Češi pomáhají ukrajinským kuchařkám i vývojářům. Válečné příběhy dokazují, že v nouzi poznáš přítele
Putinův režim vyvolal barbarské utrpení, ale stal se i katalyzátorem solidarity. Připomeňte si záblesky optimismu v rok trvající válce.
Putinova válka už více než rok ničí životy milionů Ukrajinců. Nepředstavitelné utrpení je den co den vidět v nových tragických příbězích a navíc nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v blízké době skončit. Přesto v kontextu největšího konfliktu v Evropě od druhé světové války lze najít záblesky lidskosti.
Boje proměnily i práci, kterou děláme na CzechCrunchi. Se začátkem konfliktu jsme vůbec poprvé spustili online zpravodajství. Asi málokdo z nás si někdy předtím představoval, že budeme v následujících týdnech psát o ruských oligarších, uzavírání vzdušného prostoru, propagandě nebo příbězích ukrajinských vojáků. Zároveň jsme ale pokračovali v tom, čeho se držíme v redakci léta – a to sice zviditelňování lidí, kteří jsou (i v dobách nejhorší krize) inspirativní a konají dobro.
Ukrajinskou válku pokrýváme neustále zeširoka, ale účel tohoto článku je užší. K prvnímu výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu sestavujeme seznam jedenácti nevšedních pozitivních příběhů, které jsme za uplynulý rok pokrývali a které zhmotňují do reálné podoby přísloví v nouzi poznáš přítele. Lidé totiž pomáhali – a stále pomáhají – Ukrajině a jejímu statečnému lidu. Dělají to různě – penězi, zbraněmi, ale i netypickými způsoby. Třeba azylem pro herní vývojáře nebo výrobce veganských uzenin.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsMiliarda na pomoc? Pro Čechy otázka chvíle
Filip Houska / 3. 3. 2022
Češi již v historii mnohokrát ukázali, že když jde do tuhého, dokážou se semknout pro dobrou věc. S nebývalou razancí to dokazoval i účet organizace Člověk v tísni a její sbírky SOS Ukrajina, kde týden po začátku konfliktu svítila částka přesahující miliardu korun. Od té doby se sumu podařilo zdvojnásobit. Nezisková organizace pomáhá po celé Ukrajině a nadále jí můžete přispět zde.
Česká online psychoterapie pomáhá s traumaty
Filip Houska / 21. 4. 2022
Startup Hedepy se zaměřuje na online psychoterapii už léta, ale díky nové investici mohl krátce po začátku války své služby zaměřit na Ukrajinu. Bylo to důležité, protože v místě brutálního a vytrvalého konfliktu lidé pomoc odborníků skutečně potřebují. Startup přímo v zemi dokonce vytvořil i nadaci pro ty, kteří si sezení nemohou dovolit.
Halda dárků, které Putina zrovna nepotěší
Peter Brejčák / 30. 12. 2022
Jedna z nejviditelnějších dárcovských kampaní v Česku si zachovala drive až do současnosti. Iniciativa nazvaná Dárek pro Putina zaštítěná miliardářem Daliborem Dědkem vybrala od Čechů už přes 400 milionů korun na zbraně – od českých dronů přes tank Tomáš až po mobilní protivzdušnou obranu Viktor. A nekončí – aktuálně vybírá na raketomet Přemysl.
Hrdinové před tabulí
Vojtěch Sedláček / 30. 3. 2022
Jen do Česka postupně přišlo okolo půl milionu ukrajinských uprchlíků, v drtivé většině žen a dětí. To byla výzva pro české školství, v němž ale povstalo množství hrdinů všedního dne. Některé školy takřka ze dne na den přivítaly desítky nových žáků, řešily jejich začleňování i zvládání jazykové bariéry. Činilo se i ministerstvo, pod nějž vzdělávací systém spadá. Vydán byl třeba zvláštní zákon, díky kterému mohli ředitelé navyšovat kapacity tříd bez stanovisek hygieniků.
Ukrajinská restaurace ve Vranově nad Dyjí
Sára Goldbergerová /26. 5. 2022
Skupina kolem Jana Vlachynského má na svědomí plejádu brněnských barů. V květnu ale oznámila, že otevírá ve Vranově nad Dyjí ukrajinskou restauraci. Celý personál přitom poskládala z žen, které musely před válkou utéct. Svůj prázdný hotel také nabídla uprchlíkům.
Obranné bariéry ze Žďáru vytištěné na 3D tiskárně
Vojtěch Sedláček / 12.5. 2022
Čeští podnikatelé se činili nejen v humanitární oblasti, ale i vojenské. Například žďárská firma ICE se běžně zaměřuje na městský mobiliář. Pomocí svých 3D tiskáren ale vytvořila a na bojiště poslala bariéry, které dokážou pohltit i střely z tankových střel či raketometů
Herní vývojáři i s rodinami našli azyl v Praze
Michal Mančař / 28. 1. 2023
Z Ukrajiny do Česka unikly i dvě třetiny velkého videoherního studia. Dvě stovky vývojářů z kyjevského GSC Game World už našly i se svými rodinami azyl v českém hlavním městě, s čímž jim asistovala místní videoherní komunita. Mohou tak pokračovat ve své práci na sérii S.T.A.L.K.E.R.
Rozváží 200 kilo ovoce měsíčně pro ukrajinské děti
Eliška Nová / 16. 11. 2022
Lucie Hyblerová svůj projekt Breakfaststory začala s tím, že rozvážela snídaně ze sociálních gastronomických podniků. Teď ale pomáhá s chodem adaptačního centra a vaří a připravuje svačiny pro 140 ukrajinských dětí ve věku od tří do patnácti let.
Dvojjazyčná česká deskovka
Michal Mančař / 29. 7. 2022
S asimilací uprchlíků se dá pomáhat různě – třeba pomocí deskové hry. Ta globálně nejúspěšnější od českých výrobců se jmenuje Krycí jména a od roku 2015 vyšla ve 46 jazycích a prodalo se jí 12 milionů kopií. V reakci na válku ale tvůrci z Czech Games Edition přišli se speciální verzí, která kombinuje ukrajinštinu a češtinu.
Kotelny financované Liborem Winklerem pomohou s obnovou
Jiří Blatný / 6. 12. 2022
Válečné běsnění je stále v plném proudu, ale český podnikatel Libor Winkler už myslí do budoucna. Plánuje na Ukrajině investovat nižší stovky milionů korun, a to zejména na obnovu zničené infrastruktury. Už teď financoval dostavbu dvou kotelen na biomasu u zdravotnických zařízení.
Výroba veganských uzenin z Charkova má zázemí na Jesenicku
Sára Goldbergerová / 20. 2. 2023
Společnost Vegetus je jedním z nejstarších výrobců veganských potravin na Ukrajině. V Charkově fungovala už od roku 2007 a dodávala tuny „uzenin“ do několika zemí. Nové působiště našla za pomoci známých v malé vsi na Jesenicku. Zatím je na čtvrtině původní produkce a její výrobky lze koupit i v online supermarketu Rohlík.