Stálice Apple, propadák Tesla. Tržní hodnota nejcennějších firem byla vloni nejnižší od roku 2009

Tržní hodnota největších firem světa minulý rok vzrostla pouze v Evropě. Tesla Elona Muska ztratila 41 procent.

Jiří BlatnýJiří Blatný

apple_1

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Apple

0Zobrazit komentáře

Když se naposledy hodnota největších světových byznysů propadla hlouběji, psal se rok 2009 a pád souvisel s finančními otřesy z předchozího roku. Hodnota stovky nejcennějších firem tehdy klesla o 38 procent. Podle zprávy poradenské skupiny PwC se vloni propadla o 11 procent, což je sice výrazně méně, ale pořád nejvíce od té doby. Byznysoví obři, kterým podle žebříčku stále vévodí Apple, loni rostli jen v Evropě, Tesla celkově ztratila přes 40 procent.

Ke konci letošního března měla stovka největších firem světa hodnotu 3,84 bilionu dolarů, což je o 11 procent méně než rok předtím, vyplývá z aktuální studie PwC Global 100 Companies. Podle poradenské společnosti to je první pokles od roku 2016 a největší propad od finanční krize v roce 2009, kdy tržní kapitalizace zahrnutých společností klesla o 38 procent. Nejméně se podle PwC globálně dařilo finančnímu sektoru.

„Za poklesem je především loňské výrazné snížení důvěry investorů a utahování fiskální politiky v řadě zemí. Slušný růst v letošním prvním čtvrtletí tyto předchozí ztráty nedokázal zvrátit,“ uvádí ředitel strategického poradenství české pobočky PwC Jan Hadrava. Nejstrmější pokles mezi top stovkou firem zaznamenala Tesla Elona Muska, jejíž tržní kapitalizace vloni klesla o 41 procent. Její výsledky za poslední kvartál roku 2022 přitom byly rekordní. Globálně nejhodnotnějším firmám stále vévodí Apple. V top pětce následuje Microsoft, ropná společnost Saudi Aramco, Alphabet a Amazon.

Jediným regionem, kde minulý rok kapitalizace největších společností rostla, byla i přes nejisté podmínky v souvislosti s válkou na Ukrajině Evropa. Byznysy si tu v tomto ohledu připsaly v meziročním srovnání 9,5 procenta a jejich tržní kapitalizace se tak celkem dostala na hodnotu 341 miliard dolarů. Nejsilnější oblastí jsou nicméně navzdory poklesu o 12 procent stále Spojené státy americké, uvádí PwC.

Poprvé v posledních deseti letech se propadu nevyhnul ani technologický sektor, byť letošek podle PwC zahájil silným růstem. „Lze tak očekávat, že u technologických firem došlo spíše ke krátkodobému vybírání zisků, dlouhodobě technologické firmy nadále porostou,“ dodává Hadrava.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym