúzí i akvizic a představili trendy toho budoucího. A to konkrétně 6. dubna, kdy se uskuteční 11. ročník 0100 Conference zaměřený na region střední a východní Evropy. CzechCrunch je její hlavní mediální partner.

„Trh fúzí a akvizic v regionu střední a východní Evropy prošel v roce 2021 jedním z nejlepších roků vůbec s 899 uzavřenými dohodami, což je o 32 procent víc než předchozí rok. Poradenské firmy zahájily rok 2022 s rekordní úrovní rozpracovanosti, a přestože současné turbulence některé procesy zpožďují, vidíme, že velká většina z nich pokračuje. Inflace, energetická bezpečnost, ESG a hospodářský růst budou klíčovými tématy, která je třeba sledovat a zjistit, jaký budou mít dopad na další aktivitu,“ hodnotí aktuální stav David Valente z Intralinks.

Na akci bude spolu s dalšími hodnotit trh a jeho hybatele, ale konference má široké spektrum témat. Kam posunuly venture kapitál předchozí měsíce? Jak vlastně aktivovat soukromý kapitál nebo třeba jaký je rozdíl mezi organickým růstem a tím podporovaným penězi z venture fondů? Otázky, které má ambice zodpovědět 0100 Conference, zahrnují i nejnovější trendy v blockchainu a kryptu.

Akce má za cíl propojit známé investory, angely a správce velkých investičních fondů jak s dalšími jednotlivci, kteří hledají správné místo na investici svého kapitálu, tak se zakladateli startupů a zavedených firem. Potkají se na ní evropští investoři soukromých fondů i venture kapitálu. „Jsme si vědomi, že pokud zahraniční investoři uvidí úspěšné výsledky místních fondů, atraktivita našeho regionu a alokace kapitálu do regionálních manažerů a projektů se zvýší,“ očekává Michal Rybovič ze společnosti Sandberg Capital.

Tyto výsledky přitom mluví samy za sebe. Předchozí rok byl co do výše investic do startupů rekordní. Jen české firmy získaly loni podle statistik serveru Dealroom od investorů 660 milionů eur, což odpovídá 17 miliardám korun. Celkově v Evropě získávají zajímavé firmy pozornost investorů z celého světa. A to napříč obory.

„Fintech ekosystém ve střední a východní Evropě má zatím několik velkých úspěchů s velkým potenciálem do budoucna,“ chválí jedno z odvětví Maximilian Schausberger, ředitel Elevator Ventures. Rybovič i Schausberger jsou dva ze zmíněné padesátky řečníků, kteří na konferenci vystoupí.

Mezi dalšími se tu objeví například Milan Kulich z Advent International, Kerim Türkmen z Mid Europa Partners, Marco Natoli z European Investment Fund nebo Ondřej Bartoš z Credo Ventures. Na konferenci budou zastoupeny společnosti jako EBRD, PFR Ventures či třeba Stanton Chase.

cee-conference

Foto: 0100 Conferences

Akce 0100 Conference propojuje významné investory, jednotlivce i firmy

Vedle přednášek je na akci ceněný networking – ostatně, Elevator Ventures hodlají podporovat nadějné scaleupy a jejich expanzi v regionu i mimo něj, Rybovič ze Sandberg Capital pak zmiňuje, že chce vychovávat studenty jako další generaci podnikatelských lídrů ať už darováním vstupenek na konferenci, nebo prostřednictvím stáží a přednášek. „0100 Conferences vytvářejí jedinečnou platformu pro sdílení zkušeností, nápadů a trendů nejen mezi investory,“ říká.

Hlavní témata a panelové diskuse doplňují workshopy včetně těch mířících hodně vysoko: například na téma nových kosmických technologií a příležitosti v nich. Řešit je bude Juraj Zámečník a společnost 3IPK, která využívá technologie blockchainu a umělé inteligence právě v kosmickém sektoru.

Konference se uskuteční v hotelu NH Collection Prague Carlo IV. Vedle samotných přednášek organizátoři letos nechali o něco víc prostoru na networking, kterého organizátoři slibují přes 14 hodin. Na akci zbývá posledních několik desítek vstupenek, díky našemu partnerství je možné je při použití kódu CEE22CC získat s 20% slevou.