V kauze Xixoio stíhá policie dva lidi a firmu za podvedení 2 931 klientů. Škodu vyčíslila na 353 milionů
Jména stíhaných policie neuvedla. Při loňské razii měla zadržet i zakladatele Xixoio Richarda Watzkeho, který je nyní na svobodě.
V kauze investiční společnosti Xixoio zahájila policie stíhání dvou lidí a jedné firmy za podvod. Škodu způsobenou klientům vyčíslila na nejméně 353 milionů korun, poškozených zákazníků eviduje 2 931. Obviněným lidem hrozí až deset let vězení. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Jména stíhaných neuvedl, podle médií ale policie při loňské razii zadržela zakladatele a majitele Xixoio Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera.
Vyšetřovatelé tvrdí, že obvinění nabízeli pod nepravdivou legendou zhodnocení úspor zákazníků v podobě investic „do ekosystému Xixoio“. Investory údajně nepravdivě informovali o průběhu a výsledcích projektu, a to zejména pomocí prezentace firmy, která měla vytvořit dojem úspěšného budování platformy Xixoio a růstu hodnoty tokenu XIX.
„Takto vylákané finanční prostředky byly podle našich zjištění použity zejména na nákladný provoz společnosti, provize a pro osobní spotřebu obviněných osob,“ popsal Ibehej. Z klientů, mezi nimiž byli jednotlivci i firmy, obvinění podle kriminalistů vylákali nejméně 339 milionů korun a asi 572 tisíc eur (zhruba 13,9 milionu korun).
Jak se vyvíjela kauza Xixoio
11/21 Kryptoprojekt Xixoio oblepil Česko reklamou, ale přináší mnoho otazníků
11/21 Všudypřítomné Xixoio už vyprovokovalo i ministerstvo financí
12/21 Co pojí baterii HE3DA a Xixoio? Pochybnosti a stejný investor
12/21 Kdo jsou akcionáři Xixoio? Manažer kampeličky i osoba z korupční kauzy
2/22 Richard Watzke a projekt Xixoio se spojuje s Radovanem Vávrou
2/22 Vávra chce s pomocí Xixoio prodávat chytré elektroměry jako hrnce
3/22 Radovan Vávra kvůli válce odkládá prodej tokenů přes Xixoio
5/22 Nejen Radovan Vávra. Z projektu Xixoio zmizela i Bankovní identita
6/22 Akce s Xixoio ukázala, jak mě berou lidi. Zděsil jsem se, tvrdí Vávra
11/22 V sídle Xixoio zasahuje policie, jednatel Watzke je zadržený
11/22 Čeho se týkala razie v Xixoio? Údajně praní špinavých peněz
12/22 Watzke je na svobodě. V kauze Xixoio nebyl zatím nikdo obviněn
6/23 Xixoio přichází o svou tvář, Richard Watzke odešel ze společnosti
Po razii, která se uskutečnila loni v listopadu, informovala centrála o tom, že zajistila majetek v hodnotě zhruba 50 milionů korun včetně dvou aut a rodinného domu. Tehdy nikoho neobvinila, uvedla však, že řeší podezření ze spáchání podvodu a praní špinavých peněz. Hlavní tvář a zakladatel celého projektu Richard Watzke zůstal na svobodě, letos v červnu pak odešel z vedení firmy.
Podle Ibeheje jsou oba obvinění stíháni na svobodě. Xixoio se už dříve hájila tím, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů. V interním prohlášení, z nějž po razii citovaly servery Deník N a Seznam Zprávy, firma ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí a uložený na blockchainu, který Xixoio vyvinulo.
Na případu se podílel Finanční analytický úřad, věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků,“ zopakoval nyní Ibehej. Česká národní banka varovala veřejnost před investicemi do tokenů už rok před razií a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé podle centrální banky získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované.
S přispěním ČTK