Zapomnětlivý Finn. Utajovaný scénář k novým Star Wars ztratil John Boyega, na eBay se prodával za pár tisíc

Filip HouskaFilip Houska

finn-john-boyega-1

Foto: Falcon

Brit John Boyega, který hraje v nové trilogii Finna

0Zobrazit komentáře

Jakmile režisér J. J. Abrams prozradil, že jeden z herců velkolepé závěrečné epizody Star Wars: Vzestup Skywalkera ztratil svůj scénář, který následně skončil na portálu eBay, vyvolalo to mnoho otázek. Spekulovalo se především nad jménem, protože to Abrams držel pod pokličkou. A vzhledem k tomu, že mělo jít o kompletní scénář, muselo jít o někoho, kdo v novém filmu hraje jednu z hlavních rolí.

Byla to Daisy Ridley, která vdechuje život Rey? Nebo to byl jeden z trojice hlavních mužských aktérů Adam Driver (Kylo Ren), Isaac Oscar (Poe), nebo John Boyega (Finn)? Režisér očekávaného snímku sice mlčel, ovšem pár dní poté, co Abrams tuto nešťastnou situaci popsal v pořadu Good Morning America, přišel do stejné relace i ten, který za možnou katastrofou mohl. A ukázalo se, že to byl právě Boyega.

Sedmadvacetiletý britský herec, jenž se proslavil rolí Finna v třetí trilogii Star Wars, v novém rozhovoru otevřeně vysvětlil, jak to celé bylo. A jak mnozí mohli očekávat, velkou roli měl v jeho zapomnětlivosti patrně i alkohol, respektive nevinná párty s přáteli, díky níž Boyega zanechal svůj extrémně utajovaný svazek papírů pod postelí.

star-wars-poster-skywalker-min

Foto: Falcon

Plakát k filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera

„Stěhoval jsem se z bytu a scénář jsem nechal pod mou postelí. Řekl jsem si, že jej tam nechám, a jakmile se následující ráno probudím, vezmu ho a pak se odstěhuji. Poté však přišli kamarádi a začali jsme trochu pařit. Scénář tam prostě zůstal. Po několika týdnech tam zavítala uklízečka, našla jej a dala na eBay za nějakých 65 liber,“ objasnil Boyega.

Jeho vyjádření se lehce neshoduje s tím, co zmínil Abrams pár dní zpět. Ten totiž tvrdil, že uklízečka nalezený scénář předala jiné osobě, která jej následně na eBay umístila. Ve výsledku jde ale o detail. Mnohem zajímavější je skutečnost, že byl scénář k jednomu z nejočekávanějších filmů roku údajně nabídnut za úsměvných 65 liber, což jsou necelé dva tisíc korun.

rossum-founders-boxed

Přečtěte si takéČeský startup Rossum učí počítače číst složité dokumenty a boduje ve světě. Nově nabírá přes 80 milionů korunČeský startup Rossum učí počítače číst složité dokumenty a boduje ve světě. Nově nabírá přes 80 milionů korun

Daná osoba tak patrně vůbec netušila, jak cenný materiál ve své ruce drží. Rozpočet na Star Wars: Vzestup Skywalkera se pohybuje v řádech stovek milionů dolarů včetně nákladů na samotnou produkci, marketing a následnou distribuci. Fakt, že by někdo dokázal získat klíčovou složku za směšné dva tisíce korun, byl tak velmi děsivý. Naštěstí pro Disney byl scénář z eBay zakoupen jedním z jeho pracovníků, který jej vrátil zpět.

„Volal mi snad každý z vedení. Dokonce i Mickey Mouse mi zavolal, aby se zeptal, co jsem to vyvedl,“ přiznával s úsměvem Boyega a byť nyní již o nešťastné situaci vtipkuje, rozhodně si uvědomuje, co všechno mohl způsobit. Nepochybně jde o zážitek, na který dokonce svého života nezapomene a možná se tomu i zasměje, ale ve filmovém průmyslu jsou tyto úniky považovány za velice vážný a citlivý problém.

Například během natáčení dalšího megahitu Avengers: Endgame, který se stal nejvýdělečnějším filmem všech dob, ani ti klíčoví herci nedostávali kompletní scénáře. V rukou měli pouze své noty doplněné o smyšlené situace pro nasazení kontextu.

Disney ve spolupráci s Marvelem tak už tehdy moc dobře věděli, že se neohleduplné ztráty zkrátka dějí. Nyní se nabízí otázka, proč takto gigant pod vedením Boba Igera nejednal i s novými Star Wars, jejichž relevance ve filmovém světě je snad ještě větší než u Avengerů.