Apple si převede do USA ze svých zahraničních účtů přes 250 miliard dolarů

apple-october-2016-exxvent-1

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

0Zobrazit komentáře

Je to již několik let, co začal stávající CEO Applu Tim Cook tlačit na Washington D.C. ohledně možného snížení daňového zatížení při převodu finančních prostředků ze zahraničních firemních účtů zpět do USA. Až dosud byla daňová sazba nastavena na 35 %. Po schválení nového zákona se ovšem tzv. „repatriation tax“ sníží na méně než polovinu, konkrétně na 15,5 procenta.

To pro Apple znamená značnou úsporu a i přesto, že si Cook představoval sazbu v řádu jednotek procent, by si měl Apple ze zahraničních účtů v nejbližší době převést celkem přes 250 miliard dolarů, ze kterých reálně uvidí zhruba 211 miliard – ty se připojí k dalším zhruba 18 miliardám, které tam již má. Jedinou otázkou nyní je, na co Apple své obrovské rezervy hotovosti reálně využije.

khosrowshahi

Přečtěte si takéUber se zbavuje svého byznysu na leasing vozidel, kde ztrácel 18x více, než přepokládalUber se zbavuje svého byznysu na leasing vozidel, kde ztrácel 18x více, než přepokládal

Jednou z možností je pokračování v odkupu akcií od stávajících akcionářů, do čehož Apple jen za minulý rok investoval 166 miliard dolarů. Další logickou alternativou jsou další akvizice, při kterých se Apple většinou drží zásady nekupovat nic přes miliardu dolarů – výjímkou byl například nákup sluchátkového businessu Beats rappera Dr. Dre za 3 miliardy.

apple11

Tim Cook se totiž již dříve svěřil, že u Applu nejde o peníze, ale o samotnou přidanou hodnotu do společnosti a že si zároveň firma záměrně raději vybírá talenty, za které zaplatí méně, ale dokáže s nimi vybudovat vlastní produkt. Nedávno si takto Apple pořídil třeba službu na rozpoznávání hudby Shazam, za kterou dle odhadů zaplatil kolem 400 milionů dolarů.

Možné akvizice na dosah

Z mnoha analýz, které poskytla v květnu například skupina Citi, vychází mezi největší favority například filmová streaming služba Netflix, která má momentálně na 115 milionů aktivních uživatelů a 5000 zaměstnanců a masivně investuje do nového obsahu. Netflix má aktuálně hodnotu kolem 86 miliard dolarů. Pro Apple ovšem Netflix dává smysl – ať už kvůli vlastní chystané streaming službě, prodeji filmů a seriálů přes Apple TV nebo kvůli vlastním mobilním zařízením.

netflix_080117_3

Jedny z designových kanceláří Netflixu

Dle analytiků je akvizice Netflixu možná přibližně ze 40 procent, 20 procent a méně poté získaly společnosti jako Disney, Tesla, další streaming služba Hulu či herní společnosti Activision Blizzard nebo Take-Two Interactive. Pět zásadních amerických společností (Apple, Alphabet, Oracle, Cisco a Microsoft) drží v zahraničí dohromady přes 594 miliard dolarů, takže bude zajímavé sledovat, jak s financemi po případném převedení „domů“ naloží.

Foto: Netflix Media Center, Apple