Tato aplikace dokáže na dálku ověřit, zda je produkt na fotografii reálný nebo upravený

truepictop2

Pokud jste někdy prodávali něco v aukci či inzerci, nabízeli svůj byt k pronájmu nebo prodeji či chtěli ověřit verzi fotografie před a po, víte, jak často se snaží lidé upravit fotografie do formy, která danou věc tak trochu zkrášluje nebo úplně zkresluje. S tím chce pomoci startup TruePic, který funguje jako jakási online forma notáře na dálku pro oveření fotografií.

Libovolné fotografie předmětu lze poté ověřit za pomocí aplikace – přímo v ní si totiž zapnete zabudovanou funkci fotoaparátu, která srovnává vyfocenou fotografii a živé „procházení“ po objektu. Jakmile zaznamená, že fotografie není jakkoliv upravena a souhlasí s realitou, opatří fotku speciálním vodoznakem s unikátním kódem, pomocí kterého lze přesně online zjistit, jak ověření proběhlo a kdo ho realizoval.

ajo-1

Přečtěte si takéBrněnský carsharingový startup AJO.cz míří do Prahy

Podle zakladatelů se TruePic skvěle hodí také pro online ověřování profilů na seznamkách, porovnání stavu auta před a po půjčení, notarizaci dokumentů nebo právě pro ověřené fotografie ubytování. Zvláště v době, kdy existuje nepřeberné množství aplikací, které umí přímo z mobilu během několika sekund vše na fotografiích změnit, se podobný nástroj skvěle hodí.

truepic-dashboard-odometer

Startup v minulém týdnu na svůj rozvoj získal další investici ve výši 1,75 milionů dolarů, tedy přes 42 milionů korun, která se připojila k dosavadním 750 tisícům dolarů a momentálně na mobilu testuje první betaverzi aplikace, která je dostupná pro Android i iOS. Široké využití a zájem prozatím startup zaznamenal ze stran pojišťovacích firem a půjčoven aut.

Podobná služba se rodí v Česku

Něco trochu podobného, i když ne ve smyslu notarizace, ale ověření pravosti předmětů a uměleckých děl za pomocí umělé inteligence, se rodí i v České republice – konkrétně uvnitř startupu ONEPROVE, od tvůrců online platformy pro obchodování s uměleckými díly Artstaq.

verified-photo-craigslist