V Evropě šéfoval Tesle, teď povede český startup Memsource, který loni utržil přes půl miliardy

Memsource tvoří nástroj pro překlad textů a mezi jeho klienty patří Uber či Volkswagen. Nový šéf Georg Ell má pomoct další expanzi.

Peter BrejčákPeter Brejčák

georg-ell-memsource

Foto: Memsource

Nový ředitel Memsource Georg Ell

Běžnému člověku v Česku název firmy Memsource ani jméno Georg Ell nejspíš moc neřeknou. Ale pro tento český startup jde o hodně velkou novinku. Memsource vyvíjí nástroj pro překlad textů a před dvěma lety byl díky prodeji nadpolovičního podílu oceněn na více než miliardu korun. Nově ho z pozice ředitele povede Georg Ell se zkušenostmi z největších globálních firem. Řídit bude startup, který loni zvýšila výnosy o 45 procent na 21 milionů eur, tedy v přepočtu asi 520 milionů korun.

Georg Ell čtyři roky působil jako ředitel pro západní Evropu automobilky Tesla podnikatele Elona Muska. Zkušenosti sbíral také ve firmách jako Microsoft nebo Yammer. Do vedení Memsource – mezi jehož klienty patří například Uber, Škoda, Volkswagen, Porsche či Shopify – se dostává v době výrazné globální expanze.

Firma totiž loni vyrostla téměř o polovinu a její výnosy překonaly půlmiliardovou hranici. „Řešení Memsource pomáhají největším světovým hráčům akcelerovat jejich globální expanzi a významně snížit náklady a množství manuální úkonů,“ komentuje Georg Ell.

Český startup na globálním trhu a hlavně ve Spojených státech roste právě díky v úvodu zmiňované transakci, kdy si nadpoloviční většinu v Memsource podle informací CzechCrunche za stovky milionů korun pořídila americká investiční společnost Carlyle. Aktuálně přitom spravuje portfolio ve výši 325 miliard dolarů, v přepočtu 7,6 bilionu korun.

S tak silným investorem v zádech pak Memsource loni koupil německou společnost Phrase se zaměřením na lokalizaci softwaru, což urychluje vývoj vícejazyčných digitálních produktů. Startup chce nadále pokračovat v integraci nejlepších funkcí obou platforem, nyní už dokáže překládat mezi 500 jazyky, z více než 50 typů souborů a využívá integraci s více než 30 poskytovateli strojového překladu.

„Díky kombinaci výhod platforem Phrase a Memsource nabízíme týmům i firmám s globálními ambicemi nejširší portfolio nástrojů pro překlady a lokalizaci na trhu. Možnost vést Memsource právě teď je pro mě vzrušující výzvou,“ dodal Ell, který v ředitelské funkci nahradí jednoho ze zakladatelů startupu Davida Čaňka.

„Dvanáct let, které jsem v Memsource strávil jako CEO, byly nejúžasnější pracovní zkušeností mého života. Ze všeho nejvíc díky fantastickému týmu, který se zasloužil o fenomenální úspěch, jehož Memsource dosáhl. Jsem nadšený, že štafetu nyní můžu předat Georgovi, který má veškeré předpoklady, aby tým a firmu vedl k dalším úspěchům,“ komentuje Čaněk.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina