Velká mediální fúze. Seznam.cz kupuje vydavatele deníku Právo a provozovatele webu Novinky.cz

Pokud ÚOHS transakci schválí, stane se Seznam hlavním vlastníkem Borgisu, čímž dojde k propojení společností Seznam.cz a Borgis na mediálním trhu.

seznam-1

Foto: Seznam

Seznam.cz získá kontrolu nad deníkem Právo a zpravodajským webem Novinky.cz

0Zobrazit komentáře

Společnost Seznam.cz média kupuje firmu Silky Zdeňka Porybného a jejím prostřednictvím firmu Borgis, která je vydavatelem deníku Právo a provozovatelem zpravodajského webu Novinky.cz. Seznam od roku 2013 vlastní 33,6 procenta akcií Borgisu. Spojení od 23. prosince posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve zjednodušeném řízení, informoval dnes média v tiskové zprávě antimonopolní úřad.

Seznam s vydavatelstvím Borgis již léta spolupracuje, pro hlavní webovou stránku Seznam.cz dodává zpravodajský obsah na weby Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz. Vydavatelství Borgis založil Porybný v roce 1990. V letech 2020 a 2021 se tržby blížily 600 milionů korun, v obou letech bylo vydavatelství ziskové. Loni činil zisk téměř 18 milionů korun, předloni přes čtyři miliony korun.

„ÚOHS nyní stanovil lhůtu pro podání případných námitek a projednává výše zmíněné oznámení. Veškeré naše postoje a plány tedy budeme zveřejňovat až s ohledem na výsledek a rozhodnutí ÚOHS,“ uvedla pro CzechCrunch mluvčí Seznam.cz Aneta Kapuciánová.

Seznam.cz původně poskytoval pouze zpravodajský obsah vytvářený zaměstnanci společnosti Borgis. V roce 2016 rozjel vlastní mediální projekt pod hlavičkou Seznam Zprávy a dnes je internetovou jedničkou, vzhledem ke své ziskovosti a mediálnímu zázemí navíc i jednou z nejvlivnějších firem. V loňském roce společnost utržila 5,6 miliardy korun a zisk měla před zdaněním bezmála dvě miliardy. Homepage portálu Seznam.cz stejně jako stránky Novinky.cz a SeznamZpravy.cz patří mezi desítku nejnavštěvovanějších českých webů, denně na ně zavítá několik milionů lidí.

Majitelem společnosti Seznam.cz je osmačtyřicetiletý Ivo Lukačovič, který společnost založil v roce 1996. Podle časopisu Forbes je dvanáctým nejbohatším Čechem s majetkem přes 30 miliard korun. Lukačovič, který kromě Seznamu ovládá i globálně úspěšnou aplikaci na sledování počasí Windy.com, se vyhýbá médiím, je ale aktivní na Twitteru, kde jej sleduje 60 tisíc lidí.

Další klíčovou postavou Seznamu je Pavel Zima, který o plánech firmy nejen na mediálním poli hovořil v létě v podcastu CzechCrunche. Společnost řídí pětičlenné představenstvo, které ve svých funkcích pravidelně rotuje, takže jeho předsedou je každých pár měsíců jiný člen, kromě Zimy v něm sedí ještě Tomáš Kapalín, Ondřej Procházka, Matěj Hušek a Ondřej Krišica.

Seznam.cz sestává kromě Novinek nebo Seznam Zpráv také z dalších úspěšných webových a mobilních služeb, jako jsou inzertní servery Sreality nebo Sauto, mapový portál Mapy.cz či srovnávač Zboží.cz. Dlouhodobě patří Seznam k jedněm z mála firem na světě, které dokáží na svém trhu konkurovat Googlu, s ním se ostatně český vyhledávač soudí kvůli operačnímu systému Android.

Na sklonku listopadu web Lupa.cz uvedl, že se Seznam chystá ke konci roku propustit 11 procent redaktorů či externích spolupracovníků. Ve společnosti Borgis pracovalo podle výroční zprávy na konci roku 2021 téměř 280 zaměstnanců. Tištěnému deníku Právo dlouhodobě klesá náklad jako drtivé většině tištěných médií, podle Kanceláře ověřování nákladů tisku činil letos v říjnu průměrný prodaný denní náklad 47 082 kusů. Novinky.cz patří k nejnavštěvovanějším zpravodajským webům.

S využitím ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym