Zájem o digitalizaci roste a s ním i česká Etnetera. Nově řeší i elektrovozy a umělou inteligenci

Skupina pokračuje v rozšiřování záběru. Kromě konzultační firmy a společného podniku se Škoda Auto posiluje v oblasti umělé inteligence a vývoje.

Peter BrejčákPeter Brejčák

martin-palicka-etnetera-regular-min

Foto: Etnetera Group

Martin Palička, ředitel Etnetera Group

0Zobrazit komentáře

Všechno zrychluje, a to i digitalizace ve firmách, což IT společnostem dává příležitosti k růstu. Ty využívá také tuzemská skupina Etnetera Group, jež uzavřela svůj hospodářský rok, který skončil v únoru, s předběžným obratem 426 milionů korun. Meziročně jde o růst ve výši 15 procent, ziskovost před zdaněním a odpisy (EBIT) přitom vyrostla o 22 procent na celkem 54 milionů.

„Naše výsledky ukazují, že jsme byli na mimořádné tempo digitalizace v roce 2021 i na objem nových projektů dobře připraveni, stejně jako jsme dokázali velmi rychle reagovat na strategicky zajímavé příležitosti s našimi dlouholetými partnery. Rostoucí obrat o 15 procent i vyšší ziskovost o 22 procent nám dávají optimismus i pro letošní rok, kdy chceme obratově vyrůst nad 500 milionů korun,“ říká ředitel skupiny Martin Palička.

Etnetera Group v letošním roce oslavuje pětadvacet let od vzniku původní společnosti Etnetera, jež je doteď největší firmou a technologickým tahounem celé skupiny. Se zaměřením na stavbu webových a mobilních aplikací na míru například pro klienty jako Škoda Auto, ČSOB, O2 nebo Rossmann se její obrat meziročně zvýšil o 14,9 procenta na 319 milionů korun a provozní zisk dosáhl 12,8 procenta.

Strategicky se skupina loni zaměřila na rozvoj nových kompetencí v bankovnictví, e-commerce nebo také v konzultační činnosti, kdy vytvořila novou společnost Etnetera Sense. Doplnila tak portfolio již existujících firem – marketingově zaměřenou Etnetera Motion a datově-analytickou Etnetera Activate. K nim se na přelomu roku přidal ještě další podnik Green:Code, kde polovinu vlastní automobilka Škoda a zaměřuje se na vývoj softwaru pro nastupující éru elektromobility.

Už v letošním roce skupina Etnetera dále pokračovala v rozvoji svého portfolia, kdy vyčlenila divizi zaměřenou na umělou inteligenci s cílem do jednoho roku v této oblasti vytvořit další samostatnou společnost. Podobné osamostatnění plánuj­e i v další oblasti vývoje, doplňující informace však zatím nekomentuje.

Kromě svého byznysu a strategického zaměření se Etnetera rozšiřuje také geograficky. Ke svému sídlu v pražských Holešovicích, které nyní prochází rekonstrukcí za deset milionů korun s cílem zlepšit podmínky pro nový režim práce, a stávající pobočce v Jihlavě v posledním roce přibyla také Plzeň a spolupracující pracoviště v Ostravě. Ve výhledu má také Brno.

Načítám formulář...