Jeff Bezos se nechce potit. Nejbohatší muž světa dává na boj s klimatickými změnami 10 miliard dolarů

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv se někteří z nich na zhoršování situace podílí, v současnosti patří klimatické změny k často skloňovaným problémům, na jejichž řešení miliardáři přispívají. Nyní se připojuje i zakladatel Amazonu a s jměním kolem 130 miliard dolarů nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos. Nedlouho poté, co za rekordních 156 milionů dolarů koupil sídlo v Los Angeles, spustil vlastní ekologický fond, do něhož pro začátek sám přispěl deseti miliardami dolarů.

Jeff Bezos nepatří mezi známé filantropy, naopak bývá za poměrně minimální příspěvky na dobročinné účely kritizován. Lidé jako Bill Gates, Warren Buffet nebo Michael Bloomberg dlouhodobě dávají velké částky mnoha neziskovým organizacím různých zaměření a spolu s mnoha dalšími podepsali The Giving Pledge, čímž slíbili darovat většinu svého jmění tímto směrem.

Tento slib loni po rozvodu s nejbohatším mužem planety učinila také MacKenzie Bezosová, což pochopitelně ještě více zdůraznilo malou aktivitu ze strany jejího bývalého manžela. Ten už v minulosti žádal o návrhy veřejnosti, kam přispět, a založil například dvoumiliardový fond pro boj s bezdomovectvím. Aktuální oznámení nicméně Jeffa Bezose okamžitě staví do pozice jednoho z největších dárců na boj s klimatickými změnami.

„S nadšením dnes oznamuji spuštění Bezos Earth Fund,“ napsal Bezos na Instagramu pod svým příspěvkem s fotografií Země. Bezos Earth Fund má být fond poskytující příspěvky množství organizací, vědců a podobně, kteří mohou přispět ke zpomalení nebo zastavení globálního oteplování.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ – Jeff

Příspěvek sdílený Jeff Bezos (@jeffbezos),

„Klimatické změny jsou největším nebezpečím pro naši planetu. Chci pracovat po boku ostatních na posilování známých metod i na objevování nových způsobů boje s devastujícími dopady klimatických změn na tuto planetu, kterou všichni sdílíme,“ pokračoval ředitel firmy, pro níž je zásadní logistika a doprava, jeden z největších producentů skleníkových plynů.

Loni Amazon poprvé publikoval svou environmentální zprávu, podle níž za rok 2018 vyprodukoval přes 44 milionů tun oxidu uhličitého. To odpovídá jednomu procentu celkové produkce Spojených států a jak informuje deník The New York Times, firmu to umisťuje mezi 200 největších znečišťovatelů ovzduší. Paralelně s vydáním reportu Amazon oznámil, že od Rivianu koupí 100 tisíc elektrických dodávek.

Do roku 2040 pak chce být uhlíkově neutrální, což je o deset let později, než požadují stovky jeho zaměstnanců. Součástí neutrality má být také kompletní provoz operací společnosti z obnovitelných zdrojů. Ostatní bilionové firmy, Apple a Google, tento cíl splnily už před pár lety.

rivian-electric-delivery2

Foto: Amazon

Elektrická dodávka od Rivianu

Před úplným závěrem příspěvku oznamujícím vlastní prvotní vklad 10 miliard dolarů, tedy zhruba 230 miliard korun, a poskytování prvních grantů letos v létě Bezos alespoň zmínil jeden ze zásadních aspektů snah zastavit oteplování Země. „Bude to (iniciativa pro zlepšení globálního klimatu, pozn.) vyžadovat kolektivní činy od velkých firem, malých firem, národních států, globálních organizací a jednotlivců,“ poznamenal.

poust

Přečtěte si takéNejteplejší leden za posledních 141 let naznačuje, že v budoucnu bude pořádně horko planetě i celé naší ekonomiceNejteplejší leden za posledních 141 let naznačuje, že v budoucnu bude pořádně horko planetě i celé naší ekonomice

I když se jedná o velice vysokou částku, stále je to minimum ve srovnání s dotacemi vlád mnoha zemí pro fosilní průmysl. Ten pak zejména v případě obrovských korporací nemá téměř žádné finanční motivace změnit svoje praktiky vedoucí k výraznému ovlivňování světového klimatu. Činy jako ten současný Bezosův tak jsou důležité, ještě důležitější jsou však systémové změny.

Momentálně není známo prakticky nic, co sám Bezos neoznámil ve svém instagramovém příspěvku. Magazínu The Verge se nicméně podařilo zjistit, že ekologický fond se zaměří čistě na dávání peněz, nebude tedy nijak investovat do soukromého sektoru.

jeff-bezos

Foto: Amazon

Šéf Amazonu Jeff Bezos