SpaceX se připravuje na start lodi Crew Dragon, na místě už je přístupová rampa pro posádku

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex_crew-access-arm
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv do prvního testovacího letu lodě Crew Dragon společnosti SpaceX zbývají přibližně tři měsíce, přípravy na tuto významnou misi jsou již v plném proudu. Na startovací platformu 39A v Kennedyho vesmírného centru totiž byla připevněna rampa pro přístup posádky a jako všechno z dílen firem Elona Muska se vyznačuje svým moderním designem.

Jak uvedl na Twitteru reportér Emre Kelly, rampa je 1,2 metru široká a 2,4 metru vysoká, zaujme však především její délka, která činí přes 25 metrů. Ta je potřeba proto, že samotný vrchol Falconu 9 s lodí Crew Dragon bude od podpůrné věže relativně daleko.

Ze stejného místa, jako se na Měsíc vydala slavná mise Apollo 11, vystartují v příštích měsících pouze rakety SpaceX. Prvně to bude právě Falcon 9 se zatím prázdnou lodí Crew Dragon, do konce roku ho pak budou následovat dva lety rakety Falcon Heavy. V prvním případě vynese těžká raketa SpaceX americké armádní satelity, posléze i saúdskoarabský Arabsat 6A. Není jasné, zda plošina pro přístup posádky zůstane na svém místě až do prvního ostrého letu lodi Crew Dragon, který je naplánován na duben.

spacex_crew-access-arm_reddit-mysql101

Teprve při pohledu z dálky vyniká velikost přístupové rampy SpaceX

Že je design pro SpaceX klíčovou záležitostí dokazovala Muskova firma už několikrát, ať už designovými skafandry, nebo futuristickým interiérem lodi Crew Dragon, jehož definitivní podobu představila společnost minulý týden. Společně s ním se světu ukázala i čtveřice astronautů NASA, kteří budou tvořit první posádky lodi.

Podpůrná věž celá v novém

Elon Musk později na Twitteru podotkl, že podobné obložení, jako má aktuálně přístupová rampa, bude mít celá podpůrná věž, načež ostatně odkazovaly i první animace rakety Falcon Heavy. Historicky však inženýři NASA na estetiku příliš nehleděli. Jak v programu Apollo, tak v programu Space Shuttle měly přístupové rampy podobu různě barevných klecí. Ta ze slavného Apolla 11 je nyní muzejním exponátem.

Apollo_1_crew_crosses_access_arm

Přístupová rampa při misi Apollo 1 (1967). Jen o pár minut později tříčlenná posádka tragicky uhořela v kabině.

Foto: mysql101 / Reddit; NASA / Wikimedia Commons

Diskuze (0)

Novinka

Anonym