Umí odvézt i opravit mobily, SIM karty či routery. Za desítky milionů je koupil miliardář Schönfeld

Děčínská firma PJ Expedis vznikla před více než 30 lety, jejím klíčovým zákazníkem je T-Mobile, jemuž nabízí komplexní logistické služby.

Luboš KrečLuboš Kreč

robert-schonfeld

Foto: RSBC

Robert Schönfeld, zakladatel skupiny RSBC

0Zobrazit komentáře

Miliardář a správce rozsáhlého rodinného majetku Robert Schönfeld se zhlédl v logistice. Jeho investiční skupina RSBC, která má ve svém portfoliu více než tři desítky společností v souhrnné hodnotě osmi miliard korun, koupila firmu PJ Expedis. Ta úzce spolupracuje především v mobilním operátorem T-Mobile, kterému zajišťuje spediční služby.

Historie Expedisu sahá do doby těsně po listopadové revoluci, společnost zkraje 90. let založil v Děčíně, kde podnik dodnes sídlí, Pavel Jeřábek. Zprvu šlo o poskytování klasických spedičních a logistických služeb jiným firmám, postupně ale se svým synem Martinem Expedis zacílili na zákazníky z oblasti telekomunikací.

Ročně tak kamiony, dodávky a řidiči děčínského podniku převezou například dva miliony mobilů a tuny SIM karet či kabelů. K tomu ale pro své klienty v čele s operátorem T-Mobile poskytují i služby jako testování nových přístrojů, repasování použitých zařízení, vyřizování reklamací, rozvoz smluv nebo příjem hotovostních i bezhotovostních plateb od koncových zákazníků.

„V Evropě v současné době probíhá přenastavování obchodních a dodavatelských řetězců směrem z Asie. Nejen v důsledku koronavirové pandemie, ale také se změnou přístupu na poli bezpečnosti dodávek a v neposlední řadě i ochrany životního prostředí se řada velkých evropských firem rozhodla posílit svoje logistické a skladové kapacity přímo na kontinentu,“ vysvětlil motivaci skupiny RSBC její partner Václav Brož.

V souvislosti se zmínkou o Asii a dodavatelských řetězcích není bez zajímavosti, že pro PJ Expedis je vedle T-Mobilu důležitým zákazníkem také čínský telekomunikační obr Huawei, jemuž provozuje centrální sklad pro výstavbu sítí.

Společnost, v jejímž čele i po převzetí Schönfeldovou skupinou zůstane Martin Jeřábek, nezveřejňuje svou ziskovost, loňské tržby ale přesáhly 188 milionů korun a meziročně poskočily o 15 procent. Podle informací CzechCrunche se hodnota obchodní transakce pohybovala ve vysokých desítkách milionů korun.

schonfeld-brno

Přečtěte si takéFinančník Schönfeld a jeho skupina RSBC nabíjí na další akviziceFinančník Schönfeld přeprodává brněnské centrum Platinium. RSBC tím nabíjí na další akvizice

„Potenciál na trhu komplexní logistiky je nyní obrovský nejen v Česku a na Slovensku, ale v celé Evropě. Spojení s RSBC a využití jejího silného finančního zázemí i zkušeností nám umožní dynamicky růst, expandovat na zahraniční trhy a prosadit se i v dalších oblastech,“ uvedl Jeřábek s tím, že na trzích západní Evropy je míra využívání externích logistických partnerů v současnosti až čtyřikrát vyšší než ve střední Evropě.

Pro RSBC nejde o první výlet do světa logistiky. Kromě několika logistických areálů a skladů, které skupina vlastnila či vlastní v rámci svého nemovitostního portfolia, před nedávnem investovala také do společnosti Umbrella Invest bývalého fotbalisty Pavla Steinera. Ta v Česku a Německu provozuje autobusy jezdící pod značkou Flixbus.

Finančník, jehož podnikatelským základem jsou rozsáhlé restituované majetky jeho šlechtické rodiny, se letos na jaře původně ze skupiny stáhl, respektive předal její denní řízení manažeru Petru Oršulíkovi. Jak ale nyní přiznal v rozhovoru pro server Motejlekskocdopole, výkonný šéf nedlouho po svém nástupu nečekaně zemřel, takže Schönfeld se musel do života RSBC dočasně znovu víc zapojit.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym