České Dodo otestovalo, jak by mohlo doručovat zásilky dronem. Nad Budapeští letěl 15 kilometrů

V Maďarsku je Dodo prvním hráčem, který doručení dronem otestoval. Let probíhal naprázdno bez reálné zásilky, vzdálenost překonal za 14 minut.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dron-dodo-budapest-min

Foto: Dodo

Dron se proletěl nad Budapeští

0Zobrazit komentáře

Ulice velkých měst jsou plné, zájem lidí o doručování balíčků koupených na internetu přitom bude dlouhodobě růst a logistické společnosti tak testují nové možnosti, jak nákupy ke svým zákazníkům dostat. Po vzoru největších globálních gigantů, jako je třeba Amazon, stále častěji i české firmy testují doručování dronem. Nejnovějším z hráčů je Dodo, které takovým způsobem provedlo první zkušební let.

Dron odstartoval z prodejny Rossmann v nákupním centru Savoya Park v maďarské Budapešti, přičemž trasa byla vybrána tak, aby překonal poměrně dlouhou vzdálenost i rozmanitý geografický terén. Celkem měl let patnáct kilometrů, probíhal ve výšce mezi 20 až 50 metry a byl prodloužen přeletem nad Dunaj. Včetně vzletu a přistání trval čtrnáct minut a průměrná rychlost dosáhla 50 kilometrů za hodinu.

Dodo a Rossmann aktuálně v první fázi zkušebního provozu testují, jak rychle lze balíčky pomocí dronů doručit při zajištění bezpečných podmínek. Při prvním letu tak byl hodnocený čas potřebný k umístění balíčku na dron, ke vzletu a k přistání. Reálná zásilka se ale v dronu nenacházela, hmotnost potenciálně doručovaného balíku prý nemá významný vliv na rychlost letu dronu a výsledky simulace tak firmy z pohledu parametrů letu považují za přesné.

Další testovací lety mají nyní pokračovat. Nejprve společnosti vyhodnotí výsledky prvních testů, v následující fázi proběhne další zkušební let, tentokrát již se skutečnou zásilkou. Využívání dronů v tuto chvíli podléhá přísným předpisům jak na vnitrostátní úrovni, tak na úrovni EU.

„Neustále hledáme nové způsoby, jak zkrátit dobu doručení a snížit dopad logistiky na životní prostředí, proto chceme být maximálně připraveni na moment, kdy místní legislativa povolí také doručování s pomocí dronů. Ačkoliv některé americké firmy již dnes tuto službu nabízejí a v některých částech USA pomalu rozšiřují, místní regulace podobné aktivity zatím v komerční sféře neumožňují,“ komentuje Peter Menky, komerční ředitel Doda. Odkazuje tím například na Amazon či Wing spadající pod Google.

Dodo pod vedením Michala Menšíka v posledí době mění z rozvážkové služby na logistickou skupinu, mezi její klienty patří například Tesco, Alza nebo KFC. Za rok 2021 firma utržila téměř jednu miliardu korun s dvojnásobným meziročním růstem, loni v květnu další rozvoj a zahraniční expanzi startupu podpořili částkou 1,5 miliardy korun těžké byznysové váhy, česko-slovenské miliardářské duo Daniel Křetínský a Patrik Tkáč společně s Rockaway Jakuba Havrlanta.

„Věříme, že realizací podobných pilotních projektů můžeme přispět k tomu, že se i u nás tento způsob dopravy k zákazníkovi jednou stane běžnou součástí nabídky doručovacích služeb,“ doplňuje Menky. „Věříme, že doručování pomocí dronů bude jedním z klíčových řešení budoucnosti v e-commerce, které dokáže uspokojit i požadavky nejnáročnějších zákazníků,“ doplňuje Ádám Fürjes, marketingový manažer maďarského Rossmannu.

Proč si české Dodo na testování vybralo právě Budapešť? Společnost uvedla důvod, že se právě na tamním trhu žádný podobný test dosud neuskutečnil a jedná se pro ni o důležitou oblast, kde za poslední rok vzrostl počet objednávek o 150 procent. Zajímavostí je, že v Maďarsku před lety Dodo otestovalo také doručování zásilek pomocí elektrických vodních skútrů na jezeru Balaton.

V tuzemsku drží prvenství s doručením zásilky pomocí dronu e-shop Mall, zkušební let uskutečnil již v roce 2016, loni se ale vyjádřil, že rozvoj takového způsobu dopravy nepatří mezi jeho priority. Podobně je na tom také prodejce Kytary.cz, jenž loni letem dronem nad Prahou zkušebně doručil ukulele.

Dodo věří, že s pomocí dronů dokáže snížit ekologickou stopu svých dodávek a zároveň se bude moct vyhnout dopravním zácpám a dalším faktorům, které zvyšují dopad doručování na životní prostředí i na kvalitu života ve městech. Získané zkušenosti s doručováním drony v Maďarsku chce v budoucnu uplatit i v dalších zemích, kde působí, včetně Česka.

DODO

Jsme logistická služba pro e-commerce, retail, restaurace a rychlá občerstvení.

Klíčoví lidé

_michal_mensik_3

Michal Menšík

Zakladatel

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

DODO

Jsme logistická služba pro e-commerce, retail, restaurace a rychlá občerstvení.

Klíčoví lidé

_michal_mensik_3

Michal Menšík

Zakladatel