Avast stopl prodej svých produktů v Rusku. Na daních tam platí přes 50 milionů ročně a nechce financovat Putinův režim

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

avast-2021

Foto: Avast

Ústředí české antivirové společnosti Avast

0Zobrazit komentáře

Kořeny české antivirové společnosti Avast sahají až do roku 1988, kdy ještě Československo patřilo mezi satelity Sovětského svazu a vládli tu komunisté. Právě své počátky a následující revoluci, která přišla rok po založení firmy a přinesla nejen jí svobodu podnikání, připomněl Avast ve svém prohlášení, v němž oznámil, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu přestal prodávat své produkty v Rusku a Bělorusku. Zároveň na Ukrajině prodlouží licence u placených produktů zdarma a uživatelům bezplatných produktů nabídne možnost získat zdarma placené verze softwaru.

Český antivirový obr, který se brzy spojí v historické transakci s jedním ze svých amerických konkurentů, také oznámil, že prostřednictvím své Nadace Avast a zaměstnanecké sbírky věnuje více než osmnáct milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině. „Jsme zděšeni ruskou agresí proti Ukrajině, která vážně ohrožuje životy nevinných lidí a která útočí snad na všechny formy lidské svobody a důstojnosti,“ uvedl šéf Avastu Ondřej Vlček. V Rusku a Bělorusku proto zastavil veškeré marketingové a prodejní aktivity.

„Toto rozhodnutí pro nás nebylo lehké. Naše produkty nabízíme v Rusku již téměř dvacet let a tamní uživatelé jsou významnou součástí naší globální komunity,“ řekl Vlček, jehož firma má v Rusku platit v přepočtu přes padesát milionů korun na dani z přidané hodnoty. Koncem února Avast oznámil rekordní příjmy, když v roce 2021 utržil 941 milionů dolarů, tedy v přepočtu jednadvacet miliard korun. Čistý zisk meziročně vyrostl o více než polovinu, a to ze 170 na 348 milionů dolarů.

„Odmítáme se jakkoli podílet na financování tamějšího režimu. Odsuzujeme ruskou invazi na Ukrajině, a věříme proto, že zastavení našeho podnikání v Rusku a Bělorusku je za dané situace jediný správný krok,“ dodal šéf Avastu, který má zaměstnance jak v Rusku, tak na Ukrajině. Dle svého vyjádření jim nadále vyplácí plnou mzdu a některým rodinám, které se nacházely ve vysoce rizikových oblastech, na jejich žádost pomohl s dočasným přestěhováním a situaci dál monitoruje.

„Avast vznikl v roce 1988 v tehdejším Československu, jednom ze satelitů Sovětského svazu. V listopadu ’89 jsme se jako firma přidali k oslavám svobody i proto, že jsme byli v novém svobodném státě zaregistrovaní jako podnikatelský subjekt a mohli jsme začít komerčně prodávat náš první produkt, antivirus. Naše léty prověřené zkušenosti spolu s moderními technologickými vizemi tvoří základ podnikání a hodnot dnešního Avastu,“ připomněl Ondřej Vlček.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym