Tažení proti sdílení hesel funguje. Netflix znovu získal ještě více předplatitelů, než očekával

Akcie Netflixu po oznámení výsledků za první čtvrtletí vyrostly, následně ale zase spadly. Nejsledovanějším údajem byl počet předplatitelů.

Eliška NováEliška Nová

Netflix si připsal téměř deset milionů nových předplatitelů

Foto: Thubault Penin

Netflix, jedna z nejoblíbenějších televizních streamovacích služeb na trhu

0Zobrazit komentáře

Problém tří těles, Guy Ritchie a jeho Gentlemani, seriál Avatar: Legenda o Aangovi nebo Sofía Vergara a její Griselda stáli za mimořádným nárůstem předplatitelů streamovací služby Netflix. Ten už několikáté čtvrtletí hlásí větší počet předplatitelů, než očekával. Důvodem je ale nejspíš stále hlavně zákaz sdílení hesel.

Netflix si jako první došlápl na to, že si mezi sebou několik domácností prozradí heslo a dělí se pak společně o účty. Loni zavedené strategii, kdy Netflix některým uživatelům sledování svého obsahu jednoduše stopl, přikládal důraz už ve třetím čtvrtletí loňského roku. Platilo to ale i o tom čtvrtém, a teď navíc i o tom prvním letošním.

Netflix na začátku roku 2024 přilákal dalších 9,33 milionu předplatitelů, společnost přitom očekávala, že to bude jen 3,93 milionu. Podobně to bylo i na konci loňského roku, kdy si streamovací službu předplatilo nových 13,1 milionu lidí, což je rekord firmy. A již zmiňované třetí čtvrtletí, které vedlo i k růstu akcií o víc než dvanáct procent, přibylo devět milionů předplatitelů oproti očekávaným šesti. Suma sumárum je nyní Netflix globálně na 269,6 milionu předplatitelů.

Na všech trzích získal pak Netflix více méně kolem dvou milionů nových abonentů. Zatímco v USA a Kanadě to bylo 2,53 milionu, v Evropě, na Blízkém východě a v Africe to bylo 2,92 milionu, v Latinské Americe 1,72 milionu lidí a na asijsko-pacifických trzích přibylo 2,16 milionu předplatitelů.

Vedení společnosti zároveň oznámilo, že od příštího roku přestane zveřejňovat čtvrtletní výkazy. Upozornilo také investory, že spíš než na růst předplatitelů se mají ohlížet na tržby a provozní marže. A ty Netflix očekává slabší než analytici. Akcie po zveřejnění hospodářských výsledků firmy nejdříve přidaly zhruba tři procenta, v zápětí ale čtyři procenta ztratily. Pro druhé čtvrtletí streamovací služba očekává tržby 9,49 miliardy dolarů, analytici 9,537 miliard. Zisk na akcii za první čtvrtletí dosáhl 5,28 dolaru, o rok dříve to bylo 2,88 dolaru.

A co vedlo k úspěchu prvního letošního čtvrtletí? Kromě zmiňovaného Problému tří těles, Gentlemanů a Griseldy to byla také poslední sezóna reality show Láska je slepá, thrillerová série Podruhé mě neoklameš nebo film Mladá dáma.

Zcela jistě má ale na velké přírůstky těch, kteří si za Netflix zaplatí, vliv také zákaz sdílení hesel. I proto Netflix následoval streamovací kanál Disney+ a teď se přidá také HBO Max, které se v Česku už příští měsíc přemění na Max. Prvním uživatelům by se upozornění na nedovolené sdílení účtu mělo zobrazit koncem letošního roku, pak během roku 2025. V té době s tím nejspíš mohou počítat také Češi.