Český fintech startup Twisto nabral 300 milionů korun od zahraničních investorů. Pomohou mu v expanzi po Evropě

michal-smida-twisto

Foto: Twisto

Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista

Za pět let bude platit přes Twisto ve střední a východní Evropě dva miliony lidí. Takový je plán českého fintechového startupu, který vede Michal Šmída (na úvodní fotce) a aktuálně působí především na domácí půdě a růžky vystrkuje v Polsku. Ke splnění smělého cíle a významné expanzi má Twistu pomoci 11,5 milionu eur, tedy zhruba 300 milionů korun, které do něj vkládá několik zahraničních i domácích investorů.

Hlavním tahounem investičního kola Series B je nizozemsko-britsko-singapurský fond Finch Capital, následovaný nizozemským investičním fondem Velocity Capital a připojili se také ING a UNIQA, kteří do Twista investovali již v říjnu 2017, tehdy to bylo pět milionů eur. Jedním z investorů je také opět tuzemská investiční skupina Enern, která Twisto spolu s Michalem Šmídou a Mitonem zakládala. Právě i jablonecký Miton a také bývalý polský bankéř Cezary Smorszczewski drží ve firmě podíl.

twisto-card

Foto: Twisto

Twisto karta

Naopak další dosavadní podílníci, zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr a finančněporadenská společnost Partners Petra Borkovce, z Twista po poslední investici odchází. Nově vstupující fondy jejich podíly odkoupily za 2,5 milionu eur (65 milionů korun) a celková výše transakce tak přesáhla 14 milionů eur, tedy 360 milionů korun. Vedle peněz ovšem přinášejí Finch Capital a Velocity Capital také potřebné zkušenosti, které se budou Michalu Šmídovi a jeho týmu velmi hodit.

Potenciál ovládnout celý region

Podobně jako před necelými dvěma lety pomohla investice od ING Ventures a Uniqa Ventures při vstupu na polský trh, kde se Twisto postupně etablovalo s rychlou platbou v e-shopech a letos se chystá rozšířit své služby, mají nyní pomoci noví investoři v další expanzi. „Díky nově získaným prostředkům budeme jak dále investovat do rozvoje v České republice a Polsku, tak se zároveň soustředit na expanzi ve střední a východní Evropě,“ hlásí Šmída.

Podle Amana Gheie, principála fondu Finch Capital, kde se stejně jako ve Velocity Capital zaměřují takřka výhradně na finanční startupy po celém světě, představuje Twisto firmu s obrovským potenciálem. „Region střední a východní Evropy je v rámci fintechu opomíjeným trhem, a to jak globálními fintechovými startupy, tak také mezinárodními investičními fondy. Delší dobu jsme zvažovali vstoupit do společnosti, která má potenciál ovládnout tento region, což jsme našli v Twistu,“ je přesvědčen Ghei.

twisto-team

Foto: Twisto

Tým Twisto

Následující měsíce se ponesou nejen v expanzním duchu, ale Twisto chystá i novinky do své aplikace. Tuzemský fintech spustí například očekávanou možnost v podobě nahrání si vlastních peněz, což ocení především ti zákazníci, kterým nevyhovuje kredit. Pro platbu v e-shopu už v Česku využilo Twisto přes půl milionu lidí, účet má přes 60 tisíc zákazníků a v letošním roce Michal Šmída plánuje, že poprvé skončí v zisku.

Letos u zákazníků bodovalo Twisto i tím, že bylo v první vlně firem, které v Česku spustily Apple Pay, a získalo mnoho klientů z bank, kteří tuto platební službu zatím nepodporují. S Twistem totiž nemusí měnit banku. S Apple Pay už v Twistu platí 10 tisíc klientů a ještě v letošním roce by měla být spuštěna také podpora pro Google Pay.

doconomy-card

Přečtěte si takéKreditní karta od švédského Doconomy spočítá, jaké mají vaše nákupy dopad na životní prostředí

Po posledním investičním kolem Series B má Twisto nabráno dohromady již 21 milionů eur (540 milionů korun), přičemž dalších 15 milionů eur (385 milionů korun) získalo v úvěrech na pracovní kapitál, které slouží především k financování nákupů zákazníků. V letošním roce se má i vzhledem k plánovanému růstu několikanásobně zvýšit objem transakcí, jež přes Twisto protečou, a to až do výše 2,5 miliardy korun.

twisto-payment-eshop

Foto: Twisto

Placení v e-shopu přes Twisto Pay

Ondřej Holzman

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.