Telefon, který nadvakrát přeložíme, a zmenšující se displej. Čínské TCL ukázalo vlastní vizi budoucnosti mobilních zařízení

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tcl-fold

Foto: The Verge/YouTube

TCL představilo telefon-tablet, který se skládá ve dvou místech

0Zobrazit komentáře

Nastupující éru skládacích telefonů prozatím provázely hlavně extrémně vysoké ceny, technické problémy a diskutabilní užitečnost. TCL ovšem nyní přišlo s hned několika novými koncepty, které se velmi zajímavým způsobem vyjadřují ke třetímu zmíněnému aspektu.

Jeho dvojitě skládací telefon nabídne zařízení dostatečně skladné pro bezproblémové nošení v kapse a zároveň desetipalcový displej odpovídající plnohodnotnému iPadu.

Čínská značka TCL je známá především jako výrobce televizí, set-top boxů a elektroniky do domácnosti, spadají pod ni ale také dvě značky mobilních telefonů, Alcatel a Blackberry. U obou v posledních letech vznikaly spíše levnější zařízení určené pro asijské trhy a s Blackberry navíc firma brzy skončí.

tcl-slider2

Foto: TCL

Koncept telefonu TLC s rolovacím displejem

Také jako výrobce televizí je TCL spojováno hlavně s cenově dostupnými produkty, které však často nabízejí stejnou nebo lepší kvalitu než dražší konkurence. Na konci minulého roku byl uveden první telefon nesoucí přímo jméno značky.

TCL Plex nabídnul středně výkonný hardware s několika funkcemi vlajkových telefonů za velmi dostupnou cenu, podobný vývoj se tedy očekává i od dalších mobilních zařízení. Na letošním veletrhu CES na začátku ledna pak TCL předvedlo svůj první funkční prototyp skládacího telefonu a hned tři klasické smartphony, s nimiž chce zjevně konkurovat značkám jako OnePlus.

Pro zájemce o směřování mobilního průmyslu si ovšem společnost to nejzajímavější nechala až na dnešek, kdy novinářům dovolila si vyzkoušet dva nové telefony měnící velikost displeje.

tcl-slider3

Foto: TCL

Téměř osmipalcový displej může „zarolovat“ dovnitř zařízení

Označení „skládací“ platí pouze pro jeden z nich, druhý je totiž vysouvací. Poměrně známá konstrukce dříve používaná pro skrytí zabudované qwerty klávesnice, u něj dostala novou formu. Díky zvláštnímu mechanismu, který by měl být v konečné podobě motorizovaný, se téměř osmipalcový displej může „zarolovat“ dovnitř zařízení. Jeho plocha se tak zmenší téměř o polovinu, tloušťka přitom ale nenaroste.

Výhodou takové konstrukce by mohla být nepřítomnost nevzhledného přehybu v místě, kde se displej u typických skládacích telefonů půlí. Jako možná nevýhoda se naopak jeví poměrně zvláštní čtvercovitý poměr stran plně rozvinutého displeje.

tcl-slider1

Foto: TCL

Koncept telefonu TLC s rolovacím displejem

V tomto ohledu je druhý, tentokrát plně funkční, prototyp mnohem zajímavější. Skládá se rovnou ve dvou místech, díky čemuž si v módu telefonu i tabletu zachovává relativně standardní rozměry displeje. Ve složeném stavu nabídne vysoký obdélník s úhlopříčkou 6,65 palce a po rozložení se z něj stane plnohodnotný tablet.

TCL tak jako první výrobce předvedlo funkční obdobu iPadu, který lze nosit v kapse standardních kalhot. Plocha telefonu v ní sice vadit nebude, něco jiného by ale mohla být tloušťka. I když rozložený tablet je jeden z nejtenčích, co se kdy objevily, složený telefon je naopak kvůli třem vrstvám jeden z nejobjemnějších.

Nepříliš pohodnému používání v jedné ruce pak nepřidá ani fakt, že dvojitě skládací telefon TCL váží stejně jako plnohodnotný tablet. Přesto se jedná o zatím možná vůbec nezajímavější pojetí konceptu skládacího telefonu, o jehož užitečnosti netřeba vést diskuze. Zcela odlišnou otázkou je ale převedení nadějného prototypu do podoby, kterou lze zodpovědně nabídnout koncovým zákazníkům.

Všichni, kterým se prototyp TCL dostal do rukou, po prvotním nadšení poznamenali, že samotné používání zařízení má velmi daleko ke zkušenosti, jakou by od současného telefonu či tabletu očekávali. Týká se to především softwaru, který buď velice pomalu reagoval nebo zkrátka nebyl přizpůsoben netypické skládací formě. Společnost zmínila, že úzce pracuje s Googlem, jenž už představil verzi Androidu určenou pro skládací mobilní zařízení.

ashwin-vaswani-55k45bgfuf8-unsplash

Přečtěte si takéPapež František spojil síly s Microsoftem a IBM. Chce prosazovat etickou umělou inteligenci i její regulaciPapež František spojil síly s Microsoftem a IBM. Chce prosazovat etickou umělou inteligenci i její regulaci

Dalšími dvěma otázkami zůstávají možná cena a technické zpracování. Samsungu, který nedávno představil skládací véčko, ani Motorole, jež vrátila ikonický Razr, se stále příliš úspěšně nedaří dosáhnout spolehlivosti kloubů a plastových displejů přibližující se obnosu, který za produkty žádají. TCL k tomu navíc přidává ještě druhý kloub a displej konstantně plně vystavený vnějším vlivům.

Výrobce si uvědomuje, že jeho prototypy mají ke svému konečnému stádiu velmi daleko. V současnosti prý testuje i mnoho dalších konstrukcí a není vůbec zřejmé, kdy by se které z nich mohly objevit na trhu. Za předpokladu jejich kvalitního technického zpracování a rozumné ceny by se ovšem mohlo jednat o další výrazný krok směrem k novému typu telefonů a tabletů.